Jump to content

nasljedstvo mirovine od pokojnog oca....


muppet1111

Preporučene objave

hello, imam jedno pitanje, ok..malo vise pitanja. situacija je sljedeca: imam 29 god, rodjen sam u Zg, Hrvatska. Pokojni otac mi je bio australski drzavljanin i kao takav je primao njihovu mirovinu, on je umro 1986; nakon toga je mirovinu nastavila primati moja majka koja je nazalost preminula 1993 (imao sam 13 godina tada i jos sam bio dijete). Nakon sto je moja majka umrla ja niam primio nikakvu mirovinu od oca, kao nekakav nasljednik ni nista, a posto je u to doba bio rat, o meni se nastavio brinuti polubrat (sin iz prvog braka moje majke), mene zanima da li netko zna ili je bio u slicnoj situaciji kakva su moja prava i da li mogu ista ocekivati od njih, mnogi ce me uputiti u ambasadu u Zg, ali kad sam bio tamo zena koja radi me je dosta neljubazno otkantala. Volio bih da mi netko pomogne jer svatko kome sam ispricao me uvjerava da kao sin nositelja mirovine imam pravo ju primati do svoje punoljetnosti/ kraja skolovanja. Nemam pojma...please ako netko zna nesto vise o tome da mi kaze. Unaprijed hvala na odgovorima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

da imao si pravo na obiteljsku mirovinu ali o smrti majke trebao si obavjestiti biro u Austriji koji je isplaćivao mirovinu tvojoj majci.

trebao si tražiti da se nastavi sa isplatom djela obiteljske mirovine i navesti svoju adresu na kojoj si bio smješten,radi komunikacije.

osoba koja prima mirovinu treba svake godine popuniti upitnik koji dobije od nadležnog biroa i isti vratiti pošiljaocu.

pošto upitnik nije vračen prestali su sa isplatom mirovine.

 

najbolje je da potražiš informaciju u Austriji u birio koji je isplaćivao obiteljsku mirovinu tvojoj majci.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bovu je napisao:

da imao si pravo na obiteljsku mirovinu ali o smrti majke trebao si obavjestiti biro u Austriji koji je isplaćivao mirovinu tvojoj majci.

trebao si tražiti da se nastavi sa isplatom djela obiteljske mirovine i navesti svoju adresu na kojoj si bio smješten,radi komunikacije.

osoba koja prima mirovinu treba svake godine popuniti upitnik koji dobije od nadležnog biroa i isti vratiti pošiljaocu.

pošto upitnik nije vračen prestali su sa isplatom mirovine.

 

najbolje je da potražiš informaciju u Austriji u birio koji je isplaćivao obiteljsku mirovinu tvojoj majci.

 

zaboravio sam napomenuti da mi je otac bio invalid, za vrijeme boravka je tamo izgubio desnu ruku, sto bitno mijenja stvari jer da je starosna bila u pitanju, ne bih imao pravo jer NISAM zivio u Australiji, naime koliko sam shvatio gledajuci po raznoraznim forumima to je doista tako, ali s obzirom da je otac imao invalidsku mirovinu, ja sam razmisljanja da bih trebao dobiti bar nekakvu pomoc.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani !

 

 

Mirovina se ne nasljeđuje , već u RH pravo na obiteljsku mirovinu ima bračni drug uz određene uvjete (životna dob ) i osobe koje je uživalac starosne ili invalidske mirovine bio dužan uzdržavati i član porodice kojeg uživalac mirovine je uzdržavao i koji je već prije punoljetnosti bio uzdržavan radi trajne nesposobnosti za rad .

 

U koliko spadate u jednu od tih kategorija obratite se našem mirovinskom , područnoj službi mjesta stanovanja .

MIO RH ima bilateralne ugovore na temelju kojih se rješavaju mirovinska pitanja naših građana u drugim zemljama .MIO RH vrlo je upućen u prava naših građana u odnosima s inozemstvom .Potrebno je da taj problem iznesete pravnoj službi koja se bavi inozemnim mirovinama .

 

Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija