Jump to content

Ratni stres


fruitcake

Preporučene objave

Upravo :kavica: na net.hr:

Srčani i moždani udari te karcinom najčešći su razlozi smrti branitelja, uzrokovani ili potencirani prije svega ratnim stresom, tvrde liječnici. Od početka 2008. umrlo je 2512 branitelja.

 

Od početka 2008. godine do danas od posljedica bolesti umrlo je čak 2512 hrvatskih branitelja. Prema tim podacima dnevno ih u Hrvatskoj umre najmanje četvero. A prosječna životna dob im je između 50 i 60 godina. :tuzan: :tuzan:

 

No taj broj bi mogao biti i veći budući da se u navedenim podacima radi samo o onim braniteljima za čiju smrt su Ministarstvo obavijestile njihove obitelji. S obzirom na to da je prosječna životna dob u Hrvatskoj između 68 i 70 godina, nije teško zaključiti da su branitelji populacija koja umire – mlada.

 

"Najčešći su uzroci smrti u populaciji hrvatskih branitelja srčani i moždani udar te razni oblici karcinoma. Poznato je da je stres jedan od ključnih čimbenika za nastanak krvožilnih bolest, međutim, presudnu ulogu za nastanak tih bolesti u braniteljskoj populaciji ima kumulativni, ratni stres", objašnjava dr. Mladen Lončar iz Ministarstva hrvatskih branitelja.

 

Prema njegovim riječima, iako te bolesti nisu izravna posljedica rata, ratni stresovi su uvelike pogodovali njihovom ranijem nastanku, ali i ubrzanom razvoju.

 

"To je jedan od razloga zašto hrvatski branitelji umiru ranije nego ostala populacija, u kojoj su srčani i moždani udari vezani uz kasniju životnu dob", kazao je dr. Lončar za Slobodnu Dalmaciju.

 

Crni podaci bili su razlog zbog kojeg je predsjednik Udruge logoraša srpskih koncentracijskih logora Danijel Rehak prije nekoliko godina za sve one koji su prošli strahote zatočeništva u logorima, osigurao preko Udruge liječnika dragovoljaca Domovinskoga rata redovite sistematske preglede.

 

Prema njegovim riječima, samo u posljednjih nekoliko godina umrlo je više od 300 bivših logoraša.

 

"Sistematski pregledi spasili su mnoge živote. Mnogi su bolest otkrili na vrijeme i počeli liječenje. Na to da teške bolesti kao posljedica ratnih stresova još uvijek pogađaju ne samo branitelje, nego i njihove obitelji, u puno većem postotku nego obitelji koje nisu osjetile rat", upozorava i Zvonko Milas, predsjednik Udruge hrvatskih dragovoljaca Domovinskoga rata.

 

 

Net.hr

06.09.2009.

 

Prestrašna istina koja nas kao u sjeni prati kroz ovaj poslijeratni period a kako i vrijeme odmiče, sve više i više ...izgleda da će nas na kraju vrlo malo ostati koji ćemo "uživati beneficije" proistekle našim sudjelovanjem u Domovinskom ratu...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Htio bih se samo osvrnuti na ove bolesti, koje nemaju veze sa PTSP-om. Hoću reći, da mnogi branitelji oboljevaju nakon dugo godina nakon rata, a koje ih naše Ministarstvo branitelja ne želi priznati, a samo bih napomenuo, da je nauružanje dolazilo iz kojekakvih zemalja, sumnjivog porijekla, tj. ozračeno. Mislim da oni koji to znaju, vrlo dobro šute o tome, a oni koji su se razboljeli to vrlo dobro osjete. I to je to, mi polagano kopnemo, a oni lagano jahtare, to je naša stvarnost.

Na liječenju u bolnici, jednom priuptah radi svoje radoznalosti, koliko je to nas branitelja koji više nisu sa nama, oni koji se nisu mogli više nositi s problemima ( ionako njih zanima samo statistika), nisu mi mogli dati odgovor, ali gurati mi pitanja dali ću se ja ubiti, pomišljam li na suicid, itd...to ih zanima.

Ne žele prizanti PTSP, barem ne onima koji ne predaše papire do 2006 godine, jer eto i tu se umiješaše neki čudni ljudi, staviše zakon ispred bolesti.....lako bi ja sredio popis branitelja, ali otom potom. Nego želim pozdraviti sve oboljele, i oni koji sjede kod kuće i razmišljaju, krenuti s liječenjem ili i dalje se skrivati .....Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Neki dan sam dosao do porazavajucih podataka o pricuvnim postrojbama koje su odlazile na tkz.cuvanje crte 92,93,94,

dakle postrojbe koje nisu bile u napadnim ili oslobadjajucim

akcijama kod tih postrojbi konkretno gdje poznajem par kolega ljudi umiru i prije tj s izmedju 35 do 45 godina od bolesti karcinoma u par godina umrlo je 4 pripadnika interventnog voda. A bolesti ovisnosti droga,alkohol i da ne spominjemo.

Svojevremeno sam negdje procitao da od strane MOMBSA ce biti

pokrenuta psiholoska testiranja i razni pregledi branitelja ali koliko znam nista od toga ljudi su prepusteni sebi tako da i nije nikakva novost s obzirom na ucinak stresa i posljedice koje stres ostavlja na zdravlje ne samo branitelja nego i njihovih obitelji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Možda se Kutle,Rajić,Ivić_Pašalić ,Zagorec i slična bagra rasplaču nad našom sudbinom pa vrate novac u braniteljski fond ili ova naša vladajuća elita počne zarađivati pa nas počnu liječiti kako treba i omoguće nam život dostojan čovjeka da normalno školujemo svoju djecu i nešto doprinosimo društvu,a ne da živimo od danas do sutra.Znam da je sveti Nikola još daleko,ali je to lijepo poželiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

faraon:...a samo bih napomenuo, da je nauružanje dolazilo iz kojekakvih zemalja, sumnjivog porijekla, tj. ozračeno. Mislim da oni koji to znaju, vrlo dobro šute o tome, a oni koji su se razboljeli to vrlo dobro osjete...

 

poz.faraon, cijelo vrijeme razmišljam o ovoj mogućnosti jer je zaista ogroman broj baranitelja oboljelih od karcinoma i premda najčešće kažu da je to upravo od silnog stresa i živciranja, meni je upravo ovo uvijek na pameti (ozračeno oružje) i bez obzira iz kojih zemalja došlo ili smo ga pobrali iz "kasarni JNA"...uvijek razmišljam što je bivša JNA bila spremna učiniti pa ne bi bilo niti čudno da je upravo oružje koje su ostavljali u bezbrojnim skladištima, a naravno kojim smo se i mi naoružavali, bilo i smisleno ozračeno...baš me to progoni već dulje vrijeme, ne kao paranoja već kao jedna lako izvediva mogućnost...

:misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za branitelje koji se boje da nije JNA namjerno ozračivala

oružje koje je bilo moguće da padne u ruke garde ,moram reći da se ne trebaju bojati jer to nije činjeno.

Bio sam vojno lice u toj vojsci i kasnije prešao u HV,ranjen i umirovljen kao časnik HV.

neka mirno spavaju što se tiče toga.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Htio bih se još jednom osvrnuti na nauružanje koje je dolazilo iz "nekih" drugih zemalja, (koje su htjele na brzinu zaraditi veliku svotu novaca). Recimo na nauružanje koje je došlo preko susjedne nam zemlje Mađarske. Međutim, treba naglasiti, da je prilikom katastrofe u Černobilu bilo raseljeno cijelo stanovništvo u krugu od oko 100 km, a da ne navodim koliko je ostalo u tom krugu vojnog nauružanja, a koje recikliranje je bilo jako skupo, a mi nismo pitali.

Netko će reći da je to sve glupost, ali ne bih se u to kladio. recimo bila je i jedna emisija, gdje lijepo prikažaše zemlju u ratu Afganistan ili Irak, te uništene tenkove, kao i dr. teško nauružanje, od strane Amerikanaca i Engleza, s raketama i dr. nauružanjem, a navedeno je da su sva punjenja bila sa osiromašenim uranom. Također su i naveli da su oboljeli od raznih karcinoma osim mještana,i djece koja su se igrali na uništenom tehnikom ( tenkovima, kamionima, haubicama idr.), i sami oni koji su ih upotrebljavali, kao i postotak oboljelih koji eto nažalost čekaju ono najgore.

"Gajgerov" brojač je pucketao sve u šesnaest, kad se jednom od uništenih tenkova približio reporter. E, ove situacije se ja bojim da smo mi nesvjesno doživjeli i bili u kontaktu. Sumnjam da je na to naišla tajnica nekog generala ili MUp-ova čistačicama sa statusom branitelja. Nemojte me suditi, ili doživjeti kao da nekog plašim, samo pokušavam dokučiti naš problem, a on nije u nauružanju JNA, već u ratnim profiterima koji nisu birali tada, što zbog vremena, a opet više radi džepa.......

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sami smo krivi za iz razloga nase neorganiziranosti jer imamo veliki broj udruga branitelja kao i zadruga koje su

razjedinjene na raznim razinama od teritorijalne pa ideoloske koje su vezane uz pojedine istaknute casnike akoje su tu samo radi pojedinaca da bi ishodovale razne potpore od ministarstava i olaksice za pojedine strukture u drustvu a ne da pomognu malom covjeku koji su bili spremni kad je trebalo,

vecina branitelja nema pojma o zakonima sve je to rekla kazala

od uha do uha znaju za neku mirovinu pola ih prica i dalje da kad skupe novaca da ce iskoristiti carinsku povlasticu za uvoy automobila naime koja je davno ukinuta tako da jadni ljudi zive,tumaraju od vrata do vrata i izgube volju za zivotom a da ne pricamo o nekakvim pravima kaja su duboko birokratizirana i

dostupna samo malom broju ljudi koja su koliko toliko informirani i barem malo informaticki pismeni pa pisu i razmjenjuju iskustva kao mi.Vecina ljudi jedva spaja kraj s krajem tako da i nemaju vremena razmisljati o bolestima,ozracenim rumunjkama,madjaricama i kitovanim minobacackim granatama auto kitom i opituranim u zeleno.

Umiru nam kolege sve mladji a u drzavi niko institucijalno da sta pokrene kampanju da se ti svi ljudi pozovu na preglede

tj. da im objasne da su rizicna skupina prema nizu bolesti koje se mogu kontrolirati i skojima je koliko toliko moguce i zivjeti.Da im objasne od kojih bolesti da se cuvaju i kako

jer onimoraju imati sve podatke o nama tako da to u ovo

vrijeme kompjuterizacije to i nije neki problem ali to nije nikom u interesu jer bolje je kad smo razjedinjeni

i neorganizirani s 50000000000 pripadnika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zkova je napisao:

oglas: mijenjam sve svoje"beneficije"i skromnu mirovinu-za zdravlje i posao u struci (ali nije uvjet).

Zainteresirani neka se jave na mob.09x xxx-xxxx

 

 

 

pridružujem se tvom oglasu....ja uz "benificije" i "jaku mirovinu i još jaču invalidninu" dajem poklone....šaku gelera lijepo raspoređenih......kvalitetan čisti Hrvatski ptsp...smanjen kapacitet desne strane pluća tako da nije teško disat s oba krila i nov novcat infarkt star svega 8 mjeseci....vlasnik svega 1/1..... prilika za onog tko želi stvarno uživat u svim matrijalnim i nematrijalnim pogodnostima :kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1mali

-neznam da li bi se baš složio s tobom dobro nam je poznato šta se je događalo sa humanitarnom pomoći koja je išla muslimanima kako su je trovali te neznam koliko je poznato ostalima što se je događalo tijekom 92g. u bosanskoj posavini ali ja znam ono što sam vidjeo i što se je događalo, a i konačno danas sretnem kolegu i tako pričamo o nekima koji su se naglo razboljeli od karcinoma u glavi, te smo se sjetili i famoznog poligon u slunju, čega tamo sve ima po onim brdima pobacano što od onih prije, pa nas samih te amera pa zar misliš da u tome nema ništa upitno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

taman je prošlo najbolje vrijeme da se počne razvijat bolest...dovoljno dugo od rata da se mogu na to vadit da nije iz rata...a i dovoljno dugo da je bolest uznapredovala pa da si u ku.... :zao: kako smo neki samo popušili...da mi je bilo ovo danas razmišljanje...nebih bio danas na ovom forumu,nego na nekom u Švedskoj.....Nizozemskoj...ili nekim egzotičnim otočićima....i forumario o stvarima koje naše generacije u biti bi trebale interesirat...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Posjetitelj
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija