Jump to content

Očevo pravo na dijete rođeno u izvanbračnoj zajednici


Mirtar

Preporučene objave

Poštovani,

 

molim Vas za pravnu pomoć. Naime, bila sam u vezi s muškarcem godinu dana od kojih smo zadnjih 6 mjeseci zajedno živjeli (nevjenčano). Tijekom te veze sam zatrudnjela, ali me je partner ostavio 2 mjeseca prije poroda. Cjelokupna situacija jako negativno utječe na moju trudnoću jer je dotična osoba pokazala svoju negativnu stranu i već se počela prijetiti pravima na nerođeno dijete.

Molim Vas da mi pojasnite da li me bivši partner može zakonski natjerati da priznam njegovo očinstvo tj. da mu dam prava na dijete i na koji način?

 

Unaprijed zahvaljujem!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako djetetu ne bude upisan otac i matičar će vas upoznati s pravom djeteta da zna tko mu je drugi roditelj...

 

Možda vas ne može prisiliti da date pristanak na upis očinstva, ali će se očinstvo moći utvrđivati na sudu svidjelo se to vama ili ne. Obzirom da to i ne bi bila baš najugodnija situacija za vas, njega, a ni za maleno dijete, (btw. ishod vam je već sada vrlo jasan), pitanje koje preostaje jest: je li zaista neophodno toliko komplicirati oko sasvim izvjesne stvari?!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Budete li mislili prvenstveno na prava djeteta, nećete imati nikakvih problema odlučiti što činiti - dozvoliti upis očinstva, dogovoriti doprinos za uzdržavanje i poticati pozitivan odnos između djeteta i oca, jer je to dobro za dijete. Vi o otac djeteta niste više partneri, ali jeste oboje roditelji i tako se i ponašajte.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mirtar je napisao:

Poštovani,

 

molim Vas za pravnu pomoć. Naime, bila sam u vezi s muškarcem godinu dana od kojih smo zadnjih 6 mjeseci zajedno živjeli (nevjenčano). Tijekom te veze sam zatrudnjela, ali me je partner ostavio 2 mjeseca prije poroda. Cjelokupna situacija jako negativno utječe na moju trudnoću jer je dotična osoba pokazala svoju negativnu stranu i već se počela prijetiti pravima na nerođeno dijete.

Molim Vas da mi pojasnite da li me bivši partner može zakonski natjerati da priznam njegovo očinstvo tj. da mu dam prava na dijete i na koji način?

 

Unaprijed zahvaljujem!

 

Poštovana,

podsjetili ste me na vlastitu priču. Mojoj je kćeri sada 20 godina. Jednako kao i Vas partner me ostavio dva mjeseca prije poroda. Jednako kao i Vi otkrila sam njegovu negativnu stranu, valjda na najgori mogući način. Razumijem Vaša razmišljanja jer sam i sama jednako razmišljala. Danas, nakon dvadeset godina znam da sam pogriješila. Zato jer sam naučila da je bitno djetetovo pravo na oca. Nebrojene su situacije u kojima joj je otac bio itekako potreban. I nije se lako nositi s time da ne sudjeluje u djetetovom životu. Napominjem, moja je odluka bila da ga isključim. Prije nego što donesete konačnu odluku, iskreno Vam savjetujem da dobro razmislite o djetetu, o onome što će ono proživljavati bude li raslo uskraćeno za jednog roditelja. Ne zaboravite, u našem društvu većina djece ima oba roditelja. Iako je moje dijete imalo sve što joj je bilo potrebno, pa čak i više od toga, iako je imalo svu moju ljubav, unatoč svom mom trudu da ne osjeti da nema oca, unatoč svim s ljubavlju učinjenim naporima da je zaštitim, uvjerim da sam joj dovoljna... unatoč svemu ona je ipak podosta patila. I danas, sa 20 godina na spomen oca u očima joj se vidi nekakva sjeta. Danas sam mišljenja da joj nisam imala pravo uskratiti drugog roditelja, a na žalost više ne postoji mogućnost da popravim odluku koju sam donijela u stanju povrijeđenosti i razočaranosti.

Stoga Vas eto molim, razmislite dobro. Neka Vam nit vodilja bude dobrobit djeteta. Ne dopustite da Vam dijete pati zbog (možda) Vaše trenutne razočaranosti osobom koja je njegov otac. Kakav god bio, dijete na na njega ima pravo.

Želim Vam puno sreće.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija