Jump to content

Prava građana pri kontroli prometa?!


cicikrep

Preporučene objave

Pozdrav,

ima li kakav link o pravima civila kad vas zaustavi policija?!Ili o pravima policajaca.

 

Naime,jutros me je zaustavila policija i htio sam slikati gdje su postavili "zasjedu" no počeli su mi prijetiti da će mi razbiti mobitel!

Parkirali su iza krivine na autobusnu stanici pri čemu je uvjek bilo na stanici još par automobila od ljudi kojima su pisali kazne.Kako nije bilo mjesta da autobus stane na ugibalište,autobus bi se zaustavljao na cesti pri čemu su automobili koji su dolazili iza krivine morali snažno kočiti te je par puta skoro došlo do lančanog na šta se policajci nisu uopće obazirali...naprotiv ponašali su se bahato i prijeteće.

 

Želim znati moja prava kad me zaustave...i to od A do Ž....

 

Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala za pravilnik.On govori dosta,ali ne i o kodeksu ponašanja javnih službenika u postupanju sa civilima.Momak koji je postavija pitanje ima sve moje razumjevanje,a i mene zanima.Jer ne znan za koji kua in mi plaćamo školovanje da bi se oni kasnije bahatili kako in se digne..Javni službenici su službenici u službi javnosti ka šta i sama rič to kaže,a ne da javnost služi njima..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo jedna sitnica,ja ne znam postaviti link,ali znam copy i paste opciju..

 

Kodeks policije

 

Policija Republike Hrvatske ističe ovim Kodeksom potrebu i htijenje da služeći građanima poštuje temeljna prava čovjeka, a osobito da djeluje zakonito, profesionalno, odano, povjerljivo, tolerantno i pravično.

 

Opće odredbe

I.

 

Kodeks predstavlja skup načela o postupanju policijskih službenika, kako onih koja se temelje na normama međunarodnog i unutarnjeg prava tako i onih koja nisu izražena pravnim propisima, a nužna su za etično postupanje policijskih službenika Republike Hrvatske.

 

Kodeks obvezuje sve policijske službenike Republike Hrvatske.

 

Načela Kodeksa primjenjuju se u svim sigurnosnim prilikama u državi.

 

II.

 

U obavljanju službenih poslova policijski službenik poštuje ljudska prava i slobode svih, bez obzira na razlike u nacionalnosti, rasi, boji kože, vjerskom opredjeljenju, spolu, obrazovanju, društvenom položaju ili kojem drugom osobnom svojstvu ili okolnosti.

 

III.

 

Policijski službenik djeluje s javnim ovlastima koje proizlaze iz njegovog službenog položaja.

 

U obavljanju službenih poslova djeluje pravično, pridržavajući se pravila Službe. On neće tražiti za sebe ili nekog drugog privilegije ili druge prednosti u odnosu na ostale građane. On se suprotstavlja svakom vidu podmićivanja.

 

IV.

 

Policijski službenik u svim prilikama čuva svoj ugled i ugled policijske službe, a osobnim primjerom iskazuje poštovanje dobrih običaja, slijedi etička načela službe i dosljedno provodi zakon.

 

Služeći građanima, izlaže se i pogibelji.

 

Odnos prema građanima i zadaci policije

V.

 

Policijski službenik obavlja službene poslove koji se odnose na zaštitu ljudi od opasnosti i sprječava svaka kažnjiva djela kojima se remeti javni red i mir ili se napada zajednica ili pojedinac, ostvarujući tako vladavinu prava.

 

VI.

 

Pri obavljanju službenih zadaća u postupcima s građanima policijski službenik djeluje odlučno i obazrivo, on ne poduzima radnje koje mogu štetiti njegovoj časti i ugledu, te one radnje kojima se podriva povjerenje građana.

 

VII.

 

Uporaba sredstava prisile, posebice vatrenog oružja, krajnje je sredstvo kojem pribjegava policijski službenik, temeljeno uvijek na zakonu i ovome Kodeksu te primijenjeno tako da s najmanjim posljedicama po tijelo i sigurnost građana ostvari svrhu.

 

VIII.

 

Postupajući prema osobama čije stanje zahtijeva medicinsku brigu, policijski službenik poziva medicinsko osoblje bez obzira na ponašanje osobe koje je prethodilo njezinom ozljeđivanju. On će se pokoriti uputama medicinskog osoblja glede daljnjeg postupanja s takvom osobom.

 

IX.

 

Policijski službenik u granicama mogućnosti pruža pomoć napuštenoj djeci i maloljetnicima, drugim nemoćnim osobama, osobama koje su ostale bez osnovnih sredstava za život i drugim osobama koje su se našle u opasnosti za život i zdravlje.

 

Obveza čuvanja tajne

 

X.

 

Policijski službenik čuva kao tajnu podatke koji su tako označeni, kao i one koji nisu označeni, a čije bi odavanje moglo predstavljati štetu za građane.

 

Dužnost čuvanja tajne traje i nakon prestanka rada u policiji.

 

 

Ograničenje političkog djelovanja

 

XI.

 

U cilju nepristranog i profesionalnog obavljanja policijskih zadaća policijski službenik koji je član političkih stranaka neće isticati svoju političku pripadnost i politički djelovati u vrijeme obavljanja policijskih poslova, niti će njegova pripadnost političkoj stranci ili političko opredjeljenje utjecati na nepristrano i profesionalno obavljanje policijskih zadaća.

 

Policijski službenik ima pravo sindikalnog članstva te članstva u stručnim i drugim udruženjima u zemlji i u inozemstvu.

 

Obrazovanje i stručni rad

 

XII.

 

Stručno obrazovanje je stalna zadaća policijskog službenika, kao i usvajanje općih društvenih vrijednosti i posebnih vrijednosti policijskog zvanja.

 

On može obavljati znanstveni i pedagoški rad, javni rad u kulturnim, umjetničkim, športskim, humanitarnim i drugim sličnim organizacijama čija se djelatnost ne suprotstavlja interesima službe, izgrađujući na taj način povjerenje prema građanima.

 

On može uz dopuštenje nadređenih obavljati i druge poslove.

 

Pri takvom radu on neće bez posebnog dopuštenja koristiti podatke koji predstavljaju tajnu.

 

Odnos policijskog službenika i nadređenog

XIII.

 

Policija je hijerarhijski organizirana, što policijske službenike upućuje na poštivanje zakonitih zapovijedi koje im pravilno odredi njihov nadređeni.

 

Hijerarhijski put se uvijek jasno utvrđuje.

 

Policijski službenik će se suprotstaviti postupanju po svakoj nezakonitoj zapovjedi.

 

XIV.

 

Svaki policijski službenik osobno je odgovoran za svoja djela i za djela koja je zapovjedio.

 

Kada je njegovo ponašanje sukladno s Kodeksom i pravilima policijske službe, on uživa potporu svojih rukovoditelja i zajednice.

 

Prijelazne i završne odredbe

XV.

 

Načela kodeksa sastavni su dio odgojno-obrazovnog rada u svim oblicima policijskog obrazovanja.

 

XVI.

 

Radi ispitivanja etičnosti policijskog ponašanja, koja se učestalije ponavljaju u policijskoj službi, osniva se etičko povjerenstvo.

 

Etičko povjerenstvo sastavljeno je od sedam članova, od kojih troje nisu policijski službenici.

 

Etičko povjerenstvo imenuje ravnatelj policije.

 

Ovlasti i način rada etičkog povjerenstva propisani su Poslovnikom.

 

XVII.

 

Etički kodeks Hrvatske policije stupa na snagu nakon prikupljenih potpisa izjava o njegovom prihvaćanju od dvije trećine policijskih službenika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija