Jump to content

naćela obveznog


ze_ki

Preporučene objave

Mislim da se na osnovi načela obveznog prava može donijeti odluka u parničnom postupku, iz razloga što ZPP u članku 2. propisuje da sud ne može odbiti odlučivati o zahtjevu za koji je nadležan. To jest, sud ne može u nedostatku precizne pravne norme za neki pravni odnos reći da ne zna koju odluku donijeti, što proizlazi iz načela iura novit curia, već u tom slučaju mora primijeniti bilo koju pravnu normu koja čini pravni sustav RH - od Ustava, preko međunarodnih ugovora pa do podzakonskih propisa. Usto, načela obveznog prava pravnotehnički jesu zakonske norme,doduše općenite, pa bi njihova primjena zapravo značila primjenu zakona. Također,sve posebne norme obveznog prava jesu usklađene s tim načelima, pa mislim da ne bi bilo pogrešno ni kada bi se sud u obrazloženju presude, usprkos postojanju posebnijih normi, pozvao na opća načela iz ZOO-a. Naime, drugostupanjski sud mogao bi prvostupanjsku odluku opravdati time što je, bez obzira koja materijalnopravna norma bila primijenjena, naposlijetku pravna ocjena bila ispravna (čl. 368.st.2. ZPP-a)

 

Ovo mi se čini logičnim,ali ako netko od kolega ima drukčija iskustva s ispita, molim da mi ih prenese, jer za mjesec-dva i sam počinjem učiti za pravosudni.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

matejd je napisao:

Mislim da se na osnovi načela obveznog prava može donijeti odluka u parničnom postupku, iz razloga što ZPP u članku 2. propisuje da sud ne može odbiti odlučivati o zahtjevu za koji je nadležan. To jest, sud ne može u nedostatku precizne pravne norme za neki pravni odnos reći da ne zna koju odluku donijeti, što proizlazi iz načela iura novit curia, već u tom slučaju mora primijeniti bilo koju pravnu normu koja čini pravni sustav RH - od Ustava, preko međunarodnih ugovora pa do podzakonskih propisa. Usto, načela obveznog prava pravnotehnički jesu zakonske norme,doduše općenite, pa bi njihova primjena zapravo značila primjenu zakona. Također,sve posebne norme obveznog prava jesu usklađene s tim načelima, pa mislim da ne bi bilo pogrešno ni kada bi se sud u obrazloženju presude, usprkos postojanju posebnijih normi, pozvao na opća načela iz ZOO-a. Naime, drugostupanjski sud mogao bi prvostupanjsku odluku opravdati time što je, bez obzira koja materijalnopravna norma bila primijenjena, naposlijetku pravna ocjena bila ispravna (čl. 368.st.2. ZPP-a)

 

slažem se sa kolegom. kao sudski vježbenik imala sam prilike pisati dvije takve presude.

radilo se oba puta o tužbenom zahtjevu t-com kojim se od tuženika zahtjevalo da isplati mjesečne pretplate za period od 2 godine na koliko je ugovor o pružanju telekom. usluga bio sklopljen. stvar je bila u tome da t-com uopće nije korisnika spojio na mrežu pa je tuženik poslao obavijest da raskida ugovor, a t-com je na to pristao ali je tvrdio da prema njihovim općim uvjetima tuženik mora plaćati mj pretplatu 24 mj pa je to i zahtjevao kod nas na sudu.

 

odbili smo tužbeni zahtjev, odnosno zaključili smo da je odredba općih uvjeta tužitelja, prama kojoj se korisnika obvezuje na plaćanje pretplate bez obzira što je ug raskinut, ništetna te smo je kao takvu otklonili s obzirom da je u suprotnosti s načelima ravnopravnosti sudionika u obveznom odnosu (čl.11. ZOO), savjesnosti i poštenja (čl.12. ZOO), i jednake vrijednosti davanja (čl.15. ZOO).

 

Mislim da se to ne primjenjuje često, a trebalo bi. pogotovo kod t-coma i njima sličnih.

:palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija