Jump to content

još oko podjele bračne stečevine, rastave braka i skrbništva


fani

Preporučene objave

evo me opet i to nakon dugog izbivanja, ne zato što se situacija riješila već upravo što je sve do beskraja iskomplicirano pa sam izgubila vjeru u sve..:-(..vi ste mi last hope...

1. kao što sam vas svih već izvijestilau jednoj od prethodnih objava, pravomoćna presuda o razvodu braka koju sam strpljivo čekala godinama nažalost ukinuta je (još uvijek nepravomoćnim jer sam se žalila) rješenjem iste sutkinje, zbog toga što je bivši izbjegavao 2 godine zaprimiti presudu pa kad ju je končano odbio primiti od sudskog dostavljač (pisalo na dostavnici) i kad je presuda postala pravomoćna pa ovršna, žalio se na povredu po čl. 421 ZPP-a ("nije mu bilo dopušteno da raspravlja pred sudom i blabla)"..no uglavnom, presuda je ukinuta (presuda obuhvaća i razvod braka i uzdržavanje djece i skrbništvo).. te se POSTUPAK OBNAVLJA... da ne napominjem da sve to skupa sada traje više od 4 godine, naime 4 godine 4 mjeseca.. Ovrha do doljnjeg na njegova primanja se i dalje provodi... no nekih više desetaka tisuća kuna duga zbog neplaćanja alimentacije tri godine prije ovrhe za tekuća potraživanja za dvoje djece..od toga još uvijek NIŠTA

2. pokrenuula sam i tužbu za podjelu bračne stečevine, bivši je koristeći se našim obiteljskim statusom (djecom, i sa mnom) došao do potrebnih bodova za kupnju POS stana, ostvario sve beneficije iz tog programa, od kamata pa dalje, uzeo stan od preko 100 kvadrata, i pri kupnji dao i 15% učešča koji nisu predmetom kredita već osobno učešće stečeno u bračnoj zajednici..(APN pravilnik)..Tvrdi da nemam prava ni na koji dio stana niti išta iz toga jer on otplaćuje sve od kredita a temelji svoje argumente na prestanku bračne zajednice (a iz braka mi ne da :-(....

3. taj ugovor o kupnji stana potpisao je prije razvoda, a nakon što je iselio iz našeg stana

4. u mojim potraživanjima neplaćenih alimentacija za protekla razdoblja, temeljila sam potraživanja na tom datumu njegova odlaska iz stana jer mi se to činilo fer i pošteno, sad on tvrdi, da bi izbjegao djelidbu ičega, da je naša bračna zajednica prestala 12 mjeseci prije tog datuma, da li makar mogu to iskoristiti i tražiti alimentaciju i za to razdoblje...

i zadnje ne nevažno pitanje, budući da razvod braka, alimentacija za djecu, skrbništvo, traje već 4 godine 4 mjeseca a ja sam pravno nigdje (u nebranom grožđu) mogu li tražiti naknadu štete za prekoračenje razumnog roka suđenja?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Puno toga ste napisali, nisam sve pročitao, probat ću vam odgovoriti na vaše zadnje pitanje, a ako netko smatra da sam pogrešio neka me ispravi.

Nedonošenjem sudske odluke u razumnom roku povrijeđeno je vaše ustavno pravo na pravično suđenje, zajamčeno člankom 29. stavkom 1 Ustava RH, u dijelu kojim se svakom jamči pravo da sud u razumnom roku odluči o njegovim pravima i obvezama, osim toga ako ste mišljenja da je povrijeđeno i vaše pravo na dom i obitelj mislim da imate pravo na primjerenu novčanu naknadu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dokle god presuda ne postane pravomoćne vi ste formalno u braku,što znači da ćete spomenuti stan dijeliti pola-pola,skrbništvo ćete vjerojatno dobiti vi kao majka,alimentaciju će on morati platiti svakako,samo mislim da će to vrijediti tek od pravomoćnosti presude,mislim tek od toga datuma,nisam sigurna ali provjerite.4 godine iza vas borbe a još ništa je zastrašujuće ali ne i čudno za naše pravosuđe,da li ste pokušali sa požurnicom?da li vas netko zastupa(odvjetnik)?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

draga ivana, kod mene je to vrlo spetljano, naime ja sam još uvijek "pravomoćno" razvedena, i to već dvije godine, no moj je bivši ishodio da se rješenjem ukine pravomoćna presuda o razvodu i skrbi na djecu, a na to rješenje sam se ja žalila. To rješenje kojim se dopušta obnova postupka zbog tobožnjeg propusta tog istog suda u dostavi presude mom bivšem (izbjegavao je uspješno primiti presudu 2 godine i pravio se grbav, mijenjao prebivališta a da nije izvijestio sud pa ga je sud i preko mup-a tražio itd da ne duljim) još nije pravomoćno jer sam uložila žalbu na rješenje, a čim (ako) postane, opet moram na sud po rastavu i u borbu za djecu. To sve skupa traje više od 4 godine. Alimentaciju za djecu,tekuća potraživanja primam cca godinu dana, a prethodne skoro tri godine duga, nula bodovaa. Jer je bivši bio jako zauzet kupnjom stana od x kvadrata koristeći i mene i djecu za dobiti pravo kupnje u poticajnoj stanogradnji, povoljnu liniju kreditiranja te je od nekud izvukao 30000 eura učešća što sada sve osporava jer ništa nije "bračna stečevina". Kad se radilo o određivanju alimentacije, tada mu je odgovaralo da je bračna zajednica što duža da ima manje alimentaicje za platiti (duga) a kad je u pitanju bračna stečevina, onda pak po njemu braćna zajednica traje kraće od braka.PAzi ovo, napravio je sve da budemo još u braku (dormalno) i vodimo se kao vjenčani (provjerila sam i u matičnom uredu

a bračna zajednica ne postoji i istin je što newbie kaže da se bračna stečevina gleda u odnosu na vrijeme provedeno u bračnoj zajednice. Pitam se majkemi, jesam li ja luda ili ??što je s mojim pravom na brak i obitelj, jesam li se mogla poželjeti ponovno udati za vrijeme trajanja pravomoćnosti presude, tko bi i zašto bio osuđen za poligamiju i kako da se iskopam iz ovog cirkusa? :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija