Jump to content

Darovanje nekretnine maloljetnoj unuci


trecedoba

Preporučene objave

Moja supruga kupuje jedno starije seosko imanje, pa bi ga željela odmah darovnim ugovorom dati unuci koja je u 15-oj godini.Molim savjet na koji način da to napravi, i da li se plača porez na nekretninu koja je darovana.

Ujedno molim za mišljenje , da li je bolje da se nekretnina kupi na tvrtku d.O.o., ili na privatnu osobu.Također me zanima ako se kupuje na tvrtku, da li se plača porez.

Hvala na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vašoj unuci vi možete darovnim ugovorom darovati nekretninu. Ne mora se raditi čak ni o javnobilježničkom ni solemniziranom aktu. Ipak, vaša unuka nema poslovnu sposobnost jer ima samo 15 godina, što znači da će tom imovinom upravljati njezini roditelji do punoljetnosti sa dosta širokim ovlastima. Nakon navršene 18. godine života, vaša unuka počela bi vršiti vlasnička prava nad tom nekretninom u punom opsegu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mati77 je napisao:

ugovor o darovanju nekretnine mora biti u obliku javnobilježničkoga akta ili u obliku solemnizirane isprave.

I meni su tako svi govorili, ali kad sam ja 2004. godine darovao jednu nekretninu baš mi se nije plaćalo bilježniku i pokušam kod drugog samo sa običnom izjavom i ovjerom potpisa.

 

I uspjelo. Uknjižba odobrena. I mene je tad iznenadilo. :misli:

 

Sad ne znam ako bih ikada imao promlema sa ovrhama i sl. da li bi netko mogao pobiti takvu uknjižbu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovako:

Nekretninu je napravilo građevinsko poduzeće koje se upisalo u zemljišne knjige, te ju je prodalo jednoj društvenoj organizaciji. Pretvorbom društvenih organizacija nekretnine su izuzete iz pretvorbe i date općinama, tj. gradovima. Ja sam tu nekretninu kupio kao izvanknjižno vlasništvo grada na javnom natječaju (platio gotovinom), darovao ga supruzi (darovnim ugovorom - samo ovjerom potpisa) i dao zahtjev za knjiženje. Rješenjem je brisano ono prvo građevinsko poduzeće i upisana moja supruga 1/1. Nikakve hipoteke, tereti ni sl.

 

Koliko je to "tvrdo"?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija