Jump to content

Obnova postupka temeljem pogoršanja-novi zakon


Sova1

Preporučene objave

Sova1 je napisao:

Da li ima kakovih saznanja o obnovi postupka za mirovinu temeljem pogoršanja,tj.da li tu ima kakovih promjena? :misli:

Tu nema nikakve dileme: primjenjivati će se novi zakon (bolje rečeno onaj koji bude na snazi kada se bude rješavao vaš zahtjev). Dakle novina bi bila: ako ste umirovljeni i ostvarujete pravo, djelomično ili u potpunosti, po ZOPHDBDR koji je trenutno na snazi i nemate priznat status HRVI-a nema baš puno smisla predavati, po stupanju na snagu novog zakona, zahtjev za obnovu postupka temeljem pogoršanja stanja ( osim ako ne steknete u međuvremenun status HRVI-a).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zanimljivo! Svi novi zakoni nešto zabranjuju ili ukidaju. Kako im nije palo na pamet npr. da donesu zakon kojim bi svi HRVI-i koji su bili preko 100 dana u borbenom sektoru tj. na prvim crtama dobili 100% svezi glede rata, a ne da ljudi koji imaju 40% trajni invaliditet dobivaju od gospodina T.... 20% vojno i 80% "nešto drugo". Svi zakoni su nedorečeni pa gospoda u koje-kakvim uredima ih tumače kako im se prohtije, a mi što god rješavali moramo strahovati kakav će biti ishod, umjesto da kad imaš svu potrebitu dokumentaciju točno znaš što te čeka. Jadno i žalosno!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tu i je problem,oni donesu nešto što kasnije mogu tumačiti kako njima volja,

Evo mog slučaja,u mirovini sam 40-60,imao sam 20% privremeno,išao na pogoršanje i podučni mi dao 70-30 a T.ostavio kako je bilo( 40-60 ),dobio 20% trajno HRVI i žalio se te tražio osobni pregled,dobio 30% trajno,sad me zanima imam li pravo ići ponovo na ocjenu u mirovinski temeljem pogoršanja?

Mislim da nas ima dosta koji smo u sličnoj situaciji te smo,bar ja ,ostali zbunjeni,koga god pitaš svako drugačije priča,tj. niko ništa nezna.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U vašem slučaju (po podacima koje ste naveli...) sve je čisto i nema dvojbe:i po starom i ponovom zakonu vi imate pravo na podnošenje zahtjeva za novim vještačenjem zbog pogoršanja zdravstvenog stanja, ali je drugo pitanje i možebitni problem da za novo vještačenje treba imati argumente ( ne tvrdim da ih vi nemate ...), odnosno nemate nikakve garancije da će vam "podići" omjer ...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prijatelji to je žalosno što gospoda koja donosi te ukida zakone ... zbog čega ne obrazlože postotke npr : 70%civilno 30% vojno zbog čega ne obrazlože oni 70%civilno ... pa nismo mi civilni invalidi rata... jer po tome ispadne... ( MOŽE I BIT SRAMOTA ) MOJE OSOBNO MIŠLJENJE JE DA BI SVI BRANITELJI TRIBALI BIT SLOŽNIJI... JER DRUKČIJE BI GOSPODA U VLADI PIVALA KAD BI SE ISPRED ZGRADE VLADE SKUPILO NEKOLIKO DESETAKA TISUČA BRANITELJA... To je moje osobno mišljenje... jer mi smo stvorili ovu državu I BIA BI RED DA NASA NAŠA DRŽAVA VOLI I POŠTUJE KAO ŠTO SMO MI NJU VOLILI DOK SMO JE STVARALI... Jer dosta je branitelja dalo ono naj dragocijenije (A TO JE ŽIVOT) :place::place::place::ljut::ljut::ljut:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da pita još jednom već sam pitao par puta al mi niko nije odgovorio:išao sam u mirovinu zbog smanjene radne sposobnosti(bez hrvi)i bio na komisiji za hrvi i odbilo mi,prije nekih destak dana sam opet predao dokumentaciju zbog pogoršanja stanja,zanima me dal ću po ovom novom zakonu uopće imati pravo izići na liječničku komisiju ili ne?zahvaljujem

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kako stvari stoje i ukoliko zakon koji je donesen postane pravomočan malo je izgledno da će te ostvarite nešto povoljnije za vas:

 

čl.15

 

Postupci započeti po odredbama Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz

Domovinskog rata i članova njihovih obitelji (Narodne novine, br. 174/04, 92/05, 2/07,

107/07 i 65/09) za priznavanje statusa hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata, statusa

dragovoljca iz Domovinskog rata i priznavanje statusa člana obitelji smrtno stradaloga

hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata i prava na obiteljsku invalidninu temeljem smrti

hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata od posljedica bolesti, pogoršanja bolesti ili pojave

bolesti u obrani suvereniteta Republike Hrvatske iz članka 14. ovoga Zakona koji na dan

stupanja na snagu ovoga Zakona nisu okončani pravomoćnim rješenjem obustavljaju se.

 

A sveu svezi čl.16.

 

Revizijski postupak i postupci za priznavanje prava na invalidsku mirovinu, najnižu

mirovinu, priznavanje statusa HRVI iz Domovinskog rata i prava na opskrbninu koji su

započeti prema propisima koji su važili do stupanja na snagu ovoga Zakona, a nisu završeni

konačnim rješenjem dovršit će se po odredbama ovoga Zakona.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

što više čitam manje razumijem.Molim znalce da mi odgovore u vezi mojeg slučaja,naime,u mirovini sam od 4 mj.o.g.26.10.2009 sam 3 puta bio na PLP za RVI i dobio 30% za stalno, s obzirom da će drugostupanjsko riješenje doći najvjerojatnije za godinu dana dal će me "kačit" novi ili stari zakon.Pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala plemeniti,što reći na ovo nego ,katsstrofa

 

čl.15

 

Postupci započeti po odredbama Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz

Domovinskog rata i članova njihovih obitelji (Narodne novine, br. 174/04, 92/05, 2/07,

107/07 i 65/09) za priznavanje statusa hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata, statusa

dragovoljca iz Domovinskog rata i priznavanje statusa člana obitelji smrtno stradaloga

hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata i prava na obiteljsku invalidninu temeljem smrti

hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata od posljedica bolesti, pogoršanja bolesti ili pojave

bolesti u obrani suvereniteta Republike Hrvatske iz članka 14. ovoga Zakona koji na dan

stupanja na snagu ovoga Zakona nisu okončani pravomoćnim rješenjem obustavljaju se.

 

To donose oni koji se tobože bore za interese hrvatskih branitelja,a mislim ako imamo iti malo pameti da će mo zasuti upravni sud tužbama,ovo je doslovno ko je jamio -jamio je,idemo dalje dabogda uništili i ovo malo što je ostalo,pa će mo opet puške u ruke

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo moj slučaj: postupkom za ostvarivanje prava na invalidsku mirovinu od 08.06.2009. utvrđeno uzrok invalidnosti 60% u svezi čl.2.st.2 ZOPHBDR-A i 40% bolest i ozljeda izvan ratnih okolnosti (ZOMO), sa ispunjenim uvjetima za priznavanje prava na invalidsku mirovinu prema čl 52.ZOMO i čl 15.st.3.ZOPHBDR-a, kratko rečeno opća nesposobnost za rad 60% rat, 40% ostalo( rješenje II stupanjske lječničke komisije pri MOBMS). Isto rješenje dobio 29.09.20009. g. Kako nemam status HRVI, smatrao sam da bi bilo dobro žaliti se, te sam 02.10.2009. uložio žalbu. Interesira me dali će se moj slučaj obustaviti i rješiti sukladno izmjenama u ZOPHBDR-a ili će se rješiti sukladno zakonu koji je bio važeći u vrijeme donošenja rješenja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ivanexsjp je napisao:...Interesira me dali će se moj slučaj obustaviti i rješiti sukladno izmjenama u ZOPHBDR-a ili će se rješiti sukladno zakonu koji je bio važeći u vrijeme donošenja rješenja.

Ako do dana stupanja na snagu Zakona o izmjenama i dopuni ZOPHBDR-a postupak priznavanja prava na invalidsku mirovinu ne bude doneseno konačno rješenje (čl. 16..) tada se postupak neće obustaviti već će se nastaviti ali po odrednicama tog zakona odnosno neće se rješavati po zakonu koji je važio na dan donošenja prvostupanjskog rješenja. U vašem postupku još nije doneseno konačno rješenje i moguća je primjena "novog" ZOPHBDR-a.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ivanexsjp je napisao:

Ali ja sam dobio drugostupanjsko rješenje, na koje sam se žalio,...

Ako ste dobili drugostupanjsko rješenje o pravu na invalidsku mirovinu onda je ono konačno i na njega se niste mogli žaliti, već samo protiv njega pokrenuti spor pred Upravnim sudom.

Ako ste se žalili na rješenje to je žalba na prvostupanjsko rješenje. To su dvije bitno različite stvari...

Ako po toj žalbi nije doneseno rješenje (to je drugostupanjsko rješenje) tada u postupku priznavanja prava na mirovinu nije doneseno konačno rješenje.

 

a i čl. 16 govori o vrijednosnom bodu kod određivanja invalidske mirovine, a ne o pravo na invalidsku mirovinu ako govorimo o ZOPHBDR.

Govorimo o ZOPHBDR rata ali ja sam govorio o čl. 16 Zakona o izmjenama i dopuni ZOPHBDR-a koji je usvojen a još nije na snazi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vi možebitno povlačenje žalbe ne morate ničim obrazlagati dovoljno je HZMO obavijestite da povlačite žalbu i da tražite da obustave postupak rješavanja po istoj.

Ne brzajte s ocjenama u stilu ovako ili onako, još kontaktirajte i pravnu službu HZMO, otiđite do njihovog pravnika (koji radi u službi sa savjete...) i zatražite mišljenje, pa u jednu ruku i savjet. Ovo s konačnosšću rješenja i čl. 16. je stavrno opasno i ne znamo kako će se primjenjivati i kako će zaživjeti u praksi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Danas sam se čuo sa uredom ministarstva obitelji i branitelja, kadrovskom službom i pravnicom u matičnoj policijskoj upravi kao i sa pravnicom područne službe HZMO ali objašnjenje je isto "da zakon još nije važeći, i nemaju službeno pojašnjenje uz izmjene istog, ali kako je pisalo u medijima da svi postupci koji su u tijeku, sukladno izmjenama ZOPHBDR rješit će se prema novom zakonu", pa ti sad odlući.

Da još i savjet "ako imaš nekog u saboru tko bi ti mogao objasniti i pojasniti prijelazne i završne odredbe u izmjenama zakona pa onda da odlučiš što ti je činiti".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo malo iskustava sa ponovnog vještačenja zbog pogoršanja bolesti...nakon 1,5 godinu, hrpu novih nalaza..preživljenog infarkta...rezultat= postotak invalidnosti isti,postotak tjelesnog oštećenja isti,omjer rat/mir isti,ništa se nije promjenilo samo sam ja bolesniji, na papiru se to ne vidi...kaže meni liječnica kad je vidjela nalaze PTSP i da sam naručen u dnevnu bolnicu za 3 mjeseca..."ma kakva je to bolest kad se čeka na bolnicu 3 mjeseca"..... iako na liječničkoj dokumentaciji za kardiologa čekam 6 mjeseci to nije komentirala....evo to samo govori kako se danas gleda od strane nekih ljudi na nas :zao:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Ja povukao žalbu podneskom 06.11.2009. godine, 07.12. primio zaključak o obustavi postupka povodom žalbe, sa datumom istog zaključka 20.11.2009. Pravnica u HZMO VŽ kaže sa 08.01.2010. rješenje postaje pravomočno, a konačni obračun mirovine neće biti po odredbama ZOPHBDR-a iz 2005. jer tko je imao kompletirani predmet za konačni izračun prije 21.11. njemu će se obračunati po starom, a meni po novom zakonu, jer mi u predmetu nedostaje potvrda ureda državne uprave iz Čakovca o drugostupanjskom rješenju o statusu HRVI, a koji ja naravno nemam. Pa kaže ona sretna ti nova, možete dobiti mirovinu od 2.330,10 kuna.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

06.11. povlačim žalbu na rješenje od 29.09., zaključak o obustavi postupka ima datum 20.11., ja ga primio 07.12., pa na to rok od 30 dana prava na tužbu, i eto mene u 2010., a pravnica u HZMO tvrdi da je takav naputak o rješavanju mirovine.

Inače sam zvao i prije u HZMO ZG i u VŽ, ali oni još uvijek nisu znali na koji način će to rješiti, a danas šok kada mi je pravnica to rekla.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Molim Đuru ili nekog drugog da mi odgovori, već sam pisala i pitala ovdje na forumu iĐuro mi je i izračunao mirovinu, ali šta se sada događa, RVI do 29.12.2009.g. spis se još uvjek nalazi u HZZMO čekaju se neki spisi o prosjeku plače iz ZG., znači sve je rješeno prije "famoznog" 21.11., ali sad me zanima kako će se obračunati mirovina, ako netko zna neka mi odgovori s obzirom da je RVI, odnosno drugostupanjsko rješenje isteklo.

Hvala i sretna vam još jednom Nova godina!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ana456 je napisao:... ali sad me zanima kako će se obračunati mirovina, ako netko zna neka mi odgovori s obzirom da je RVI, odnosno drugostupanjsko rješenje isteklo....

Najbolje vam je učiniti sljedeće:

- ODMAH poslati HZMO-u potvrdu Ureda državne uprave da je status HRVI-a "istekao" ali je postupak nastavnog priznavanja u tijeku,

- razgovarati s referentom koji radi predmet i vidjeti što je to zapelo s kompletiranjem predmeta i kako možete ubrzati stvar i usput pitati za obračun- hoće li biti s HRVI ili bez.

Po meni može proći i s HRVI-em, no jedini mjerodavan sat je sučev sat...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Duro je napisao:

ana456 je napisao:... ali sad me zanima kako će se obračunati mirovina, ako netko zna neka mi odgovori s obzirom da je RVI, odnosno drugostupanjsko rješenje isteklo....

Najbolje vam je učiniti sljedeće:

- ODMAH poslati HZMO-u potvrdu Ureda državne uprave da je status HRVI-a "istekao" ali je postupak nastavnog priznavanja u tijeku,

- razgovarati s referentom koji radi predmet i vidjeti što je to zapelo s kompletiranjem predmeta i kako možete ubrzati stvar i usput pitati za obračun- hoće li biti s HRVI ili bez.

Po meni može proći i s HRVI-em, no jedini mjerodavan sat je sučev sat...

 

Duro najprije isprika ako sam te "prekrstila"(u Đuro),ovako danas sam odnijela potvrdu da je postupak priznavanja HRVI-a u tjeku u HZZMO u matičnu evidencija gdje se kompletira spis, pa onda ide referentu na izračun. Gospođa u mat.evid. inače (moja susjeda) kaže da se iz Min.obrane čeka potvrda da mu se radni staž koji je imao u Vojnoj policiji za vrijeme rata prizna dvostruko, požurnice šalje svakih desetak dana

ali još uvjek ništa.Kaže da nema drugog načina da se ažurira. Što se izračuna tiče to ćemo vidjeti kad spis konačno stigne do referenta.

Hvala i pozdrav svim braniteljima!!! :kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dragi prijatelji.danas me ugodno iznenadilo rješenje sa mirovinskog.02.10.2009 sam podnio zahtjev za obnovu postupka temeljem pogoršanja bolesti,dotad sam imao opću nesposobnost 30%rat,70%mir.Područni vještak mi dao60%rat,40%mira komisija u Zagrebu to i potvrdila,tako da sam ugodno iznenađen.nemojte odustajati treba samo imati strpljenja i vjere.Pozdrav svim braniteljima ma gdje bili. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija