Jump to content

Skrbništvo-naslijeđivanje


anben

Preporučene objave

Nakon smrti majke njen stan bi trebali naslijedit kćer i sin.Sin je teški invalid i majka je bila njegova skrbnica.Skrbništvo bi trebala preuzeti kćer odnosno njegova sestra.Kakav je postupak kod naslijeđivanja stana i da li ona kao skrbnica ima neka ograničenja u raspolaganju stanom?Ne postoje drugi naslijednici i stan bi trebao pripasti njima dvoje.Da li sin može svoj dio ustupit sestri u zamjenu za uzdržavanje.Kakva je tu uloga socijalnih službi?

Ako netko zna molio bih da mi malo razjasni ovu problematiku.

Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Lijepo molim znalca da mi odgovori na ovo pitanje...

 

Osoba je poginula u prometnoj nesreći.Pravo na odštetu od osig.društva ima sin i suprug.Zanima me dali ima pravo i majka (nije biološka) ali se je brinula za poginulu od njenog rođenja, školovala itd...i živjele su u zajedničkom kućanstvu, to može potvrditi bezbroj svjedoka, jednostavno bile su obitelj.

Molim hitan odgovor!!!

 

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ana456 je napisao:

Lijepo molim znalca da mi odgovori na ovo pitanje...

 

Osoba je poginula u prometnoj nesreći.Pravo na odštetu od osig.društva ima sin i suprug.Zanima me dali ima pravo i majka (nije biološka) ali se je brinula za poginulu od njenog rođenja, školovala itd...i živjele su u zajedničkom kućanstvu, to može potvrditi bezbroj svjedoka, jednostavno bile su obitelj.

Molim hitan odgovor!!!

 

Hvala!

 

 

Molim nekog pravnika da mi odgovori na gore postavljeno pitanje, jer neznaju šta im je činiti.Naime jedan odvjetnik kaže da nema pravo, a drugi da ima, kome vjerovati? :-?:-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana, ZOO kaže ovako:

 

Osobe koje imaju pravo na pravičnu novčanu naknadu u slučaju smrti ili osobito teškog

invaliditeta

Članak 1101.

(1) U slučaju smrti ili osobito teškog invaliditeta neke osobe pravo na pravičnu novčanu

naknadu neimovinske štete imaju članovi njezine uže obitelji (bračni drug, djeca i roditelji).

(2) Takva se naknada može dosuditi i braći i sestrama, djedovima i bakama, unučadi te

izvanbračnom drugu, ako je između njih i umrlog, odnosno ozlijeđenog postojala trajnija

zajednica života.

Prema svemu ovome Vi izravno prema zakonu nemate pravo na novčenu naknadu, međutim, sud bi mogao cijeniti da imate pravo na naknadu, s obzirom da je postojala trajnija zajednica života između vas i pokojne.

 

Probajte.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mati77 je napisao:

Poštovana, ZOO kaže ovako:

 

Osobe koje imaju pravo na pravičnu novčanu naknadu u slučaju smrti ili osobito teškog

invaliditeta

Članak 1101.

(1) U slučaju smrti ili osobito teškog invaliditeta neke osobe pravo na pravičnu novčanu

naknadu neimovinske štete imaju članovi njezine uže obitelji (bračni drug, djeca i roditelji).

(2) Takva se naknada može dosuditi i braći i sestrama, djedovima i bakama, unučadi te

izvanbračnom drugu, ako je između njih i umrlog, odnosno ozlijeđenog postojala trajnija

zajednica života.

Prema svemu ovome Vi izravno prema zakonu nemate pravo na novčenu naknadu, međutim, sud bi mogao cijeniti da imate pravo na naknadu, s obzirom da je postojala trajnija zajednica života između vas i pokojne.

 

Probajte.

 

Puno hvala probatćemo!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija