Jump to content

Otkazni rok za vrijeme bolovanja


monti

Preporučene objave

monti je napisao:

Poštovani, molim da li netko zna i ako ima neku praksu..

 

Da li za vrijeme trajanja bolovanja-privremene nesposobnosti za rad, teče otkazni rok?

 

Dakle, osoba dobije otkaz sa otkaznim rokom od 30 dana, te nakon par dana od dana primitak otkaza ode na bolovanje.

 

Hvala..

 

monti,

prema čl.115 ZOR-a;st.1. "Privremena nenezočnost na radu zbog bolesti ili ozljede na radu nije opravdan razlog razlog za otkaz...........a u koliko je u pitanju ozljeda na radu ili profesionalna bolest,onda je otkaz nije dopušten."

Poslodavac ti može otkazati ugovor o radu,ali činjenica da je radniku odluka o otkazu uručena ZA vrijeme trajanja pr. nesposobnosti za rad Što kod tebe nije slučaj), zaustavlja tijek otkaznog roka tj. otkazni rok NE teće za vrijeme trajanja pr. nesposobnosti.

E sad si ti u gabuli jer si otkaz primio-potpisao primitak pa mislim da to baš i nije dobro za tebe odnosno da ti otkazni rok TEĆE.

Dakle je potrebno utvrditi i to odmah jeli otkaz koji ti je dao poslodavac zakonit odnosno jesu li ispunjene sve pretpostavke za otkaz ugovora o radu.

Dakle ti nam moraš reći kakav si ti otkaz dobio odnosno kako ga je tvoj poslodavac obrazložio.Kad nam to kažeš bumo malo "pametniji" pa bumo videli kaj bu mo mi poslodavcu uručili. Može? A bilo bi lijepo da i napišeš kojeg si datuma primio tu "čestitku" svoga poslodavca.

 

:palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Molim za pomoć.

Dobila sam otkaz dok sam bila na bolovanju. Otkaz kao tehnološki višak. Da li sam u pravu kad mislim da mi otkazni rok počinje teći tek kad zatvorim bolovanje??

U međuvremenu sam ostala trudna. Zbog prirode posla nemoguće je odraditi otkazni rok (iako u otkazu stoji da ne trebam dolaziti na posao u toku otkaznog roka jer trenutno nema potrebe za mnom), ginekolog mi otvara komplikacije u trudnoći. Da li sve to pomiče otkazni rok tj sami otkaz i do kada? Do kraja porodiljnog?

Hvala na pomoći

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mystic je napisao:

Molim za pomoć.

Dobila sam otkaz dok sam bila na bolovanju. Otkaz kao tehnološki višak. Da li sam u pravu kad mislim da mi otkazni rok počinje teći tek kad zatvorim bolovanje??

U međuvremenu sam ostala trudna. Zbog prirode posla nemoguće je odraditi otkazni rok (iako u otkazu stoji da ne trebam dolaziti na posao u toku otkaznog roka jer trenutno nema potrebe za mnom), ginekolog mi otvara komplikacije u trudnoći. Da li sve to pomiče otkazni rok tj sami otkaz i do kada? Do kraja porodiljnog?

Hvala na pomoći

 

mystic,

u pravu si. Tvoj otkazni rok NE TEĆE, po istom propisu ZOR-u po kojem, za monti on teće.

Da on se pomiče do kraja porodiljnog.

Bitno je i po kojoj ti je dijagnozi otvoreno bolovanje od strane obiteljskog liječnika ,prije odnosno u vrijeme otkaza(šifra). Ako je bolovanje bilo otvoreno vezano za trudnoću onda bi taj otkaz koji si dobila bio ništav ukoliko si o trudnoći obavijestila poslodavca u roku od 15 dana po saznanju i ukoliko je tvoj ugovor bio na neodređeno vrijeme,jer ZOR-u u čl 77. govori o zabrani otkaza za vrijeme trudnoće i zapriječenoj kazni za poslodavca od. 61 do 100.000kn (prema čl.248.st39.) ukoliko ti je otkaz dao u blagoslovljenom stanju.

Pa,sreeeetno mystic mama.

 

:palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Poštovani, hvala na odgovoru... malo dopunjujem svoje pitanje.. Nemojmo se upuštati u zakonitost/nezakonitost otkaza, krenimo od pretpostavke da je otkaz zakonit.

 

Moje pitanje je... radnik je na radu primio otkaz ugovora o radu i otkazni rok mu je 30 dana. Od trenutka primitka otkaza od kada mu počinje teči otkazni rok, radnik radi 5 dana i onda ode na bolovanje, dakle, za vrijeme trajanja otkaznog roka je otišao na bolovanje. U mojem konkretnom slučaju radnik mora odraditi još 25 dana otkaznog roka. Da li će on tih 25 dana odraditi nakon što se vrati sa bolovanja?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

monti je napisao:

Poštovani, hvala na odgovoru... malo dopunjujem svoje pitanje.. Nemojmo se upuštati u zakonitost/nezakonitost otkaza, krenimo od pretpostavke da je otkaz zakonit.

 

Moje pitanje je... radnik je na radu primio otkaz ugovora o radu i otkazni rok mu je 30 dana. Od trenutka primitka otkaza od kada mu počinje teči otkazni rok, radnik radi 5 dana i onda ode na bolovanje, dakle, za vrijeme trajanja otkaznog roka je otišao na bolovanje. U mojem konkretnom slučaju radnik mora odraditi još 25 dana otkaznog roka. Da li će on tih 25 dana odraditi nakon što se vrati sa bolovanja?

 

Monti,

ispričavam se.Ja sam se malo zabrijao misleći na otkaz kao takav.Kako bilo vi ste u pravu.

Dakle otkazni je rok TEKAO 5 dana po urućenju otkaza do dana kad je radnik dostavio potvrdu o privremenoj nesposobnosti za rad i TEĆI će sljedećih 25 dana kad se radnik vrati sa bolovanja , pa će radnik tih 25 dana morati "odraditi" a sve prema čl.118.st5.ZOR-a. Ovim člankom ZOR ne razlikuje da li je redoviti otkaz dao poslodavac ili radnik.

Još jednom se ispričavam. :tikvan::klanja:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija