Jump to content

nasljeđivanje-pomoć


enzofr

Preporučene objave

Živim s majkom koja je suvlasnica 1/2 obiteljske kuće.

Moj brat i ja smo suvlasnici svako po 1/4 obiteljske kuće.

Majka iz prvog braka ima sina (koji je nažalost pokojni), ali ima dvoje djece (mamini unuci).

Zanima me da li i u kojem dijelu unuci po pokojnom polubratu

imaju pravo na nasljeđivanje u maminom dijelu obiteljske kuće (nakon njezine smrti-nema oporuke)i dali se iz nasljedne mase izuzima novčani iznos mog ulaganja u obiteljsku kuću koji mogu dokumentacijom dokazati?

 

Zahvaljujem

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

po diobenom racunu to bi izgledalo ovako:

 

dvojica brace imaju po 1/4 = 2 x 1/4 = 1/2

majka im 1/2

 

pola od majke svakome, braci i unucima 1/2 : 2 = 1/4 i onda jos po pola svakome unuku i bratu 1/4 : 2 = 1/8

 

Tako da vi i vas brat i mamini unuci imaju pravo na po 1/8 djela obiteljske kuce

 

Tako ce te vi i vas brat imate totalno po 3/8 dok ce unuci imati pravo na po 1/8 djela kuce

 

Ako to prekontroliramo onda je :

 

3/8 + 3/8 + 1/8 + 1/8 = 8/8 = 1 , a to je cjela kuca

 

Sta to predstavlja kao fizicki dio o tome se mozete dogovoriti , parniciti, traziti sudsku diobu ili prodati i podjeliti novac.

Moj savjet se pokusate se dogovoriti uz pomoc strucnjaka gradjevinske struke.( sudskoga vjestaka koga mozete naci na sudu ili nekoga drugoga koji to moze pravedno i nepristrano podjeliti ) To puno brze ide i kasnije mozete jedan drugome pogledati u oci.

 

pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

enzofr je napisao:

 

Zanima me da li i u kojem dijelu unuci po pokojnom polubratu

imaju pravo na nasljeđivanje u maminom dijelu obiteljske kuće (nakon njezine smrti-nema oporuke)i dali se iz nasljedne mase izuzima novčani iznos mog ulaganja u obiteljsku kuću koji mogu dokumentacijom dokazati?

 

 

Viktor22 je malo pogriješio.

 

Vi i brat vlasnici ste svaki po 1/4 kuće. Majčin dio (ako nema opotuke) naslijeđujete Vi, brat, i pok. polubrat na jednake dijelove, dakle, svaki po 1/6 kuće. Pok. polubrata naslijeđuju njegova djeca, unuci, na jednake dijelove, dakle svaki 1/12 kuće.

Dakle , na kraju Vi i brat svaki imate po 5/12 kuće, a unuci svaki po 1/12 kuće.

 

Imate pravo da se Vaša ulaganja izdvoje iz nasljedstva, pa na ostavinskoj raspravi postavite zahtjev u tom smislu.

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Priznajem nisam napravio dobru podjelu nasljedstva felixx.

Izvinjavam se zbog greske.

Vas proracun je u redu jer se poslije majke sve djeli na jednake djelove na nasljednike provoga reda.Nakon toga to se djeli na njihovu djecu kao sto ste vi to naveli i tocno izracunali.

Ostaje otvoreno pitanje Kronicne Strane zasto dosada pok. polubrat tj. njegova djeca , majcini unuci nisu ucestvovali u podjeli obiteljske kuce.Dali su oni dobili neki drugi dio imanja ?

Mozete li odgovoriti na to pitanje enzofr?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija