Jump to content

Prolazak kroz "crveno"


zoran89

Preporučene objave

Situacija je ovakva.

 

Prije 2 sata sam dosao u Osijek (studiram ovdje). Odvezao curu do novog studentskog doma da ostavi stvari, i onda smo se cimer, ja i cura na suvozačevom mjestu zaputili do našeg stana na Vijencu Ivana Meštrovića. Išli smo Vukovarskom ulicom.

 

Na prvom semaforu, na tek treptavo zeleno sam skrenuo desno uz upaljeni žmigavac (kao i xxxxx puta do tada). Nakon nekih 100 metara primjetim rotirku iza sebe. Zaustavim se na parkiralištu, izađe policajac i odvija se sljedeća rasprava:

 

JA: Dobar dan.

Policajac: Prometnu i vozačku molim. (vidno ne dobre volje)

JA: Izvolite, a jel mogu znati zasto ste me zaustavili?

Policajac: Prošli ste kroz crveno svjetlo na semaforu, za to vam je predviđena kazna od 2 -5 tisuća kuna, oduzimanje vozačke dozvole i kazneni bodovi.

JA: Kada? Nisam, tek je počelo zeleno treptati.

Policajac: Uđite u auto i čekajte da vam vratim vozačku dozvolu.

JA: Ušao u auto, zapalio cigaru, pitao suvozače šta su oni vidjeli. Obadvoje potvrdili da je bilo treptavo zeleno. I sada malo duže čekanje....

Policajac: Izvolite vaše dokumente.

JA: I šta sada, ja nisam kriv, imam svjedoke. Necu nista potpisati.

Policajac: Proslijedit cu prijavu sucu za prekrsaje s vasom izjavom.

JA: Kakvom izjavom? Nisam nista izjavio niti potpisao. Jel mogu vidjeti ja tu izjavu?

Policajac: Ne mozete.

JA: Zašto?

Policajac: Zato što ne možete, pozvat ćemo vas na sud pa tamo radite šta god hoćete.

JA: Jel mi možete onda reći šta sam to izjavio ?

Policajac: Ne.

JA: Dobro, jel mogu onda dobiti broj vaše značke?

Policajac: To možete.

JA: (Vadim mobitel, ulazim u bilješke). Dobro, koji je broj?

Policajac: Ako ga hoćete dođite si ga zapisati.

JA: (DOđem do nejga, mrak ne vidim nista, jedva uz svjetlo mobitela zapišem broj značke). I šta sad, jel mogu nazvati svog odvjetnika ili šta ?

Policajac: Nazovite ga i recite da ste prošli kroz crveno, on ce vas uputiti.

JA: Pokušao nešto reći, on se zatvorio u auto, nešto još zapisao u bilježnicu i otišao.

 

 

I šta sad? Nije mi dao nikakav papir, kaznu, nalog, ništa. Samo me dobrano preplašio, i uništio i ono malo povjerenja koje sam imao u našu državu i njene institucije.

 

Šta da očekujem?

 

Zahvaljujem se na vašem odgovoru!

 

Zoran

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zorane,

preporučam da pročitate što više tema na ovom podforumu. Upoznajte se sa situacijama koje se dešavaju, upoznajte se i sa forumašima koji aktivno odgovaraju (i poznaju materiju). Dakle, pasivno pratite forum kako bi znali zašto dobivate odgovore koji će usljediti.

 

Na temelju iskustva samo pasivnog praćenja foruma, jer sam ne poznajem materiju dovoljno dobro, očekujem sljedeće odgovore...

Pričekajte da dobijete neko rješenje.

 

Uputite prigovor, u njemu možete navesti da je dvoje ljudi potvrdilo da niste prošli kroz crveno... itd... da ste student, da nemate primanja itd. Kako bi dobili čim manju kaznu.

 

Priznajte na sudu da ste pogriješili, prihvatite minimalnu kaznu.

 

E sad, znam da Vam ovo zvuči pomalo šokantno, no Vi ste čak i ovdje vrlo često u startu - krivi.

Možda vam uopće ne stigne nikakva kazna, no u suprotnom slučaju - ne znam kako vam pomoći. A takvi će biti i savjeti. :-o Da da...

 

Jer na kraju ispada samo Vaša riječ - protiv policije...

Na kraju ovisite isključivo o sucu, koliko je on spreman vama vjerovati. Znam da nisam puno pomogao, no nadam se da ćete dobiti više konkretnih prijedloga kako si pomoći u ovakvoj situaciji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vidim da si relativno "neiskusan" po pitanju odnosa vozač-policija. Ali to neka ti je lakcija za ubuduće, nije najprimjerenije ovom forumu, više je za forum.hr, usenet i slčno ali neka ostane za sve

 

Dakle, sa prometnom policijom (nadam se da si pošteni građanin pa sa drugim rodovima policije nenaš kontakata, ali vrijedi općenito i za njih) moraš razgovarati fino i kulturno, kao sa nekim koga si tek upoznao, znači normalno razgovaraš, ne postavljaš se napadački (a iz tvog posta meni se čini da si upravo tako nastupio - pitanja šta ste me zaustavili, pa rasprave, pa traženje značke, ....). Službenik se može postaviti preventivno, ili represivno, a ti očito nisi htio na fino. :lizaljka: . Mene, osobno, su 100x zaustavili zbog različitih prometnih prekršaja, mogu ti reći da sam se puno puta izvukao, samo s lijepim ponašanjem, i normalnim razgovorom. Ništa te ne košta pitati ona općenita pitanja kako ide, jel teško, i sl.

 

Gospodin policajac se prema vama postavio jako jako fino, jer ja kakav sam, impulzivan, da sam na njegovom mjestu našao bi vam još prekršaja po ZOSPC-u, a vjeruj mi svakom se može nać nešto. Od opreme, guma, i slično. I sve bi vam napisao za takvo ponašanje. :propovjeda:

 

Treće, potpisivanjem prekršajnog naloga, potpisujete njegov primitak, a ne krivicu (iako me jedna pravnica uvjeravala u suprotno, ali to sve govori o njenoj stručnosti, nažalost, ali eto, nađe se i takvih).

 

Četvrto (da budemo malo ontopik :-P ), kada dođe poziv sa suda, napisati prigovor, poricati prekršaj u cjelosti (ako ste stvarno prošli na treptavo zeleno), napisati da niste mogli na siguran način zaustaviti vozilo, navesti svjedoke, tražiti suočavanje sa djelatnikom policije. Nikako tražiti manju kaznu jer time zapravo priznajete da ste napravili prekršaj.

 

To sve, naravno, samo ako STVARNO niste prešli na crveno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne mogu za sebe tvrditi da sam preiskusan, ali vjerujem da nakon 100 000 km mogu reci da imam nekog iskustva. Zato sto vec 2 godine radim kao vozac preko ljeta. Imao sam s policijom jako puno iskustava (prometnom), jednom kaznu dobio. Zaustavio me sa 15 km/h iznad ograničenja. Na licu mjesta sam platio kaznu i svi sretni i zadovoljni. Ja priznao da sam kriv i gotovo.

 

Nisam bio bezobrazan prema policajcu, što se toga tiče na početku sam bio veoma kulturan i čak se pravio uplašen i jadan. Samo me zanimalo zašto sam zaustavljen jel mi nije bilo jasno koji sam prometni prekršaj napravio.

 

Nisam ništa potpisao, iako je on rekao da ce on predati moju izjavu sucu. Meni dan danas nije jasno kakvu moju izjavu? Jel ja nisam ništa službeno izjavio.

 

I da, neću prihvatiti nikakvu kaznu. Makar ona bila 1 kunu. Zašto ? Ovo je pravna država. Ja nisam kriv. Moja riječ vrijedi jednako kao i njegova, a ja imam 2 svjedoka.

 

I još jedna stvar, bio je jako bezobrazan,nekulturan, nije se ponašao u skladu s odorom koju nosi. Imaju i oni kodeks ponašanja prema kojem se trebaju ponašati.

 

Tako da, pričao sam s odvjetnikom, s jednim policajcem još. I obadvoje su mi rekli da to sto je on napravio nije ni najmanje u redu. I da i ako jesam kriv, on se nije smio ponjeti tako kako se ponjeo. I preporucili su mi da podnesem prijavu u policiji na njegovo ponašanje. Ono unutarnju njihovo, ne kaznenu. Zato što imam svjedoke i sve. pa više nije moja riječ protiv njegove.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zorane, ne mogu vam dati pametan savjet, mogu vam samo dati podršku, jer smo izgleda doživjeli potpuno istu situaciju (moja tema je Navodni prolaz kroz crveno). Policija nas je optužila da smo prošli na crveno, a nije bilo niti žuto. Na sudu ostaje riječ policajca protiv riječi mogu supruga (i mene koja sam bila prisutna). Koliko ja shvaćam nemamo šanse na sudu. Svi u startu misle da lažemo kako bi se izvukli od kazne, a to će vjerojatno misliti i sudac. A ne možeš objektivno dokazati ničim osim svjedocima. Ako dobijete kakvu pametnu ideju ili savjet, molim da je podijelite sa mnom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma ja napisao propovijed u želji da pomognem za sljedeći put, a ne da filozofiram :-D

 

Savjet sam ti rekao, dakle čekati poziv, dovesti svjedoke, tražiti suočavanje sa djelatnikom.

 

Što se tiče prijave djelatnika, postupi kako misliš da je najbolje, ja osobno ne bi nikoga prijavljivao, ali ja sam ja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

petpetica je napisao:

Vrlo često savjesni vozači prođu kroz crveno, a da toga nisu ni svjesni.

 

Upravo njihova obrana je najuvjerljivija.

 

Sud i policija se svakodnevno susreću sa tim.

 

Nemoj se uvrijediti, ali malo sam citao po forumu i nisam nasao ni jedan post gdje ti nisi vrijeđao ljude i hvalio policiju. Ili napisi nesto konstruktivno, a ne samo kriv si pomiri se. Nije istina da su svi krivi koji su ovdje pisali. Zato i postoji pravosudni sustav koji ce to odluciti, a ljudi ovdje traze savjet sta da naprave i kako da sami sebi pomognu.

 

Zato bih te zamolio da vise ne odgovaras na ovoj temi.

 

HVALA!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobro, možda nemam iskustva s prometnim prekršajima. Ali zato imam iskustva s ovakvim ljudima kao što ste vi.

 

Pošto ne želite prestati odgovarati, ja ću jednostavno prestati čitati vaše odgovore. A ako vas uveseljava, ili uzbuđuje vrijeđati ljude koji su se obratili za pomoć.

 

Onda gospodine, bolje vam je da potražite forum za psihološku pomoć.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

@zoran89

 

Sa Vama nešto nije u redu.

 

Navodite neistine da vrijeđam osobe koje traže pomoć.

 

Ovdje ima dosta osoba koje su pomoć već dobile, ali nastavljaju sa pisanjem neistina kako bi nahranile vlastitu savjest.

 

Kako ste u stanju iznijeti neistinu o mom navodnom vrijeđanju, tako ste jednako u stanju iznijeti još raznih neistna.

 

Ovo naravno nećete pročitati pa naravno niti odgovoriti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

penava je napisao:

Vidim da si relativno "neiskusan" po pitanju odnosa vozač-policija. Ali to neka ti je lakcija za ubuduće, nije najprimjerenije ovom forumu, više je za forum.hr, usenet i slčno ali neka ostane za sve

 

Dakle, sa prometnom policijom (nadam se da si pošteni građanin pa sa drugim rodovima policije nenaš kontakata, ali vrijedi općenito i za njih) moraš razgovarati fino i kulturno, kao sa nekim koga si tek upoznao, znači normalno razgovaraš, ne postavljaš se napadački (a iz tvog posta meni se čini da si upravo tako nastupio - pitanja šta ste me zaustavili, pa rasprave, pa traženje značke, ....). Službenik se može postaviti preventivno, ili represivno, a ti očito nisi htio na fino. :lizaljka: . Mene, osobno, su 100x zaustavili zbog različitih prometnih prekršaja, mogu ti reći da sam se puno puta izvukao, samo s lijepim ponašanjem, i normalnim razgovorom. Ništa te ne košta pitati ona općenita pitanja kako ide, jel teško, i sl.

 

Gospodin policajac se prema vama postavio jako jako fino, jer ja kakav sam, impulzivan, da sam na njegovom mjestu našao bi vam još prekršaja po ZOSPC-u, a vjeruj mi svakom se može nać nešto. Od opreme, guma, i slično. I sve bi vam napisao za takvo ponašanje. :propovjeda:

 

Treće, potpisivanjem prekršajnog naloga, potpisujete njegov primitak, a ne krivicu (iako me jedna pravnica uvjeravala u suprotno, ali to sve govori o njenoj stručnosti, nažalost, ali eto, nađe se i takvih).

 

Četvrto (da budemo malo ontopik :-P ), kada dođe poziv sa suda, napisati prigovor, poricati prekršaj u cjelosti (ako ste stvarno prošli na treptavo zeleno), napisati da niste mogli na siguran način zaustaviti vozilo, navesti svjedoke, tražiti suočavanje sa djelatnikom policije. Nikako tražiti manju kaznu jer time zapravo priznajete da ste napravili prekršaj.

 

To sve, naravno, samo ako STVARNO niste prešli na crveno.

 

 

Ovo je, nažalost, jedina prava istina.. Nevjerojatno koliko sam bio u zabludi kada sam se logirao na ovaj forum, mislivši kako se može stvarno dobiti ozbiljan pravni savjet.. Ali doslovce bilo koji osim; "policija je u pravu, ti si u krivu, s time se pomiri i moli za oprost"

Zar je baš moguće da smo svi mi, koji ovdje uzaludno tražimo pravnu pomoć na policijskom represijom, lažljivci i probisvijeti, a policijski dužnosnici su moralne vertikale i teške poštenjačine.. (Da me netko krivo ne shvati ima i sasvim normalnih policajaca, koji su prije svega ljudi a tek onda "milicajci" - nažalost pošten narod i uredni porezni obveznici uvijek imaju problema sa onom drugom sortom :palacdolje: )

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

vstuba je napisao:

Nevjerojatno koliko sam bio u zabludi kada sam se logirao na ovaj forum

Postavili ste pitanja i dobili sve odgovore na njih.

 

Uštedjeli ste više od nekoliko stotina tisuća kuna koje bi dali odvjetniku.

 

Taj odvjetnik Vas ne bi iskreno savjetovao, već bi Vas zavlačio žalbama koje bi naravno skupo plaćali, a ovdje ste naučili kako da to sami sasvim kvalitetno napravite.

 

Sad naravno, grizete ruku koja Vam je pružila pomoć i zatvarate vrata guzicom.

 

Samo izvolite.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

petpetica je napisao:

vstuba je napisao:

Nevjerojatno koliko sam bio u zabludi kada sam se logirao na ovaj forum

Postavili ste pitanja i dobili sve odgovore na njih.

 

Uštedjeli ste više od nekoliko stotina tisuća kuna koje bi dali odvjetniku.

 

Taj odvjetnik Vas ne bi iskreno savjetovao, već bi Vas zavlačio žalbama koje bi naravno skupo plaćali, a ovdje ste naučili kako da to sami sasvim kvalitetno napravite.

 

Sad naravno, grizete ruku koja Vam je pružila pomoć i zatvarate vrata guzicom.

 

Samo izvolite.

 

 

Ma nemojte me molim Vas nasmijavati.. Nekoliko stotina tisuća kuna?!? Pa kaj sam ja? Ratni zločinac? Dr. Mengele?!

Tražio sam savjet, kao i mnogi poput mene, kako najbolje proći, a svaki put kad je netko predložio nešto što nije dio uobičajene procedure (čitaj: pokaj se za svoje i za tuđe grijehe) bio je žestoko kritiziran..

A sve dolazi od nakaradne premise da je "obični" građan uvijek u krivu a policajac uvijek u pravu..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija