Jump to content

otkaz u 52. godini


Prgi

Preporučene objave

Pozdrav! Molim vas malu pomoć, radi se o mom tati koji je radio u poljoprivrednoj apoteci kod kuće gdje je firma imala iznajmljen prostor. nakon 12 godina rada uprava je odlučila zatvoriti tu apoteku čime je on proglašen tehnološkim viškom. da li je zakonski u redu da sa 51 navršenom godinom života, 12 godina rada kod njih i 32 godine ukupnog staža dobije otkaz bez obzira što bi mogao raditi slične poslove u ostale dvije apoteke i ostalim djelatnostima kojima se bavi ista firma, te ima li veze što su nakon njegova dolaska u firmu zaposleni novi djelatnici za isti posao. hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prgi je napisao:

Pozdrav! Molim vas malu pomoć, radi se o mom tati koji je radio u poljoprivrednoj apoteci kod kuće gdje je firma imala iznajmljen prostor. nakon 12 godina rada uprava je odlučila zatvoriti tu apoteku čime je on proglašen tehnološkim viškom. da li je zakonski u redu da sa 51 navršenom godinom života, 12 godina rada kod njih i 32 godine ukupnog staža dobije otkaz bez obzira što bi mogao raditi slične poslove u ostale dvije apoteke i ostalim djelatnostima kojima se bavi ista firma, te ima li veze što su nakon njegova dolaska u firmu zaposleni novi djelatnici za isti posao. hvala

 

Prgi pozzz...

Vaš je otac dobio poslovno uvjetovani otkaz ugovora o radu. Dakle prema ZOR-u to je jedan od načina na koji ugovor o radu može prestati od strane poslodavca. Pitanje je, da li je poslodavac obrazložio isti opravdanim razlozima kako to zakon predviđa? Vaš otac ima na takav otkaz pravo na ZAŠTITU prava u roku od 15 dana po dostavi istog u kojeoj može osporiti odluku poslodavca pobijajući njegove "opravdane"razloge (pismeno , poštom sa povratnicom).Naročito je važno da poslodsavac mora prema propisima ovog zakona uzeti u obzir godine vašeg oca, dužinu staža kod poslodavca a i ukpnu dužinu istog, kao i spominjanu činjenicu, da vašeg oca zbog sveg navedenog,može zaposliti u nekom od svojih drugih polj. apoteka.

Dakle je vrlo izvjesno da vaš otac relativno lako može pobiti navode poslodavca o "opravdanim razlozima za otkaz" te da će poslodavac morati naći naćina da ga vrati na posao.

Poslodavac na Zaštitu prava, može ali i ne mora odgovoriti u roku od 15 dana.Ako ne odgovori ili odgovori negativno Vaš otec ima pravo tržiti ZAŠTITU prava od nadležnog suda opet u roku od 15 dana.

Prema svemu što ste naveli, ukoliko dođe do sudskog spora da će sud presuditi u korist vašeg oca i vratiti ga na posao.

U svemu ovome VAŽNI su rokovi za podnošenje ZAHTJEVA za zaštitu prava. Propustom istih vaš bi otac izgubio svaku mogućnost da se vrati na posao kod tog poslodavca.

Preporućam da vaš otac porazgovara (ako nije kasno) sa poslodavcem i izloži mu situaciju. Mislim da bi poslodavac , ako je pametan otkaz povukao jer inaće sigurno gubi spor a što će mu izazvati nepotrebne troškove.

Evo toliko. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav,

 

A da li zaštita prava vrijedi u slučaju kada je otkaz dan zbog gospodarskih prilika..

Recimo firma je pred raspadanjem... otac ce dobiti otkaz.. redovni .. tako da moze na burzu...

D ase pozove na zaštitu prava, ok jasno mi je?

Ali koji su mi argumenti ...

Jer poslodavac u ovome slučaju može reci ja dizalicu prodajem , poduzeće se gasi...

I poslje otvoriti na sina fimru i ispočetka...

Iskreno, ne znam sta da pisem vezano za zaštitu prava...

Imam jos vremena jos nije potpisao otkaz( od dana kada ga potpiše ... 8 dana) .. al voljela bi imati informacije potrebne...

Hvala svima na pomoći, osobito Miroslavu! :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija