Jump to content

Kakav ugovor sklopiti?


hlebinac

Preporučene objave

Prije tri godine sam, po preporuci liječnika, za svoju majku osigurao trajni smještaj i skrb, u privatnoj ustanovi (sa kojom sam sklopio ugovor). Stan u njenom vlasništvu, u kojem je do tada živjela sama, od tada je prazan.

Svakog mjeseca podmirujem trošak njenog boravka, tako da pored iznosa njene mirovine nadoplatim razliku smještaja. Osim toga, snosim sve ostale njene troškove, kako i režijske troškove za stan (pričuva, naknade, ...).

Jedini sam nasljednik, a stan je jedina njena imovina. Želio bi sa stanom slobodno raspolagati odmah.

 

Koju vrstu ugovora mi predlažete: Darovni ugovor ili Ugovor o dosmrtnom uzdržavanju?

Pretpostavljam kako je u mom slučaju to svejedno, jer ni sa kim ne bih trebao dijeliti nasljedstvo, a već dulje vrijeme uzdržavam majku podmirujući razliku njenih troškova, ali ipak ... možda sam nešto previdio?

 

Kod kojeg ugovora su mi manji ukupni troškovi prijenosa vlasništva (troškovi postupka, ovjere, takse, mogući porezi ...)?

 

Unaprijed zahvaljujem

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...

felixx je napisao:

Darovni ugovor je jednostavnije rješenje.

:kavica:

Hvala na odgovoru.

To mi je jasno. Ne moram odlaziti na sud zbog dosmrtnog ugovora, kad darovni mogu riješiti kod svakog bilježnika.

 

Međutim, zanima me usporedba ukupnih troškova koje bih imao ako se odlučim za jedno ili drugo.

 

Dosmrtni ugovor:

prijedlog

rješenje

uknjižba

 

Darovni ugovor

ovjera potpisa (da li samo to?)

uknjižba

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija