Jump to content

rad blagdanom, slobodan dan ili plaćeno prekovremeno


Bonnietra

Preporučene objave

Ljubazno Vas molim da mi razjasnite prava i mogućnosti mene kao posloprimca te obaveze mog poslodavca u sljedećem slučaju:

 

U mjesecu prosincu radim svaki dan osim vikenda 5.i 6.12., 12. i 13.12., 19. i 20.12. te nedjelje 27.12.

 

Božić i blagdan Sv. Stjepana radim uredovno radno vrijeme 8 sati. Zbroj radnih sati tako iznosi 192 sata. S obzirom na to da ću sakupiti 16 sati prekovremeno, pitala sam poslodavca kako će to biti kompenzirano. Poslodavac tvrdi da nemamo pravo na slobodni dan, a prekovremeno se ne plaća.

 

Ostvarujem li pravo prema Zakonu o radu slobodni dan za Božić i blagdan Sv. Stjepana ili plaćeno prekovremeno?

 

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Po zor-u, radnik ima pravo za uvećanje( dodatak na plaću):

1. za prekovremeni rad: 50%

2. za rad noću (22- 06h): 100%

3. rad nedjeljom : 100%

4. rad blagdanom : 100%

Pogledajte što vam piše u ugovoru. Zatražite da vam se svi sati uredno obračunaju u listi obračuna plaće( kad dobijete listu, vidjet ćete je li poslodavac ispoštovao svoje obveze).

Pretpostavljam da radite kod privatnika, pa pokušajte uljudnim razgovorom saznati kako on tumači svoje obveze i da li ih se uopće ikad pridržava. Ako je odgovor ne, razmislite o drugom radnom mjestu. Možete zvati radni inspekciju ali to vam ne jamči da ćete dobiti svoja prava ili pak, da ćete ostati na tom radnom mjestu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bonnietra je napisao:

Ljubazno Vas molim da mi razjasnite prava i mogućnosti mene kao posloprimca te obaveze mog poslodavca u sljedećem slučaju:

 

U mjesecu prosincu radim svaki dan osim vikenda 5.i 6.12., 12. i 13.12., 19. i 20.12. te nedjelje 27.12.

 

Božić i blagdan Sv. Stjepana radim uredovno radno vrijeme 8 sati. Zbroj radnih sati tako iznosi 192 sata. S obzirom na to da ću sakupiti 16 sati prekovremeno, pitala sam poslodavca kako će to biti kompenzirano. Poslodavac tvrdi da nemamo pravo na slobodni dan, a prekovremeno se ne plaća.

 

Ostvarujem li pravo prema Zakonu o radu slobodni dan za Božić i blagdan Sv. Stjepana ili plaćeno prekovremeno?

 

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru...

 

Bonnietra pozzzzzzzzzz,

postoci koje je navela Anavir su "uobičajeni" kojih se drže poslodavci potpisnici kolektivnog ukovora (možda je to i vaš poslodavac-provjerite, pa ako jest onda je pr.vr.rad reguliran tim kolektivnim ugovorom).

Vi biste osim svog ugovora a u kojem vjerojatno ne piše ništa o plačanju pr.vr.sati kao ni o "slobodnim danima", trebali potražiti kod poslodavca ili kakve službe-računovodstvo- PRAVILNIK o radu koji je poslodavac OBVEZAN donijeti i dati na uvid radniku ukoliko zapošljava više od 20 radnika, a u kome bi morala biti regulirana i ta pitanja prekovremenog rada,slobodnih dana i naknade za pr.vr.rad,rad blagdanima isl,pod prijetnjom zapriječene novčane kazne zbog prekršaja prema ZOR-u.

 

Prema čl.92.ZOR-a "Za otežane uvijete rada,prekovremeni o noćni rad te za rad nedjeljom,blagdanima ili nekim drugim danom za koji je zakon odredio da se ne radi,radnik ima pravo na POVEČANU plaću (Zakon ne kaže koliko povećanu)."

Dakle vi to pravo imate ali iznos treba ustanoviti na način kako smo to pomenuli prethodno.

Ukoliko nemate izvor-pravilnik,kolektivnia poslodavac ga je s obzirom na rećeno,dužan učiniti nvam iste dostupnim, pokušajte na finjaka upozoriti poslodavca o njegovim propustima glede vaših prava.

Anavir je u pravu kad kaže da je poslodavac obvezan izdati vam OBRAĆUN plaće u kome su vidljivi svi sati rada ,pa naravno i prekovremeni. Također je i u pravu kad govori o načinu kako da ostvarite svoje pravo ukoliko ga je (a jest) poslodavac prekršio.

Dakle prvo uljuđeno upozorenje poslodavcu a ako to ne prođe, onda po onoj: "nemoj jako, uzmi veći čekić". :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija