Jump to content

Bračna stečevina i ugovor o Fiduciji


fakincina

Preporučene objave

Imam jedno zanimljivo pitanje pa ako može odgovoriti @bovu ili netko drugi tko razumije ovu problematiku:

 

Zanima me praksa kada jedan bračni drug bez pristanka, znanja ili kako več god, suglasnosti drugog sklopi sa bankom Ugovor o osiguranju tražbina prijenosom vlasništa na nekretnini(FIDUCIJA). Drugi bračni drug u ovom slučaju supruga nije potpisivala nikakvu dokumentaciju niti suglasnosti niti se gdje spominje u ugovoru.

Konkretno suprug (koji je bio upisan kao gruntovni vlasnik nekretnine 1/1) je dao za korist sinove tvrtke (d.O.o.) nekretninu kao fiducijarni zalog (fiducijarni dužnik) za podizanje više kredita (4) u posljednjih cca 10 godina. Vračeni su svim osim posljednjeg jer je firma u lošoj poslovnoj situaciji te trenutno nemože vračati kredit a banka prijeti da če se upisati u punopravno vlasništvo na nekretnini i več je pokrenula postupak dobivanja ovršne isprave preko JB.

Zanima me pravo supruge s obzirom da nisu nikada napravili razdiobu bračne stečevine i kakva su njezina prava i može li tražiti ukoliko se banka upiše u punopravno vlasništvo da se njena 1/2 nekretnine izuzme iz ovrhe i na koji način to učiniti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bračna stečevina se nesmije opteretiti ili otuđiti bez suglasnosti drugog suvlasnika koji je u večini slučajeva vanknjižni suvlasnik imovine stečene u braku.

praksa Vrhovnog suda.

treba utvrditi bračnu stečevinu i istu izuzeti iz ugovora o fiducijskom osiguranju povrata duga.

ako je fiducijsko opterečenje na cjelokupnu imovinu izvršeno bez znanja i odobrenja jednog od vlasnika bračne stečevine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bovu je napisao:

bračna stečevina se nesmije opteretiti ili otuđiti bez suglasnosti drugog suvlasnika koji je u večini slučajeva vanknjižni suvlasnik imovine stečene u braku.

praksa Vrhovnog suda.

treba utvrditi bračnu stečevinu i istu izuzeti iz ugovora o fiducijskom osiguranju povrata duga.

ako je fiducijsko opterečenje na cjelokupnu imovinu izvršeno bez znanja i odobrenja jednog od vlasnika bračne stečevine.

 

 

Hvala na odgovoru.

Zanimljiva tema i vrlo počuna pa me još zanimaju neki detalji:

 

Šta se dešava ukoliko banka u međuvremenu ako dođe u punopravno vlasništvo na temlju potvrde JB nekretninu proda trečoj osobi a bračna stečevina još nije utvrđena?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

Šta se dešava ukoliko banka u međuvremenu ako dođe u punopravno vlasništvo na temlju potvrde JB nekretninu proda trečoj osobi a bračna stečevina još nije utvrđena?

 

http://oglasnik-jn-do-2008.nn.hr/clanci/sluzbeno/2008/2566.htm

Pročitajte ovu odluku Ustavnog suda, uglavnom koliko sam ja shvatio ovaj slučaj se vodi po "starom sistemu odgode povjerenja u zemljišne knjige" pa bi kupac nekretnine imao pravo naknade štete prema banci, banka prema dužniku, ali sve ovo ako neknjižena suvlasnica zatraži poništaj pravnog posla pa temeljem istog vrati svoj dio.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dioničar je napisao:

 

Šta se dešava ukoliko banka u međuvremenu ako dođe u punopravno vlasništvo na temlju potvrde JB nekretninu proda trečoj osobi a bračna stečevina još nije utvrđena?

 

http://oglasnik-jn-do-2008.nn.hr/clanci/sluzbeno/2008/2566.htm

Pročitajte ovu odluku Ustavnog suda, uglavnom koliko sam ja shvatio ovaj slučaj se vodi po "starom sistemu odgode povjerenja u zemljišne knjige" pa bi kupac nekretnine imao pravo naknade štete prema banci, banka prema dužniku, ali sve ovo ako neknjižena suvlasnica zatraži poništaj pravnog posla pa temeljem istog vrati svoj dio.

 

 

Pročitao sam ovu odluku i još neku sličnu sudsku praksu i vidim da bračna stečevina ima prednost pred svime ukoliko nema u ugovoru suglanosti oba bračna druga. Samo mi nije jasno kako su banke ili druge fizičke ili pravne osobe koje su vjerovnici sklapali takve ugovore bez suglansosti i pristanka oba bračna druga? Jer šta vjerovniku znači ako stekne vlasništvo nad pola stana ili kuće sa jednim ulazom? Tko če takvu nekretninu kupit?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dioničar je napisao:

Vjerovatno zato jer mogu...

iskopao sam i ovo http://www.sabor.hr/fgs.axd?id=15176 (izmjene su donesene 11.12.2009., a biti će objavljene uskoro u Narodnim novinama).

 

Ja sam tu jedinu vezu sa ovom temom našao u slijedečem citatu:

 

Sve su to izuzetno odgovorni i dugotrajni postupci pa se stoga i predlaže odgoda

nacela povjerena u istinitost i potpunost zemljišnih knjiga za 5 godina, odnosno do 01.

sijecnja 2015. godine.

 

Mene zanima kako sam u prethodnom postu napisao kako su vjerovnici npr. banke sklapale na svoju štetu (bez pristanka i suglasnoti oba bračna druga) ugovore o fiducijarnom prijenosu vlasništva? Da li je to bilo čisto neznanje ili nemar pravnika ili osoba koji su za to zaduženi?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Nadovezujem se na ovu istu temu koju sam bio započeo.

 

Obitelj tj. vlasnik nekretnine čiji sam gore problem opisao je danas primila ovrhu od suda na temelju ovršne isprave (potvrde JB OU-xxx/09) za predaju nekretnine u posjed ovrhovoditelju-banci. Nije zakazan datum uredovanja ovršitelja za ispražnjenje nekretnine. Supruga ovršenika je podnesla tužbu protiv banke za razdiobu bračne stečevine i izuzimanje njenog djela bračne stečevine iz ugovora o fiduciju nekoliko dana ranije nego što se banka upisala u punopravno vlasništvo nekretnine (zabilježba spora u ZK).

Šta sada napraviti po tom pitanju:? Žalba ovršenika na ovrhu (u kojoj formi?) i pokretanje parnice treče osobe (supruge ovršenika) za proglašavanje ovrhe nedopuštenom dok se ne izvrši razdioba bračne stečevine ili proglašenjem nedopuštene ovrhe samo na svom suvlasničkom djelu?

Molim vaša cjenjena mišljenja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

fakincina je napisao:

dioničar je napisao:

Vjerovatno zato jer mogu...

iskopao sam i ovo http://www.sabor.hr/fgs.axd?id=15176 (izmjene su donesene 11.12.2009., a biti će objavljene uskoro u Narodnim novinama).

 

Ja sam tu jedinu vezu sa ovom temom našao u slijedečem citatu:

 

Sve su to izuzetno odgovorni i dugotrajni postupci pa se stoga i predlaže odgoda

nacela povjerena u istinitost i potpunost zemljišnih knjiga za 5 godina, odnosno do 01.

sijecnja 2015. godine.

 

Mene zanima kako sam u prethodnom postu napisao kako su vjerovnici npr. banke sklapale na svoju štetu (bez pristanka i suglasnoti oba bračna druga) ugovore o fiducijarnom prijenosu vlasništva? Da li je to bilo čisto neznanje ili nemar pravnika ili osoba koji su za to zaduženi?

 

 

Ne radi se o neznanju, nemaru i sl. pravnika i ostalih zaduženih za to u bankama, već se radi o načelu povjerenja u zemljišne knjige, ugovori su se sklapali sa osobama koje su kao vlasnici bile upisane u zemljišne knjige. Ako vrijedi za sve ostale da se vlasništvo nekretnine štiti upisom u zemljišne knjige, ne vidim zašto to ne bi vrijedilo i za cijenjene nam bračne drugove, od kojih su mnogi u zadnje vrijeme našli za zgodno da se eto rastaju i traže utvrđivanje ništavosti itd...a lovicu od kredita su u velikom broju slučajeva skupa trošili. Sudska praksa je takva kakva je, prednost je dala odredbama Obiteljskog zakona. Međutim, svaki bi se slučaj trebao gledati za sebe, jer bezuvjetno tumačenje da je bračna stečevina na prvom mjestu otvara mogućnost brojnim zlouporabama, fiktivnim razvodima, posebno u ovim kriznim vremenima. Zamislite da dođete u Banku po kredit, pa Vas se traži izvadak iz matice rođenih ne stariji od 1 dana, pa Vas se k tomu izmalteretira s pitanjima o izvanbračnoj zajednici (koja je Obiteljskim zakonom izjednačena s bračnom). Tko je radnik banke da Vas pita takve stvari?! Ali zbog naše sklonosti da samo tražimo rupe u zakonima, izigravamo jedni druge, dovest ćemo se u situaciju da će nam za običnu isplatu novca na šalteru trebati stotinu i jedna suglasnost.

Pitanje je vrlo složeno, o njemu su se vodile i vodile polemike u stručnim krugovima i nema jedinstvenog mišljenja iako je sudska praksa takva kakva je, što će se-duboko se nadam, promijeniti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

peddy je napisao:

fakincina je napisao:

dioničar je napisao:

Vjerovatno zato jer mogu...

iskopao sam i ovo http://www.sabor.hr/fgs.axd?id=15176 (izmjene su donesene 11.12.2009., a biti će objavljene uskoro u Narodnim novinama).

 

Ja sam tu jedinu vezu sa ovom temom našao u slijedečem citatu:

 

Sve su to izuzetno odgovorni i dugotrajni postupci pa se stoga i predlaže odgoda

nacela povjerena u istinitost i potpunost zemljišnih knjiga za 5 godina, odnosno do 01.

sijecnja 2015. godine.

 

Mene zanima kako sam u prethodnom postu napisao kako su vjerovnici npr. banke sklapale na svoju štetu (bez pristanka i suglasnoti oba bračna druga) ugovore o fiducijarnom prijenosu vlasništva? Da li je to bilo čisto neznanje ili nemar pravnika ili osoba koji su za to zaduženi?

 

 

Ne radi se o neznanju, nemaru i sl. pravnika i ostalih zaduženih za to u bankama, već se radi o načelu povjerenja u zemljišne knjige, ugovori su se sklapali sa osobama koje su kao vlasnici bile upisane u zemljišne knjige. Ako vrijedi za sve ostale da se vlasništvo nekretnine štiti upisom u zemljišne knjige, ne vidim zašto to ne bi vrijedilo i za cijenjene nam bračne drugove, od kojih su mnogi u zadnje vrijeme našli za zgodno da se eto rastaju i traže utvrđivanje ništavosti itd...a lovicu od kredita su u velikom broju slučajeva skupa trošili. Sudska praksa je takva kakva je, prednost je dala odredbama Obiteljskog zakona. Međutim, svaki bi se slučaj trebao gledati za sebe, jer bezuvjetno tumačenje da je bračna stečevina na prvom mjestu otvara mogućnost brojnim zlouporabama, fiktivnim razvodima, posebno u ovim kriznim vremenima. Zamislite da dođete u Banku po kredit, pa Vas se traži izvadak iz matice rođenih ne stariji od 1 dana, pa Vas se k tomu izmalteretira s pitanjima o izvanbračnoj zajednici (koja je Obiteljskim zakonom izjednačena s bračnom). Tko je radnik banke da Vas pita takve stvari?! Ali zbog naše sklonosti da samo tražimo rupe u zakonima, izigravamo jedni druge, dovest ćemo se u situaciju da će nam za običnu isplatu novca na šalteru trebati stotinu i jedna suglasnost.

Pitanje je vrlo složeno, o njemu su se vodile i vodile polemike u stručnim krugovima i nema jedinstvenog mišljenja iako je sudska praksa takva kakva je, što će se-duboko se nadam, promijeniti.

 

Hvala na odgovoru ali nisam tražio moraliziranje i raspravu o nebitnim stvarima za ovo pitanje tj. što je ili nije u redu. Zanima me sudska praksa kakva je u primjeni i što u vezi sa gore postavljenim problemom poduzeti da se savjetom pomogne ljudima koji su u problemu.

Stoga molim cijenjene savjete. Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pa pročitajte što se tražili, odnosno na koji sam post konkretno ja odgovorila:

"Mene zanima kako sam u prethodnom postu napisao kako su vjerovnici npr. banke sklapale na svoju štetu (bez pristanka i suglasnoti oba bračna druga) ugovore o fiducijarnom prijenosu vlasništva? Da li je to bilo čisto neznanje ili nemar pravnika ili osoba koji su za to zaduženi?" prema tome?!

Ovo iza toga nisam čitala. adios

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

peddy je napisao:

pa pročitajte što se tražili, odnosno na koji sam post konkretno ja odgovorila:

"Mene zanima kako sam u prethodnom postu napisao kako su vjerovnici npr. banke sklapale na svoju štetu (bez pristanka i suglasnoti oba bračna druga) ugovore o fiducijarnom prijenosu vlasništva? Da li je to bilo čisto neznanje ili nemar pravnika ili osoba koji su za to zaduženi?" prema tome?!

Ovo iza toga nisam čitala. adios

 

Zahvaljujem na odgovoru ali ja obično odgovaram a i tražim odgovore na zadnje postavljena pitanja tj. aktualna pitanja a ne na postove od pred cca 45 dana.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija