Jump to content

Bračna stečevina - rastava


iigenija

Preporučene objave

  • 2 tjedna kasnije...

Pitanje je malo opširnije,ali se nadam da ću dobiti odgovor.

1.Da li ima razlike prilikom predaje zahtjeva za razvod braka kad to učini samo jedan supružnik,a drugi se odbija razvesti.

2.Da li se u tom slučaju bračna stečevina tretira jednako kao u slučaju sporazumnog raskida.

3.Da li se novac od prodane nekretnine koja je naslijeđena prije braka,a prodana u braku smatra bračnom stečevinom,bez obzira kako je taj novac utrošen.

4.Da li se uložen novac u renoviranje stana jednog od partnera u toku braka smatra bračnom stečevinom i kako se utvrđuje visina uloga ukoliko ne postoje računi.

5.Da li su prihodi od autorskih honorara za autorstvo nastalo u braku također bračna stečevina.

Nadam se da sam bio razumljiv i nadam se da su moguća i podpitanja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. razvod se pokreće tužbom (trajno i teško poremećeni bračni odnosi) ne sporazumno, razlike su neznatne ukoliko postoje i maloljetna djeca (obavezno posredovanje u oba slučaja)- i 200kn više

2. da (50:50, bez kazenih bodova)

3. ne (potječe iz vlastite imovine), ali ako nofčeka nema onda ih nema, a ako su uloženi može se utvrditi otkuda su došli

4. da (ako je stečen radom za trajanja bračne zajedice)

5. da (imovinska korist od autorskih prava i autorskom pravu srodih prava ostvarena za trajanja bračne zajednice su također bračna stečevina)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

newbie je napisao:

1. razvod se pokreće tužbom (trajno i teško poremećeni bračni odnosi) ne sporazumno, razlike su neznatne ukoliko postoje i maloljetna djeca (obavezno posredovanje u oba slučaja)- i 200kn više

2. da (50:50, bez kazenih bodova)

3. ne (potječe iz vlastite imovine), ali ako nofčeka nema onda ih nema, a ako su uloženi može se utvrditi otkuda su došli

4. da (ako je stečen radom za trajanja bračne zajedice)

5. da (imovinska korist od autorskih prava i autorskom pravu srodih prava ostvarena za trajanja bračne zajednice su također bračna stečevina)

Sve mi je jasno osim situacije pod stavkom 3,pa imam dodatno pitanje.

Novčeki u bračnoj zajednici troše se i zarađuju zajedno,iako je moguće da bračni partneri ne troše i ne zarađuju jednako.

Iz rečenog proizlazi da u nekim situacijama partneri u braku nisu ravnopravni.

Kako objasniti situaciju kada u braku, jedan partner svoju nasljeđenu imovinu proda i potroši sa sa svojim partnerom,a drugi novac od prodaje svoje nasljeđene imovine sačuva smatrajuči ga samo svojim?

Kad se radi o naslijeđenim nekretninama,onda mi je situacija jasna i logično je da to ne ide u bračnu stečevinu.Međutim ako se nekretnina proda i novac sakrije ili uloži,a dalje se živi u zajednici,onda je to valjda prihod koji također pripada zajednici.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ej ljudi, dajte mi savjet. Jel opasno djelit imovinu nekakvim samostalno sastavljenim sporazumom ovjerenim kod JB. Bojim se da bi mi tako ostali mozda neki nesredjeni elementi zbog kojih bi me netko kasnije tlacio. Kolko kosta da nas sporazum jos prekontrolira i odvjetnik? Onak, otprilike :)

 

I jos jedno pitanje, iako mislim da je vec odgovoreno ovjde, ako se sluzbeno razvedem 1.1. 2008. a jos 1.1.2007. smo odlucili razici se i krenuli u postupak, dal je imovina steknuta od 1.1.2007 do 1.1.2008. bracna stecevina? :misli:

 

Hvala! :namiguje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne znam da li mogu očekivati odgovor obzirom da sam ga već djelomično dobio,ali pokušat ću ponovo.

Za vrijeme trajanja braka prodane su dvije naslijeđene nekretnine.Novac od moje nekretnine smo zajedno potrošili,a novac od nekretnine moje supruge stavljen je u banku.

Da li se taj novac dijeli u slučaju rastave kao bračna stečevina i da li se potrošeni novac od moje nekretnine tretira isto kao novac koji je sada u banci?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Malo sam nestrpljiv,ali odgovor mi je jako bitan,pa bih Vas molio da mi odgovorite.

Naime,novac o kome govorim je potrošen tijekom godina zajedničkog života,ali moram priznati da ne vidim razliku između potrošenog novca na krstarenje ili skijanje i novca potrošenog na kupnju automobila,stana ili čamca.

Unaprijed zahvaljujem!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Razlika ipak postoji: čamac, automobil, stan sl. su imovina, a krstarenje i skijanje nisu.

 

Mogli ste svoj novac potrošiti i sa 40 poznanika u Vegasu, ali bitno je podrijetlo tj. način stjecanja imovine: ona koja je stečena radom za trajanja bračne zajedice je bračna stečevina (i ona koja od toga potječe: npr. od sredstava stečenih radom i ev. ulažući svoj rad izgradili ste kućerinu, potom je prodali, kupili za taj iznos tri stana, brod i auto ili iznajmili ili...).

 

Dakle, u kontekstu o kojem govorite nije od presudnog značaja kako je tko (i je li) potrošio svoj vlastiti novac koji nije bračna stečevina, već što to jest/nije stečeno na način da bi se moglo smatrati bračnom stečevinom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahvaljujem i na žalost najradije se ne bih složio iako očito moram.

Znam da je situacija specifična,pa ću se samo kratko osvrnuti.

Naime u mom slučaju radi se o novcu koji je stečen prodajom naslijeđenih nekretnina(jedne koju je naslijedila supruga i jedne koju sam naslijedio ja).

Novac od naslijeđene nekretnine moje supruge sada je u banci,a novac od moje naslijeđene nekretnine smo zajedno potrošili.

Na žalost,za vrijeme trošenja tog(mog) novca bilo je teško uočiti razliku između mog naslijeđenog novca i novca stečenog radom koji je bračna stečevina.

Zahvaljujem još jednom i zaključujem da sam zapravo i ja svoj novac odd nasljedstva trebao ostaviti u banci ili sam potrošiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija