Jump to content

Novi ugovor o radu za slabije plaćeno radno mjesto


mamana

Preporučene objave

Molim vas za pravnu pomoć, naime prije 2 dana sam dobio Dodatak ugovora o radu od 01.01.2010. gdje mi je ponuđeno novo rano mjesto i smanjena plaća za 1/3 dosadašnje.

Radno mijesto nije ukinuto već je zaposlen novi djelatnik (predviđalo se da treba zaposliti još jednog djelatnika) da bi se prije mjesec dana raspisao novi natječaj za isto radno mjesto, još nije nitko zaposlen.

Zanima me da li moram potpisati ovaj za mene nepovoljan Dodatak ugovora kako ne bi ostao bez posla, odnosno da mi poslodavac ne uruči otkaz ili sl. ili imam pravo odbiti?

Već duže vrijeme sam na bolovanju i GO (više od 6 mjeseci) zbog bolova u križima (diskus hernia). U međuvremenu sam imao operativni zahvat kao i u 3 navrata fizikalne terapije. Budući da još nisam dobro, odlučio sam se na još jedan manji operativni zahvat kako bi konačno rješio problem i on bi trebao biti još u ovom mjesecu.

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru, molio bi za hitnos jer već u ponedjeljak moram dostaviti odgovor poslodavcu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mamana je napisao:

Molim vas za pravnu pomoć, naime prije 2 dana sam dobio Dodatak ugovora o radu od 01.01.2010. gdje mi je ponuđeno novo rano mjesto i smanjena plaća za 1/3 dosadašnje.

Radno mijesto nije ukinuto već je zaposlen novi djelatnik (predviđalo se da treba zaposliti još jednog djelatnika) da bi se prije mjesec dana raspisao novi natječaj za isto radno mjesto, još nije nitko zaposlen.

Zanima me da li moram potpisati ovaj za mene nepovoljan Dodatak ugovora kako ne bi ostao bez posla, odnosno da mi poslodavac ne uruči otkaz ili sl. ili imam pravo odbiti?

Već duže vrijeme sam na bolovanju i GO (više od 6 mjeseci) zbog bolova u križima (diskus hernia). U međuvremenu sam imao operativni zahvat kao i u 3 navrata fizikalne terapije. Budući da još nisam dobro, odlučio sam se na još jedan manji operativni zahvat kako bi konačno rješio problem i on bi trebao biti još u ovom mjesecu.

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru, molio bi za hitnos jer već u ponedjeljak moram dostaviti odgovor poslodavcu.

mamana pozzzzzzz

dakle vi nemorate potpisati "dodatak" ugovoru ako smatrate da je on na vašu štetu. A nebiste ni smjeli. Zašto? Zato jer si potpisom tog anexa onemogučujete mogućnost svake žalbe(tzv. Zahtjeva za zaštitu prava).

Ovo što je pokušao poslodavac je jedan od dva načina da riješi ovu situaciju u svoju korist.Drugi njegov način kako vas on može pokušati premjestiti na dugo radno mjesto a koji je i jedini koji predviđa Zakon o radu:

tzv. "Otkaz ugovora o radu iz poslovno uvijetovanih razloga sa ponudom ugovora o radu sa izmjenjenim uvijetima". Takav otkaz i ugovor sa jedne strane poslodavac mora podkrijepiti opravdanim razulozima u kojim mora biti vidljivo zbog čega vam ga je dao, a vame omogućuje dvije stvari:

U roku od 8 dana kad vam takav otkaz stigne vi možete:

1. Da ga prihvatite i da se naknadno žalite i osporite te opravdane razloge(a oni baš i nisu takovi -opravdani s obzirom da poslodavac zapošljava druge nove ljude te bi ste ih relativno lako mogli osporiti) te zahtjevate da vas poslodavac vrati na vaše staro radno mjesto. Isto je daleko povoljnije nago prihvačenje"dodatka" kojim bi si "izbili"takovu mogućnost pogotovo uzimajući u obzir da ćete po operaciji biti bolje i moći uredno obavljati poslove svog starog radnog mjesta. ovakav bi vam način preporučio jer je puno "mirniji" a iz sudske prakse je vidljivo da u slučaju da dođe do spora pred sudom,sud blagonaklonije gleda na radnika koji je tako postupio.

2.Da ga ne prihvatite,pa će nakon 8 danabiti aktiviran otkaz

iz poslovno uvjetovanih razloga. Na isti opet imate pravo Zaštite prava u kojem ćete učiniti isti kao i u prethodnom slučaju.

S obzirom da nemam baš previše elemenata za daljnju raspravu vezano za vaš radni odnos kao npr.podatke da li radite u državnoj instituciji,jeli vaš poslodavac potpisnik kolektivnog ugovora onda je time i moj odgovor ograničen ovime do sada.

Pa eto toliko. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mamana je napisao:

Pozdrav i hvala na savjetu.

Naime radi se o banci, postoji Pravilnik o radu, kao i osnovni ugovor o radu iz kojeg ne mogu isčitat posljedice ne potpisa ovog dodatka ugovoru.

 

mmamana,

ja sam vam objasnio što propisuje zakon o radu i što bi vi po meni trebali.

O onome što ćete to naravno vi odlučujete. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mamana,

 

sve stoji kako je Cigo1 naveo. Dalje, naravno da je moguće da Vam poslodavac da otkaz bez ponude drugog radnog mjesta ali Vam ponudi i otpremninu. Naime, sve je moguće da Vam poslodavac PONUDI, ali nije to bitna stavka već je bitna stavka da Vi znate Vaše interese i prava te da reagirate brzo na svaku njegovu akciju (bilo sama bilo kontaktiranjem odvjetnika).

 

Pozdrav,

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mamana je napisao:

još jedno hvala na savjetu!

je li moguće po zakonu da mi ukoliko ne potpišem dodatak ugovora ponude otkaz uz otpremninu bez da mi ponude drugo radno mjesto. Ovo bi za mene bilo nepovoljno jer sam kratko kod ovog poslodavca oko 3 godine

 

Ne to nije moguće jer bi bilo suprotno Zakonu o radu i njegovom čl.123. (pročitajta nn 137/04 Zakon o radu-Googl).

Kada bi vam dostavio Otkaz bez ponude novog i izmjenjenog ugovora o radu v biste imali jaku osnovu da taj otkaz pobijete i osporite upravo iz činjenice da vam nije ponudio novo i manje plaćeno radno mjesto. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mamana je napisao:

sad sam skroz u nedoumici

znači li to da ukoliko mi poslodavac ponudi otkaz i otpremninu a ja i to odbijem već inzistiram na povratku na isto radno mjesto, pravno imam šanse ili ne

 

mamana,

razmišljajući o vašem problemu ja sam malo zabrijo previše vam objašnjavajući što predviđa zakon.međutim dobro je za vas znati kakve su vaše mogučnosti u ovakvoj situaciji.

hoću reći da ćete se vi ponašati onako kako će nalagati situacija u kojoj vam poslodavac bude nešto nudio. Kad do toga dođe vi nam se obratite.

vama je znači u interesu ostati raditi i nije vam u unteresu

otkaz ili sporazum kojim bi ostvarili pravo na otpremninu.

sa tog stanovišta vi možete prihvatiti i sporazum sa poslodavcem o "dodatku" ugovora kojim će vas premjestiti na drugo radno mjesto.

 

Evo toliko. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

točno, meni je u interesu ostati raditi, ali po mogućnošću na starom radnom mjestu zbog plaće

 

Ukoliko potpišem dodatak ovog ugovora znači da sam prihvatila nove za mene nepovoljnije uvijete i da se više nemam što žaliti ako sam dobro shvatila, molim za pojašnjenje!!!!

 

još jednom puno hvala na savjetima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mamana je napisao:

točno, meni je u interesu ostati raditi, ali po mogućnošću na starom radnom mjestu zbog plaće

 

Ukoliko potpišem dodatak ovog ugovora znači da sam prihvatila nove za mene nepovoljnije uvijete i da se više nemam što žaliti ako sam dobro shvatila, molim za pojašnjenje!!!!

 

još jednom puno hvala na savjetima

 

m,,,,,

dobro ste shvatili. nakon sporazuma i novog ugovora koji ćete potpisati nemate se na što žaliti jer ste se potpisom očitovali svoju voju.

morate tu "baciti malo matematike". Sad imate plaću 1000 pa s obzirom da ste ili budete na bolovnju imat ćete 700. pa ak prihvatite dali budu vam plaću sporazum 700 pa odete na bolovnje pa budete dobili 590 pa je to razlika -210 pa ak budete na bolovanju 3mj ,pa je to -630 pa je to na godinu 2.5 vaše sadašnje plaće. Grdo.

vi procjenite situaciju i soluciju koju sam vam spominjao je vam plaća ostaje nedirnuta dok se otkaz ne riješi u slučaju da se žalite. Ako sete na bolovanje onda ze zaustavlja tijek otkaza dok se sa bolovanja ne vratite. tako da vagnite kako stojite sa pretpostavljenima i ima li šense ako se žalite da vam ostane staro radno mjesto.uglavnom sve dok ta parada traje nastojte zadržati hladnu glavu,bez suvišnih emocija i nezgrapnih ispada prema poslodavcu. znate kak ono ide u filmu "kum" pusa i finoće a posle se zna.mala šala. nije danas ni poslodavcima lako ali im je lakše nego nama.ziher.

eto. sretno. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija