Jump to content

obnova postupka bez 100 dana borbenog sektora?


ile

Preporučene objave

Zakon o izmjenama i dopuni ZOPHBDR-a uopće ne regulira uvjete, postupak i druge elemente prilikom tzv. obnove postupka zbog pogoršanja zdravstvenog stanja tj. novog vještačenja. Bez 100 dana borbenog ne može se ostvariti pravo na najnižu braniteljsku mirovinu, ali to ne znači da se ne mogu ostvariti druga prava.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Duro je napisao:

Zakon o izmjenama i dopuni ZOPHBDR-a uopće ne regulira uvjete, postupak i druge elemente prilikom tzv. obnove postupka zbog pogoršanja zdravstvenog stanja tj. novog vještačenja. Bez 100 dana borbenog ne može se ostvariti pravo na najnižu braniteljsku mirovinu, ali to ne znači da se ne mogu ostvariti druga prava.

 

Poštovani.....koja su to druga prava koja se mogu ostvariti bez 100 dana borbenog sektora?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

javit ću se i u ovu temu jer na pitanja u temi "novo vještačenje" nisam dobio odgovor.ja također nemam 100 dana,ali sam od 28.10.1991 do 08.08.2006.bio u HV kada sam umirovljen sa činom nadnarednik opća 50-50 bez rvi.konstantno se liječim i napokon sam ostvario rvi 30%.moje pitanje je da li imam pravo na povećanje mirovine ili na povećanje omjera na račun pogoršanja stanja. još nešto uputili su me da bih morao napraviti još jedno psihološko vještačenje,pošto se u regionalnom centru dugo čeka da li bi bilo pametno ići kod privatnika, jer čitam ovdje da to kod privatnika komisija izgleda ne priznaje????situacija mi je grozna ja sa 3300 kn mirovine,žena ne radi,dvoje malodobne djece i k tomu podstanar.bilo kakav odgovor bi pomogao da znam na koja vrata zakucati jer se ovako više ne može. HVALA

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

cherry je napisao:

javit ću se i u ovu temu jer na pitanja u temi "novo vještačenje" nisam dobio odgovor.ja također nemam 100 dana,ali sam od 28.10.1991 do 08.08.2006.bio u HV kada sam umirovljen sa činom nadnarednik opća 50-50 bez rvi.konstantno se liječim i napokon sam ostvario rvi 30%.moje pitanje je da li imam pravo na povećanje mirovine ili na povećanje omjera na račun pogoršanja stanja. još nešto uputili su me da bih morao napraviti još jedno psihološko vještačenje,pošto se u regionalnom centru dugo čeka da li bi bilo pametno ići kod privatnika, jer čitam ovdje da to kod privatnika komisija izgleda ne priznaje????situacija mi je grozna ja sa 3300 kn mirovine,žena ne radi,dvoje malodobne djece i k tomu podstanar.bilo kakav odgovor bi pomogao da znam na koja vrata zakucati jer se ovako više ne može. HVALA

 

 

kolega cherry,moze bit i gore od tvog slucaja ja imam isto dvoje malodobne djece zena ne radi i 2400 kn mirovinu 30% rvi ranjavanje,tako da se mozes mojim primjerom bar malo utjesit,pozdrav bog.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

cherry je napisao:...

javit ću se i u ovu temu jer na pitanja u temi "novo vještačenje" nisam dobio odgovor.

...

i napokon sam ostvario rvi 30%.moje pitanje je da li imam pravo na povećanje mirovine ili na povećanje omjera na račun pogoršanja stanja.

Ako pod imam pravo mislite da ćete sigurno nešto da tako kažem dobiti novim vještačenjem to vam ne može nitko odgovoriti (barem ozbiljno i bez gatanja) ukoliko ne poznaje elemente prethodnog vještačenja,postupak vještačenja i praksu HZMO- jednom rječju nitko osim vještaka HZMO-a. Osnovno je znati elemente glavne bolesti (obrazac 1-IN) kao i ostalih koje utječu na sposobnost i tok i tijek liječanja, kao i sadašnje stanje istih - a za to ipak treba struka (medicina,..) Činjenica da sada imate HRVI u svjetlu novog vještačenja ne znači mnogo jer je najvjerojatnije ta bolest i njen utjecaj već uzet u obzir ( i sami navodite da ste dobili mirovinu bez statusa HRVI-a)

 

Što se tiče iznosa mirovine ali u kontekstu izračuna i koeficijenata, a ne vještačenja,(s obzirom na navod da vam je mirovina određena bez statusa HRVI-a), to što sada imate status HRVI-a može povećati vašu sadašnju mirovinu i moj vam je savjet da pisanim putem zatražite od HZMO novo određenje mirovine jer imate status HRVI-a i priložite ovjerenu presliku drugostupanjskog rješenja o priznavanju statusa HRVI(presliku ovjeravate /bez plaćanja/ u Uredu državne uprave odsjek za branitelje ili kako se već gdje zove - ne morate kod javnog bilježnika). To napravite što prije jer novi iznos mirovine neće vam biti priznat od kada imate HRVi već od prvog u mjesecu nakon mjeseca podnošenja ( npr. predate dana 15.03.2010 nova mirovina "ide" od mirovine za travanj). Povećanje koje možete očekivati se odnosi samo na "vojni" dio (onih 50% u svezi...) i to može biti ili 23,3333% tog dijela ili 36,3636% tog dijela u zavisnosti imate li status dragovoljca i/ili pripadnika gardijske (SJP) ili ne.

 

još nešto uputili su me da bih morao napraviti još jedno psihološko vještačenje,pošto se u regionalnom centru dugo čeka da li bi bilo pametno ići kod privatnika, jer čitam ovdje da to kod privatnika komisija izgleda ne priznaje????

Ne znam, ali i ja sam čuo da stvarno više ne uzimaju u obzir nalaze od privatnika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala najljepša na odgovoru!mene su samo mučile priče i pričice o pvećanjima od ovoliko i onoliko (do 1500 kn) što mi je i samome neshvatljivo.u brigadi sam bio do 1.8.1992.,a sve ostalo kao dvo pri centru za obuku vojnika, s time da smo u nekim razdobljima bili i po terenu.više u ništa ne virujem dok ne vidim crno na bilo, ali isto bi bilo lipo znati koliko bi otprilike to povećanje iznosilo.jer ako sam umirovljen sa 40 god staža da li onda imam pravo prema novom zakonu ,od toga civilni staž 1.5 god?hvala evo gledam rješenje i piše "bio pripadnik izvan gardijske postrojbe",a rješenje napravljeno citiram"radi priznanja prava na invalidsku mirovinu HB iz DR,hzmo prema članku 105. i 110. zakona o mirovinskom osiguranju članku 16. i 52. statuta hzmo i ZOPHBDR donosi sljedeće rješenje" i dalje stoji kako sam već napisao s time da mi je polazni faktor 1,10 čl.17. zophbdr,osobni bod uvećan za 45% prema čl. 18. zohbdr. da li sada prema ovome možete što izračunati i reći da li imam još nekih prava za ostvariti ili ne?žao mi je ako sam naporan,ali mislim da su mi ovo zadnji trzaji da nešto pokušam jer mi je već svega priko glave.ako bude bude ako ne nikome ništa.da nemam opću iša bi odma raditi štogod našlo bi se pa makar i lopata ili metla samo da nam bude malo bolje.opet hvala i pozdrav svim braniteljima ma gdje bili

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ukoliko se znaju neki podaci to povećanje se može izračunati u lipu, u biti sve vam piše u obrazloženju rješenja samo treba pročitati i papir i olovku u ruke ( iliti kalkulator)... Nađite u obrazloženju rješenja dio koji govori o dijelu mirovine u svezi sudjelovanja u DR-u i tu su vam zanimljiva dva podatka:

- koeficijent po čl. 17 ZOPHDR-a - koji ? (1,10 ili 1,50)

- broj osobnih bodova u tom dijelu izračuna - podatak prije nego što pomnožili s AVM-om i od toga uzeli 50%.

Nađite mi ta dva podatka i izračunati ćemo u lipu...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala duro upravo nadopunio post od prije.nisam baš najvještiji u služenju ovime ali se pomalo učim triba ići u korak sa vremenom. a hvala na javljanju i ILE znam ja da ja nisam sam takav kao ni on.mene amo boli šta su neki sa manjim činom istim stažem i sve ostalo približno ko ja koji su radili samnom dobili ipo 1000 i više kn od mene a ne znam kako.znam da ne boli to samo mene ali šta ću. bog!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

prijatelju Duro evo napokon se javljam stiglo novo rješenje i povećanje je 806,53 znači "fulao" si za 18 lipa SVAKA ČAST. sada me nešto drugo muči piše "slijedom navedenog imenovanom se počevši od 01.04.2010. ponovno određuje invalidska mirovina sa utvrđenim statusom dragovoljca iz DR" KAKO TO SADA???? kako sada imam status dragovoljca? otišao u HV 28.10.1991.,a umirovljen 09.08.2006. kao DVO. pa ako netko zna neka se javi. unaprijed HVALA!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav svima! Moram se uključiti u raspravu na temu obnove postupka radi pogoršanja. Dobio sam invalidsku mirovinu 20 % rat - 80% mir zbog opće nesposobnosti. Radio sam u MUP-u - policajac od 1993. godine. 91. i 92. sam bio u ZNG. Vještačen sam u područnom uredu i na reviziji Ministarstva branitelja bez ratnog puta za 91. i 92. već samo za MUP pošto ratni put nisam dobio na vrijeme a papiri su poslani u Zagreb. Imam preko 1700 dana rata bez HRVI, niti sam u postupku priznavanja, jer Jaca kaže prošo rok. Raspitivao sam se imam li pravo na pogoršanje ili na obnovu postupka jer sam umirovljen po starom zakonu. Nitko ne zna odgovor. Jedni kažu može, a neki kažu ne može jer nemaš HRVI. Kako sam dobio braniteljsku invalidsku mirovinu a nisam invalid jer nemam oznaku HRVI? Bio sam na bolničkom liječenju, a uskoro u 5. mjesecu opet idem. Planiram predati papire za pogoršanje stanja. Ima li netko savjet šta da radim?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija