Jump to content

Smanjenje plaće


Leonor

Preporučene objave

Upravo mi je poslodavac (Mercator) javio telefonski da mi smanjuje plaću za 15% od 01.04.2010.g.

Sad me zanima da li on na to ima pravo s obzirom da imam ugovor na kojem stoji kolika mi je bruto plaća, a stimulativni dio je ukunut već ranije? Dakle ne znam koju pravnu osnovu imaju za novo smanjenje plaće.

Ako mi daju na potpis novi ugovor sa manjom osnovicom moram li ga ja potpisat, odnosno dali ne potpisivanje znači automatski otkaz (imam ugovor za stalno)?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nema načina da vam smanji ugovorenu osnovnu plaću bez Vašeg pristanka. dakle će Vam ponuditi prvo Anex ugovora sa kojim se vi možete ili ne morate složiti. Ako se složite nemate više pravo žalbe. Zatim,ako ne potpišete anex poslodavac bi vam trebao dati redoviti otkaz ugovora o radu sa ponudom novog ugovora sa promjenjenim uvijetima.Na taj i ako ga prihvatite, imate pravo žalbe. U otkazu more biti obrazloženje zašto vam da je otkaz i nudi novi ugovor (na koje ćete sa razloge ,eventualno žaliti). Iza toga ako vam žalba ne prođe, slijedi otkaz ugovora o radu iz poslovno uvjetovanih tazloga, na koji također imate pravo žalbe u vidu zahtjeva za zaštitu prava.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

11. U slučaju smanjenja plaće, koliko najviše može iznositi smanjenje plaće I postoje li zaštitni mehanizmi kako se ta mogućnost NE bi zloupotrebljavala?

 

Izmjena ugovora o radu radi smanjenja mjesečne osnovne plaće za radnike kojima je mjesečna osnovna plaća unutar platnog razreda, moguća je, na prijedlog neposrednog rukovoditelja, ako zbog nezadovoljavajućeg učinka radnik nije dobio godišnju nagradu, a može iznositi najviše 10% u jednoj godini.

 

Mjesečna osnovna plaća NE može biti smanjena ispod donje razine platnog razreda u kojem se nalazi radno mjesto za koje radnik ima sklopljen ugovor o radu. Također, plaća radnika NE može pasti ispod razine plaće propisane za stručnu spremu toga radnog mjesta.

 

××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××

 

Poštovani,

 

 

11. U slučaju smanjenja plaće, koliko najviše može iznositi smanjenje plaće I postoje li zaštitni mehanizmi kako se ta mogućnost NE bi zloupotrebljavala?

 

Izmjena ugovora o radu radi smanjenja mjesečne osnovne plaće za radnike kojima je mjesečna osnovna plaća unutar platnog razreda, moguća je, na prijedlog neposrednog rukovoditelja, ako zbog nezadovoljavajućeg učinka radnik nije dobio godišnju nagradu, a može iznositi najviše 10% u jednoj godini.

 

Mjesečna osnovna plaća NE može biti smanjena ispod donje razine platnog razreda u kojem se nalazi radno mjesto za koje radnik ima sklopljen ugovor o radu. Također, plaća radnika NE može pasti ispod razine plaće propisane za stručnu spremu toga radnog mjesta.

×××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××

Ovo je slovo zakona, upravo se nalazim u situaciji DA MI poslodavac mijenja radno mjesto I nudi smanjenje plaće koje izlaze iz gore navedenog zakona o plaći.

 

Naime nalazim se u 6, grupi, raspon koeficijenta 2,25-2,69 a moj ugovoreni koeficijent je 2,4(na neodređeno) -samostalni referent individualne prodaje, supervisor.

 

Poslodavac MI nudi 1,8 pa nakon razgovora povećava na 2,00 što izlazi iz mog bodovnog raspona u grupi, odnosno dodjeljuje MI nižu grupu (5, grupa sa rasponom 1,75-2,24)

 

Poslodavac, iako dužan, NE daje nikakve konkretne razloge promjene mog radnog mjesta. (odluka o promjeni cijelog tima, iako su naši rezultati na zavidnoj razini a moj osobni udio na poslu Po rezultatima pri vrhu). No o tome bi se moglo puno pisati.

 

Ono što me zanima je, moram li pristati na ponuđeno(kako Sam shvatila, ako odbijem,,dobivam otkaz a ćemu onda navedena toćka iz zakona?), koja su moja prava, kome DA se obratim, sa kojim argumentima, je li gore navedeni dio zakona dovoljan za moja prava tj dužnosti poslodavca?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

cigo1 je napisao:

Nema načina da vam smanji ugovorenu osnovnu plaću bez Vašeg pristanka. dakle će Vam ponuditi prvo Anex ugovora sa kojim se vi možete ili ne morate složiti. Ako se složite nemate više pravo žalbe. Zatim,ako ne potpišete anex poslodavac bi vam trebao dati redoviti otkaz ugovora o radu sa ponudom novog ugovora sa promjenjenim uvijetima.Na taj i ako ga prihvatite, imate pravo žalbe. U otkazu more biti obrazloženje zašto vam da je otkaz i nudi novi ugovor (na koje ćete sa razloge ,eventualno žaliti). Iza toga ako vam žalba ne prođe, slijedi otkaz ugovora o radu iz poslovno uvjetovanih tazloga, na koji također imate pravo žalbe u vidu zahtjeva za zaštitu prava.

 

 

 

 

Upravo su nam javili da se neće potpisivati anex ugovora, nego da će nam na postojeću bruto plaću uračunati 15% destimulacije zbog poslovnih uvjetovanih razloga. Smiju li to napraviti? Ako naprave imam li osnovu prijaviti ih na inspekciju rada?

 

Link na novinski članak o 15% smanjenju plaće

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

leonor,

ako se radi o OSNOVNOJ plaći koja je kao takova zajamčena Zakonom o radu, njena visina regulirana ugovorom o radu,pravilnikom o radu ili kolektivnim ugovorom,nesmiju Vam umanjivati bez Vašeg pristanka. Takva mogućnost koja govori o umanjenju plaće "radi poslovno uvjetovanih razloga" morala bi biti definirana u pravilniku o radu ili u kolektivnom ugovoru. Vi tražite te akte i ako tamo nema te mogućnosti ono to nesmiju napraviti. Savjetujte se sa sindikatom. Možete otići i na inspekciju rada i pitati za mišljenje a da pri tom odmsah ne prijavljujete povredu propisa,jer je možda nema.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mercatorov "Pravilnik o radu" kaže u Članku 55.

Radniku može biti isplaćenja osnovna plaća u umanjenom iznosu do 15% i to zbog lošeg gospodarskog poslovanja Društva.

 

E sad koji su kriteriji za utvrđivanje "Lošeg poslovanja"? Mercator posluje sa zaradom, nadavno je kupljen Getro...

Da li to znači da oni u bilo kojem trenutku mogu reć da nisu zadovoljni sa poslovanjem i da skidaju plaće?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Leonor je napisao:

Mercatorov "Pravilnik o radu" kaže u Članku 55.

Radniku može biti isplaćenja osnovna plaća u umanjenom iznosu do 15% i to zbog lošeg gospodarskog poslovanja Društva.

 

E sad koji su kriteriji za utvrđivanje "Lošeg poslovanja"? Mercator posluje sa zaradom, nadavno je kupljen Getro...

Da li to znači da oni u bilo kojem trenutku mogu reć da nisu zadovoljni sa poslovanjem i da skidaju plaće?

 

Nažalost Leonor,

može vam isplatiti umanjenu osnovnu plaću u umanjenom iznosu od1 5%jer je tako predviđeno pravilnikom o radu koji je objavljen i koji ste imali na uvid (valjada) kad ste potpisivali ugovor o radu (ako niste trebali ste ga tražiti), ali ukoliko ćete zahtjevati obrazloženje njihove odluke, na što imate pravo ukoliko smatrate da njihova odluka nije utemeljena (a što možete Zahtjevom za zaštitu prava) oni vam moraju dokazati "loše poslvanje" svojom bilancom.

E sad da li je pametno u današnje vrijeme ići na "nož" sa poslodavcem,to je stvar Vaše osobne procjene. Bilo bi dobro da tu nastupite organizirano sa kolegama putem sindikata. Ja znam da su vaše plaće mizerne i da je 15% za vas ko

"kuća" ali razmislite i postupite kako mislite da je za vas najbolje. pozzzz i sretno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija