Jump to content

dali godišnji odmor ulazi u otkazni rok???


dada01

Preporučene objave

15.3 ove godine suprugu je data odluka o redovitom otkazu ugovora u radu.Bio je prijavljen na neodređeno vrijeme .

U odluci piše da otkazni rok traje 2 mjeseca i 11 dana,

međutim dobio je obavijest koju je odbio potpisati da mu prošlogodišnji godišnji odmor u trajanju od 6 dana

ulazi u otkazni rok??

Lijepo Vas molim recite mi dali je to točno i što mu je činiti

dalje??

Inače dotični poslodavac ne plaća inventuru koja je trajala po 5 dana niti je platio ni jedu subotu koju je suprug radio.

Dali ima pravo na potraživanje plaćanja inventure i svih subota?

Hvala unaprijed

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dada01 je napisao:

15.3 ove godine suprugu je data odluka o redovitom otkazu ugovora u radu.Bio je prijavljen na neodređeno vrijeme .

U odluci piše da otkazni rok traje 2 mjeseca i 11 dana,

međutim dobio je obavijest koju je odbio potpisati da mu prošlogodišnji godišnji odmor u trajanju od 6 dana

ulazi u otkazni rok??

Lijepo Vas molim recite mi dali je to točno i što mu je činiti

dalje??

Inače dotični poslodavac ne plaća inventuru koja je trajala po 5 dana niti je platio ni jedu subotu koju je suprug radio.

Dali ima pravo na potraživanje plaćanja inventure i svih subota?

Hvala unaprijed

 

Poslodavac mu mora dozvoliti korištenje GO ("produžiti" otkazni rok za onoliko dana koliko ima GO iz protekle godine). Istao tako moramu isplatiti ili dozvoliti korištenje GO za ovu godinu i to 1/12 GO x broj cijeli mjeseci rada kod poslodavca uključujući i otkazni rok. Dakle ako otkazni rok vašeg supriga traje npr do 1.lipnje =5 cijelih mjeseci rad X 1/12 = 4 dana.

Iz ovog je vidljivo da je poslodavac zakinuo vašeg supruga i za taj go bašza 4 dana kako sam gore izračunao jer je dužina otkaznog roka propisana Zakonom o radu od 2 mj i 15 dana za neprekinuti staž od desat punih godina koje vaš suprug sigurno ima preme st.115.st.5 odnosnog zakonaili ima kraći šstaš kod toga poslodavca sa ugovorenim otkaznim rokom.

Potrebno je upozoriti poslodavaca da otkazni rok od 2 mjeseca i 11 dana nije propisan Zakonom o radu i tražiti korištenje i starog i novog go. Ukoliko poslodavac nebi udovoljio usmenom zahtjevu uputite mu "Zhtjev za zaštitu prava"u kojem navedite kako tražite da poslodavac ispuni svoje obveze prema propisima Zakona o radu, te ukoliko tako ne učini da ćete se obratiti inspektoratu za radne odnose.

Ako je inventura rađene izvan redovitod radnog vremene od 40 ili ako je ugovorom određeno 48 sati tjedno,onda se smatra prekovremenim radom koji mora biti plačen više nego redoviti rad.Zkon ne precizira koliko je to više ali je uobičajeno 50% vše za rad u redivite radne dane (pon-petak) i 100% više na neradne dane i blagdane te dane za koje je Zakon propisao da su neradni. Izračunajte sate i vrijednost toga rada te i tražite i tu isplatu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Zanima me nacin racunanja dva mjeseca? Znaci li to npr. ako mi je otkaz 17.3. da mi nastupa 17.5. ili na nacin da svaki mjesec vrijedi 30 dana, pa je to 16.5.?

 

Takodjer, kako se tu uracunaju dani godisnjeg? Da li se broje neradni dani i praznici ili samo radni dani?

 

Unaprijed hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U slučaju koji ste naveli,otkazni rok se računa od 17.03. do 17.05.

Dani godišnjeg odmora ne računaju se u otkatni rok. Odnosno ako koristite GO u toku otkaznog roka onda se isti produžuje za onoliko dana (radnih) koliko vam traje GO.

Ukoliko je vašim ugovorom ustanovljeno tjedno radno vrijeme 40 sati,u godišnji se ne uračunavaju subote nedjelje i bilo koji praznik ili blagdan. Ako imate ugovoreno radno vrijeme 48 sati onda se uračunavaju samo subote.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sorry, ali moze pls. primjer.

 

Dakle: otkaz mi npr. traje 1 mjesec (1.6.-1.7) ali imam jos 10 dana g.o. Da li to znaci:

a) da mi otkaz nastupa 11.7. (1.7.+10=11.7.)

b) da mi otkaz nastupa 15.7. (jer od 1-14.7. "koristim" 10 radnih dana za GO)?

 

Pls. molim odgovor i na druga dva pitanja o GO i otkaznom roku - evo tu kopiram s te teme:

 

1. da li pravo na naknadu za neiskoristeni GO vrijedi i za neiskoristeni GO od prosle godine a koji nije iskoristen do 30.6. OG? Inace, zahtjev za odobrenjem tog godisnjeg je na vrijeme predan ali nije odobren iako nije bilo poslovnih razloga za odbijanje (tvrtka ne posluje vec je u likvidaciji). Da li se i ti dani smatraju neiskoristenim pa se poslodavca moze traziti za isplatu istih?

 

2. Sto je s pravom na godisnji ako mi otkazni rok zavrsava nakon 30.6. OG? Imam li pravo na puni GO ili samo na proporcionalni dio (ca. 8/12)? Imam li pravo traziti da prenesem proporcionalni (preostali) dio kod novog poslodavca?

 

Naime imam jako puno neiskoristenog GO, ukljucivo cijeli proslogodisnji, pa mi ovo jako utjece na datum isteka ugovora o radu! HVALA!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija