Jump to content

Suvlasništvo, parcelacija, gradnja


berlina

Preporučene objave

Htjela sam graditi obiteljsku kuću na zemlji koja je u suvlasništvu mame i tete.Međutim, nadležni ured me odbio jer nisu uvažili tetinu punomoć kojom dopušta majci da može poduzeti radnje koje predstoje za gore navedeno. Voditelj postupka, vidjevši da teta i majka imaju dobar odnos) predložio je sljedeće:

 

- teta može darovati svoj dio mojoj majci ili obadvije neka daruju svoje dijelove meni

 

Ako obadvije daruju meni mogu li nakon parcelacije od dviju čestica jednu od novonastalih ja ponovno darovati teti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Poštovana

 

U međuvremenu neka vaša majka i teta zajedno kao investitori podnesu zahtjev za lokacijskom dozvolom za izgradnju kuće (ukoliko imate projektnu dokumentaciju)

Vi imate dvije opcije: postati suvlasnica zemlje u proporcionalnoj vrijednosti izgrađenog objekta, ili sklopiti Ortački ugovor s kojim uređujete međuvlasničke odnose s majkom i tetom. To bi trebalo biti prihvatljivo referentu. Ovdje je zbunjujuća situacija jer su 3 stranke, dvoje su vlasnici, a treće želi graditi. To morate urediti Ugovorima (a Vi prema tome i platiti porez na promet nekretnina od 5%).

 

Prije početka izgradnje (i financiranja projektne dokumentacije i komunalnih doprinosa) svakako sklopite Ugovor s tetom i majkom o izgradnji obiteljske kuće kojim ćete urediti međusobna prava i obveze.

 

Zapamtite, vlasnik zemljišta je ujedno i vlasnik svega što je na njemu izgrađeno.

 

Vi možete darovati to zemljište, međutim ako ga Vi darujete teti onda će ona platiti 5% poreza na promet nekretnina.

U slučaju da teta daruje vašoj majci, također plaća 5%.

 

Samo u slučaju darovanja od strane majke (ili oca) prema svom djetetu ili roditelju se ne plaća porez na promet nekretnina.

Ovisno o vrijednosti zemljišta, taj porez može iznositi kao projektna dokumentacija (cca 25 eur/m2 kuće - ako kuća ima 200m2 bruto, projektnu dokumentaciju ćete platiti 5000 eur).

 

Ukoliko želite više savjeta, ili kakvu pravnu pomoć obratite mi se.

Isto sam vam u mogućnosti osigurati usluge najpovoljnijih arhitekata i razradu idejnog rješenja najpovoljnije na tržištu.

 

petdamir@gmail.com

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija