Jump to content

Nasljedstvo računa u Zagrebačkoj banci


Tina13

Preporučene objave

evo mojeg problema...

 

Majka mi je preminula prošle godine u 8. mjesecu. Ostavinska rasprava nije održana jer nije bilo ničega za naslijediti osim tekućeg računa u Zagrebačkoj banci na kojoj je minus od 5.000,00 kn.

Kada je došlo riješenje o neodržavanju ostavinske rasprave otišli smo u banku zatvoriti račune jer su opomene stalno dolazile doma. Gospođa je prerezala mamine kartice, i moju karticu opunomoćenika na tekući račun te rekla da čekamo jer će banka zatvoriti račun i pokriti minus sa svog nekog računa.

 

Danas me zvala gospođa iz banke i rekla mi da ja moram otplatiti taj minus jer sam bila opunomoćenik na taj račun i kao takva snosim jednaku odgovornost za njega kao i pravi vlasnik računa. Osim toga, blokirali su moj račun na koji sestre i ja dobivamo penziju od mamine smrti.

 

S obzirom na to da sam se odrekla naslijedstva (kojeg niti nema) moram li ja platiti taj minus?

 

Unaprijed hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Inače, samo da još spomenem radi dodatnih informacija.

Ja sam studentica, jedna moja sestra također, a druga je maloljetna. Živimo s bakom koja je udomiteljica najmlađoj sestri jer otac ne pita za nas. Nemamo nikakvih prihoda osim te mirovine koju dobivamo, a iznosi 2000 kn mjesečno.

 

Molim vas za pomoć jer stvarno ne znam što da napravim.

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nasljednik treba vratiti dugpreminule osobe i to najviše do vrijednosti nasljeđene imovine.

pošto ništa niste nasljedile niste u obvezi vratiti dug.

proti banke potraži pomoć u Općinskom državnom odvjetništvu

zbog otimačine sa vašeg računa.

 

SMRT (Zakon o obveznim odnosima NN 30/2005)

Članak 213.

Smrću dužnika ili vjerovnika prestaje obveza samo ako je nastala s obzirom na osobna svojstva koje od ugovornih strana ili osobne sposobnosti dužnika.

 

dug na tekučem računu je osobni dug.

 

punomočnik ne odgovara za dug na računu osim ako banka može dokazati da je punomočnik napravio dug.

punomočnik nije jamac.

 

nemojte ništa potpisati banci što bi se moglo smatrati priznanjem duga.

ako dug priznate morate ga i vratiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bovu je napisao:

 

punomočnik ne odgovara za dug na računu osim ako banka može dokazati da je punomočnik napravio dug.

 

da li bi mi samo mogli pojasniti ovaj dio?

 

dug na računu je oduvijek postojao. od kad ja znam za sebe mama je bila u minusu, a ja se jesam koristila svojom opunomočenićkom karticom pogotovo kada je mama bila u bolnici, a ja sam birnula za režije i hranu u kući. znači li to da sam ja onda napravila dug?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Danas su me zvali iz banke i obavijestili me da bez obzira na sve moram platiti dug jer su oni tako odlučili. Prema njihovim tvrdnjama punomoć poništava javnobilježničku odluku o tome da se mi svega odričemo pa tako i duga na tekućem.

Što mi je činiti? Što mogu očekivati? Kako bi, u slučaju da ipak završi tužbom, sud gledao na ovakvu situaciju? Bi li uzeo u obzir sve olakotne okolnosti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako je sve kako ste naveli nema tu zakonske osnove po kojoj bi Vi bili njihov dužnik. To Vas oni samo žele zaplašiti po sistemu "ako prođe prođe".

U slučaju da se drznu zaplijeniti novac sa Vašeg računa podnesite kaznenu prijavu Općinskom državnom odvjetništvu, a prvom prilikom promijenite banku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

vlasnik računa odgovoran je za svoj računa ne opunomočitelj .

pa čak i ako opunomočitelj zlorabi račun i ulazi u minus .

bitno je da banci ne potpisujete nikakav papir .

mogli bi vam podvaliti da potpišete priznanje duga.

a tada bi doista bili u obvezi vratiti dug.

 

neka tužbom traže vračanje duga.

znaju da nebi dobili paneče ni pokrenuti tužbu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 tjedna kasnije...

bovu je napisao:

vlasnik računa odgovoran je za svoj računa ne opunomočitelj .

pa čak i ako opunomočitelj zlorabi račun i ulazi u minus .

bitno je da banci ne potpisujete nikakav papir .

mogli bi vam podvaliti da potpišete priznanje duga.

a tada bi doista bili u obvezi vratiti dug.

 

neka tužbom traže vračanje duga.

znaju da nebi dobili paneče ni pokrenuti tužbu.

 

Slično pitanje,,,

 

Tko vrača dugove po tekućem računu i ostalim računima u banci, uključujući i kredite ako samac umre, a iza njega ostanu živi roditelji i braća (nitko nije opunomoćenik po njegovim računima niti mu je jamac po kreditima..)

Hvala,

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pozdrav

 

Kad čujem ovako nešto postajemn ljut, toliko o pravnoj državi a banke vladaju.

Za tinu, kao što ste već čuli nikako ništa potpisivati i zaprijetite im ne samo odvjetništvom nego i novinama, sigurno je da ako niste potpisali da nešto preuzimate ne morate platiti dug.Za banku je profesionalni rizik ako korisnik računa ne može više plačat. U svakom slučaju što prije otići na sud da vam ne uzimaju više mirovinu.

Za leoparda

Nisam siguran sto posto ali ako nema baš nikakvog nasljedstva i vi ste to potpisali da ništa ne dobivate onda nitko ni ne vrača dug

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija