Jump to content

Ugovor o ustupu i raspodjeli imovine za života


rakun

Preporučene objave

Moja majka živi u s prijateljem zadnjih godinu dana i to ona ode povremono kod njega, a vikendom on dođe kod moje majke. Ona je puno starija od njega i neznam iz kojeg je razloga on s njom. Zabrinut sam za imovinu koju posjeduje. Ona je vlasnica kuće koju nisam htio dijeliti poslije smrti moga oca jer sam jedinac pa mi nije bilo važno. Otac mi je umro 1997. godine i sve iza njegove smrti na ostavinskoj raspravi sam ostavio majci. Ja živim u vlastitoj kući i imam kćerku kojoj sam mislio ostaviti bakinu kuću poslije njene smrti, ali novonastalom situacijom sam zabrinut da majčin prijatelj ne bi potraživao nužni dio nasljedstva. Zanima me da li nekretnina može biti prepisana na moju kći ili mene a da ne uđe u ostavinski dio iz kojega bi prijatelj moje majke mogao potreživati dio. Da li je to moguće napraviti Ugovorom o ustupu i raspodjeli imovine za života, Oporukom, Darovnim ugovorom ili nekim drugim ugovorom?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da li se poslije smrti moje majke može tražiti povrat darovanog u osnovu za određivanje nužnog dijela ako oni budu zajedno više od tri godine u izvanbračnoj zajednici i da li bi on tada imao pravo na dio kuće? ili da li bi ga moja kći morala obeštetiti za tu vrijednost?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vec ste i sami odgovorili na svoje pitanje.

Vanbracni drug je izjednacen u pravima nasljedjivanja s bracnim drugom, te bi on mogao postaviti zahtjev za nuzni zakonski dio prema vasoj kcerki.Sasvim pravilno navodite da je trajanje zivotne zajednice u ovom slucaju bitno, a to je, da je vanbracna zajednica trajala najmanje 3 godine, u smislu odredaba Obiteljskog Zakona. Sklapanje ugovora o dozivotnim izdrzavanju je besmisleno, kad je majka vec u postojecoj zajednici s muskarcem, te bi on veoma lako mogao osporiti njegovu valjanost, u smislu toga je simulovan. Dakle, vazio bi ugovor o poklonu ali s postojecim pravom vanbracnog druga na nasljedjivanje, kao gore spomenuto.

 

I kod ustupa za zivota na Vasu kcer, bracni drug bi polagao pravo na tzv. nuzni dio.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Zanima me da li bimoja majka mogla sačiniti oporuku u kojoj kuću ostavlja meni ili mojoj kćeri (ovisno što je povoljnije poradi plaćanja poreza, a da njezin prijatelj ne može ništa tražiti od kuće za sebe. Neka njemu majka ostavi pravo na mirovinu novac sa štenih knjižica i ostale pokretnine. Bitna mi je kuća koja je stečena u braku s mojim ocem i dio koji je moj a koji sam dao mojoj majci prilikom ostavinske rasprave iza smrti oca. To jest da li je moguće oprukom nekome ostaviti nesrazmjerno veću vrijednost, a da drugi ne može tražiti obeštećenje? :-?:-?:-?:-?:misli::misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

rakun je napisao:

Zanima me da li bimoja majka mogla sačiniti oporuku u kojoj kuću ostavlja meni ili mojoj kćeri (ovisno što je povoljnije poradi plaćanja poreza, a da njezin prijatelj ne može ništa tražiti od kuće za sebe. Neka njemu majka ostavi pravo na mirovinu novac sa štenih knjižica i ostale pokretnine. Bitna mi je kuća koja je stečena u braku s mojim ocem i dio koji je moj a koji sam dao mojoj majci prilikom ostavinske rasprave iza smrti oca. To jest da li je moguće oprukom nekome ostaviti nesrazmjerno veću vrijednost, a da drugi ne može tražiti obeštećenje? :-?:-?:-?:-?:misli::misli:

 

Ukoliko se sacini ugovor o ustupu i raspodjeli imovine koji bi trebao potpisao i vanbracni drug majke, moglo bi se realizovati to o cemu govorite.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija