Jump to content

Imovinsko pravo - nasljedno pravo ?


aquarius_SD

Preporučene objave

Je li osnovan zahtjev starijeg sina da se stan, na koji su roditelji kao dio naknade za ekspropriiranu nekretninu ostvarili stanarsko pravo, ali je isto upisano na ime mlađeg sina u ugovoru o korištenju stana 1979. godine, po smrti roditelja uključi u ostavinsku masu.

U međuvremenu je predmetni stan mlađi sin otkupio po zakonu o otkupu stanova sa stanarskim pravom.

Ima li, koliko i po kojoj osnovi sin koji nije imao uvjete za otkup predmetnog stana, pravo potraživanja na predmetni stan, iako u njemu nikada nije živio.

 

Nadam se da ima dobronamjernih duša koje će dati mišljenje ili komentar, hitno je.

Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

djete koje je živilo sa roditeljima je član obitelji i uz suglasnost nositelja stanarskog prava može otkupiti isti stan.

otkupom stana stječe se vlasništvo nad stanom i to u korist onoga na koga glasi ugovor i ko je otpaćivao stan.

 

stanarsko pravo nije vlasništvo pa se nemože nasljeđivati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

aquarius_SD je napisao:

Uh, malo mi je lakše.

Ako dobro shvaćam, ne trebam se "bojati" tvrdnje starijeg brata da je stanarsko pravo roditelja imovinsko pravo preneseno na mene otkupom stana postalo stvarno vlasništvo (dar) koje moram vratiti u ostavini.

 

Prvo ste rekli da ste otkupili stan a sad navodite da ste dobili darovanjem? Ukoliko ste otkupili stan i stan se vodi na Vama, sve je u redu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, stan sam otkupio jer sam bio nositelj stanarskog prava.

Brat smatra da sam stanarsko pravo stekao temeljem prava koje su izvorno imali roditelji kao naknadu za ekspropriiranu/izvlašćenu nekretninu, te da sam to pravo, otkupom stana, pretvorio u vlasništvo i da u toj priči i njemu pripada dio kolača.

Darovni ugovor kao takav ne postoji. Znam, i meni je zahtjev brata nelogičan, ali ...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija