Jump to content

Pitanje glede otkaza


Kiko55

Preporučene objave

Imam problem. Trebam preći kod drugog poslodavca. Međutim, sadašnji mi stvara probleme. Ne želi mi dati radnju knjižicu bez da obavim otkazni rok. On bi meni i ovako dao knjižicu bez problema. Ali isti je bijesan jer ostajem raditi na istom radnom mjestu ali s drugim poslodavcem. Pa je ovaj, naravno poludio što ja i kolega ostajemo.A on popušio. Dakle, stvar je osobne prirode. U svakoj drugoj situaciji ovaj bi mi bez problema dao knjižicu i pustio me. Ali sad me ne želi pustiti.

 

Što mi je činiti??? I koja su mi prava jer 21.06 moram stupiti na posao kod drugog poslodavca. Davao mi je da potpišem otkazni rok 30 dana. NIsam htio. MOgu li doboti izvanredni otkaz, ako ne dolazim na posao. Imam li onda pravo dobiti knjižicu ako ne dođem 3 dana na posao?

 

I kako je s plaćom, mogu li je dobiti? jedan bio preko banke a drugi na ruke mi je davao. Tako već 4 godine.

 

Zahvaljujem....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Molim Vas, ako tko može odgovoriti. Imam li pravo na izvanredni otkaz. Jer mi poslodavac kaže da se moram pridrzavati ugovora o radu na neodređeno. I traži da ga potpišem a ja ne želim. Jer ako ću ga potpisati ne mogu stupiti na drugi posao. Mogu li što riješiti bolovanjem od sutra?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Iako baš nije jasno tko je u vašoj priči poslodavac, ali evo općenitog odgovora o otkaznom roku. Ustanovljen je zakonom o radu kao period koji štiti radnika da se ne nađe na cesti u trenu, ali štiti i poslodavca da ga radnik ne ostavi na cjedilu u trenu. Prema tome, kad pismeno uputite zahtjev za sporazumnim raskidom ugovora o radu u tome možete kao dio sporazuma tražiti i oprost od otkaznog roka, koji vam poslodavac može i ne mora oprostiti. Ako smatrate da je ovakav sporazum nemoguće postići, morate također pismeno otkazati ugovor o radu navodeći dan kojim otkazujete i od tog se dana broje dani otkaznog roka u kojem imate pravo odsustvovati sa rada četiri sata tjedno radi traženja novog posla. Ako vi i vaš poslodavac niste detalje otkaznog roka ugovorili ugovorom o radu, pogledajte u kolektivni ugovor koji se odnosi na vašu djelatnost i u zakon o radu, tamo vam piše koliko otkaznog roka se odnosi na koliki period radnog staža kod tog poslodavca.

Ovaj dio u kojem govoriteda se morate pridržavati ugovora o radu na neodređeno, pa traži da potpišete, ne razumijem što da potpišete ako već imate potpisan ugovor? Što se tiče bolovanja, ono čak usporava cijelu stvar jer za vrijeme bolovanja ne teče otkazni rok, već i dalje traje radni odnos, pa se radna knjižica ne može zaključiti. U svakom slučaju, ako poslodavac nema zamjenu za vas, očito ćete morati raditi otkazni rok, žao mi je. Što se tiče plaće, imate pravo na plaću ugovorenu ugovorom o radu, pretpostavljam da vam tamo piše onaj dio koji ste dobivali preko banke, a ovaj drugi ... uređeno društvo bi vas čak i progonilo za prikrivanje i pomaganje u radnjama izbjegavanja plaćanja stvarnih doprinosa i poreza...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kiko55 je napisao:

Molim Vas, ako tko može odgovoriti. Imam li pravo na izvanredni otkaz. Jer mi poslodavac kaže da se moram pridrzavati ugovora o radu na neodređeno. I traži da ga potpišem a ja ne želim. Jer ako ću ga potpisati ne mogu stupiti na drugi posao. Mogu li što riješiti bolovanjem od sutra?

 

Kiko,

da bi dao izvanredni otkaz poslodavac bi morao ptrekrširi neka od tvojih prava zagarantiranih Zakonom o radu. S obzirom da tome nije tako deplasirano bi bilo da ga daješ jer ga moraš obrazložiti, a nemaš ćime (moraš navesti opravdane razloge zbog kojih nastavak radnog odnosa nije moguć a takvih razloga nema). Ako daš redoviti otkaz pri ćemu nemoraš navoditi razlog,moraš odradti otkazni rok. Dakle samo su dva načina:

1. Sprazum

2. redoviti otkaz

 

Ne dođeš li na posao poslodavac će ti dati izvanredni ali bi te mogao tužiti za nastalu štetu (makar sumnjam da bi na to išao) i imat ćeš probleme.

Obraćun plaće i plaću mora ti dati.

 

Zamoli budućeg poslodavca da se strpi za taj otkazni rok. Ako je normalan shvatit će to tvoje poštivbanje obveze kao tvoju vrlinu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo, ovako.

 

Poslodavac, će mi dati radnu knjižicu. Izgleda da sam ga toliko naljutio, pa se sad želi mene riješiti. Ali kaže da bi me mogao tužiti, ali ne želi gubiti vrijeme i novac. Očito je odustao, jer sam mu rekao da ću ga prijaviti jer mi je dao novac na crno. Valjda omekšao zbog toga. I sad me zanima što bi mogao on upisati u radnu knjigu ali da ne bude šteta meni

 

hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

cigo1 je napisao:

Što se smije pisati u radu knjigu propisalo je ministarstvo. Poslodavac mora upisati samo svoje podatke i trajanje tvoga staža kod njega. Ništa drugo u knjizi NESMIJE napisati!

 

A kažite mi, molim vas. Pošto ne moram odraditti 30 dana otkaznog roka. Već mi poslodavac daje knjižicu bez natezanja. Još nešto zahtjeva da se mora potpisati (otkazni ugovr?)- što to točno? Jer ga nisam htio previše ispitivati. Dobro je da je i tako završilo.

 

Inače, poslodavac me je zakidao za slijedeće:

1.Prijava na minimalac-ostalo na ruke

2.odrezak od plaće

3.par dana rada na poslovina neugovorenim na ugovoru o radu(dakle privatni)

4.neplaćeni prekovremeni

 

Zanimam me još, imam starog godišnjeg. To bi mi trebao poslodavac po zakonu isplatiti, ne? A sad ništa pošto smo se dogovorili bez otkaznog roka. Odnosno, koja imam još prava kada odlazim od poslodavca?

 

Zahvaljujem

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Poslodavac, mi ne želi odgovoriti jel me odjavio ili ne. Ima li pravo tako odugovlačiti s odjavom? jer mi je potrebno prijaviti se kod drugog poslodavca. Radnu knjigu mi je dao.

 

I plaću mi ne želi dati, što da uradim. Dio što dobivam na "ruke" još nisam dobio. Dužan mi je plaću i pol. Iako smo se dogovorili oko otkaza. Bez otkaznog roka, kojeg i nisam htio odraditi. Jer već radim kod drugog poslodavca.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kiko,

1. to kaj si dobival na ruke,zaboravi jer si jednako ti kriv ko i tvoj poslodavac. Jesi li pristao na to? jesi. I?

2.poslodavac ti je obvezan izdati obračun plaće ("odrezak") na kome moraju biti razvidni redovni i prekovremeni sati koje si odradio kao i način izračuna plaće.Za prekovremene je netko u firmi morao voditi evidenciju što je također obveza poslodavaca.

 

Dakle, izračunaj po mjesecima prekovremene sate i iznos satnice uvečaj za 50% te traži isplatu prekovremenih Zahtjevom za zaštitu prava. Isplatu traži u roku od 15 dana pod prijetnjom obračanja Inspektoratu za radne odnose i konačnicu sudu. ZZP pošalji poštom preporučeno sa povratnicom.

 

To kaj si nekaj radil mimo opisa ,privatno a kaj buš,si pristal. Nebi ja oko toga kompliciral.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

cigo1 je napisao:

kiko,

1. to kaj si dobival na ruke,zaboravi jer si jednako ti kriv ko i tvoj poslodavac. Jesi li pristao na to? jesi. I?

2.poslodavac ti je obvezan izdati obračun plaće ("odrezak") na kome moraju biti razvidni redovni i prekovremeni sati koje si odradio kao i način izračuna plaće.Za prekovremene je netko u firmi morao voditi evidenciju što je također obveza poslodavaca.

 

Dakle, izračunaj po mjesecima prekovremene sate i iznos satnice uvečaj za 50% te traži isplatu prekovremenih Zahtjevom za zaštitu prava. Isplatu traži u roku od 15 dana pod prijetnjom obračanja Inspektoratu za radne odnose i konačnicu sudu. ZZP pošalji poštom preporučeno sa povratnicom.

 

To kaj si nekaj radil mimo opisa ,privatno a kaj buš,si pristal. Nebi ja oko toga kompliciral.

 

 

Što se tiće toga na "ruke", kaj možeš oko toga kad i ostali radnici u firmi rade isto tako. Ako hoćeš full prijavu na plaću. Ti moraš poslodavcu plaćati to kaj ima on gubitka oko tebe. Tak sam čuo od onog koji je to tražio od njega.

 

u vezi odreska plaće - NIKAD ga nisam dobio ni na naruke niti na adresu stanovanja. Jedino kad mi je trebao sam dobio ( za kredit i slično. inaće ga ne bih niti dobio. Gazda je to, kaže, spremao u svoj office. pa kad će nam trebati da će nam dati. Ja sam tražio sad za Božić tri zadnja odreska od plaće, važno mi je trebalo, nisam ih mogao dobiti. Jer ga nije bilo briga štoviše nije imao pojma gdje ih je stavio.

Znači ovo na "ruke" ne trebam niti očekivati od njega. :-D Hvala ti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pitanje-trenutno mi ističe bolovanje, ako kada se vratim s bolovanja odbijam doći na posao, a otkaz ne želim dati (razlog je taj što više neću biti na radnome mjestu na kojem sam bila prije bolovanja, morat ću raditi dvokratno, moram ići na fizikalne terapije a rekli su mi da me neće puštati s posla kada ću morati ići i jer su bezobrazni i maltretirali su me cijelo to vrijeme dok sam bila na bolovanju a imala sam operaciju ručnoga zgloba)pretpostavljam da će mi tada oni morati dati otkaz, zanima me da li mi mogu onda napisati nešto loše u radnu knjižicu ili na papir o otkazu, i da li će to utjecati na naknadu na burzi pošto bih se onda prijavila na burzu da mogu primati kakvu takvu naknadu ili se s burze prima naknada bez obzira šta poslodavac naveo kao razlog davanja otkaza???? molim za odgovor što prije

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako vas poslodavac premješta sa jednog radnog mjesta na drugo, onda se to vrši otkazom ugovora uz ponudu novog ugovora. Bilo koji dio ugovora o radu nije moguće mijenjati bez pristanka radnika, i to se odnosi i na radno vrijeme. Ako ne prihvatite novi ugovor o radu sa novim radnim mjestom i radnim vremenom, a poslodavac ima organizacijeske ili druge poslovne razloge zašto je "nestalo" vaše radno mjesto, može vam dati poslovno uvjetovani otkaz, i u odluci o otakzu će tako i pisati. U radu se knjižicu ne upisuje ništa osim razdoblja provedenog na radu kod tog poslodavca. Prava na naknadu s zavoda za zapošljavanje stječu se po propisima koji reguliraju to područje, i na njihovoj web stranici ima prilično podataka o uvjetima za stjecanje tih novčanih naknada i trajanju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija