Jump to content

Ozljeda na radu


visokinapon

Preporučene objave

Poštovani !

 

Radim u jednoj privatnoj firmi,djelatnost trgovina,u veleprodajnom skladištu.

Prije 2 god. cca.nakon iskrcavanja kontejnera robe iz uvoza završio sam u bolnici

9 dana i nakon toga još 2 mjeseca na bolovanju,dijagnoza: hernija diska.Do toga

je došlo zbog potpuno neadekvatnog skladišnog prostora u koji robu unosimo i slažemo ručno na police 3 m visine jer je zbog skučenosti prostora i

prenatrpanosti nemoguća uporaba viličara.Skladište vjerovatno ne zadovoljava ni

elementarne uvjete budući da nema ni sanitarni čvor ni tekuću vodu a o tehničkim

uvjetima da i ne govorim.Za prvi mjesec bolovanja dobio sam plaću umanjenu

40-ak posto.Kako je poslodavac zbog velike količine robe u dolasku iznajmio

nešto veće skladište,u isto moramo preseliti svu postojeću robu i spremiti onu u

dolasku.To znači 10-ak dana rada po 12 i više sati a prekovremeni se naravno ne

plaćaju.(Od 15 ožujka do danas odradio sam oko 150 prekovremenih,ne radi se o

preraspodjeli radnog vremena).Moje pitanje je dali je poslodavac bio dužan

prijaviti moju ozljedu na radu i ako je, jesam li imao pravo na odštetu budući da mi

je ostavila trajne posljedice.Je li s obzirom da su prošle dvije godine došlo do

zastare za eventualna potraživanja?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Težine same ozljede nisam ni bio svjestan jer sam jš nakon tog iskrcavanja robe dolazio na posao tjedan dana šepajući na lijevu nogu,misleći da se radi o prolaznoj boli a zapravo je uzrok bio zdrobljeni disk koji je pritiskao(i još uvijek pritišće) ishijadični živac.Dakle,težina ozljede nije se manifestirala odmah nego tek nakon tjedan dana kada sam završio u bolnici.Nije li poslodavac bio dužan prijaviti to kao ozljedu na radu?Naravno da njemu to nije bilo u interesu jer bi tada na površinu izašle sve nepravilnosti u njegovoj firmi.Budući da sam se zaposlio kod njega dva mjeseca ranije,nisam se ni raspitivao imam li kakva prava po tom pitanju jer nisam htio ostati bez posla.Tada sam radio na određeno i da sam bilo što propitivao vjerovatno bih ostao bez posla.Kako ga spriječiti da ovako mrcvari radnike?Samovoljno je smanjio plaće bez promjene ugovora,platne liste nismo vidjeli već godinu dana,zahtijeva da smo na raspolaganju gotovo 24 sta na dan i stalno maše kjižicama.Kako tome stati na kraj?????

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ZastoJa je napisao:

Nikako, ako mislite tamo nastaviti raditi.

Nažalost.

 

I to nije bila ozljeda na radu, već sam Vam rekla, a jesam mjerodavna po tom pitanju. I neću se ponavljati.

 

Mjerodavan je za tu vrstu pitanja nasreću svih kako korisnika ovog foruma tako i radnka netko drugi, odnosno nešto drugo, a to nešto zove se i preziva Hrvatski zavod za zaštitu zdravlja na radu.

 

Rok za prijavu ozljede na radu je 8 dana od dana nastanka ozljede i taj rok u propisima koji uređuju procesno ovu tematiku zapravo nema kaznene odredbe, no nekakva zastara takvog utvrđivanja i potraživanja materijalnih prava i onih nematerijalinih je 3 godine od dana nastanka ozljede, stoga preporučam konzultacije u prvom redu s doktorom primarne zdravstvene zaštite i potom ovisno o tamo dobivenim meritornim informacijama u svezi glede medicinske strane priče i posjeta specijalisti medicine rada.

 

Ukoliko priča drži vodu s medicinske strane, postoji mogućnost poretanja postupka pri HZZOZZR, naravno uz pismeni zahtjev potkrijepljen odgovarajućom dokumentacijom o čemu je isti dužan donijeti ocjenu u upravnom postupku. Teoretski, još uvjek možeš ostvariti svoja prava po tom pitanju, no u praksi bi se mogao suočiti s višegodišnjim dokazivanjem, tim više što se postavlja pitanje što si to zapravo čekao toliko dugo. Nekakve povrede prava iz radnog odnosa koje navodiš gore ne mogu biti ni razlog ni povod za takvu tvoju odluku i njih je potrebno rješavati odvojeno od ovog primarnog problema.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija