Jump to content

prekid godišnjeg odmora na zahtjev poslodavca


sunovrat

Preporučene objave

pozdrav svima.

 

zanima me ima li poslodavac pravo tražiti od zaposlenika prekid godišnjeg odmora i pod kojim uvjetima. za navedeni GO poslodavac je prethodno uredno izdao rješenje. također me zanima može li poslodavac jednostrano poništiti to rješenje, odnosno otkazati GO prije nego što je počeo.

 

zanima me i koje su moguće posljedice po zaposlenika ukoliko se ogluši o takav zahtjev - može li to biti osnova za izvanredni otkaz? je li bitno je li taj zahtjev dobio preko telefona, odnosno ima li smisla da inzistira na tome da mu se takav zahtjev dostavi pismenim putem?

 

u ZOR-u nisam našao članak koji bi to regulirao, kojim dokumentima bi to moglo biti regulirano (ugovor o radu, kolektivni ugovor)?

 

hvala na odgovorima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

sunovrat,

pošto je poslodavac izdao rješenje u pismenoj formi onda le logično da ga i povuče u istoj formi te da izda novo riješenje. Problematično jest da poslodavac mjenja raspored korištenje GO jer i radnici dogovaraju u obitelji i destinacije unaprijed. Nikakovih posljedoca u smislu otkaza nemožete imati jer je rješenje izdato i vi ste po njemu i postupili. Druga je stvar možete li vi izići u susret poslodavcu jer on nije bezrazložno tražio da se vratite na posao. ako možete bilo bi dobro da tako i učinite. Ukoliko nemožete opet bi bilo dobro da objasnite poslodavcu zašto to nemožete. ako je normalan on će i jedan i drugi vaš postupak cijeniti. Najgore bi bilo da se ne odazovete i ne rtazjasnite tu situaciju sa poslodavcem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

sunovrat je napisao:

pozdrav svima.

 

zanima me ima li poslodavac pravo tražiti od zaposlenika prekid godišnjeg odmora i pod kojim uvjetima. za navedeni GO poslodavac je prethodno uredno izdao rješenje. također me zanima može li poslodavac jednostrano poništiti to rješenje, odnosno otkazati GO prije nego što je počeo.

 

zanima me i koje su moguće posljedice po zaposlenika ukoliko se ogluši o takav zahtjev - može li to biti osnova za izvanredni otkaz? je li bitno je li taj zahtjev dobio preko telefona, odnosno ima li smisla da inzistira na tome da mu se takav zahtjev dostavi pismenim putem?

 

u ZOR-u nisam našao članak koji bi to regulirao, kojim dokumentima bi to moglo biti regulirano (ugovor o radu, kolektivni ugovor)?

 

hvala na odgovorima.

 

poslodavac mi je izdao rješenje o godišnjem. 2 dana prije nego je počeo godišnji prema rješenju, javlja mi da je neophdno da ostanem.

na to sam odgovorio da sam platio ljetovanje s obitelji u keniji i ako želi da ostanem, neka mi samo refundira troškove karte i da ću mu rado izaći u susret.

nije me više zvao,normalno sam na godišnji otišao.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala na odgovorima i na savjetima.

 

na moju sreću ne radi se o meni, no poslodavac mog prijatelja je u par navrata na taj način "trenirao strogoću". koliko sam shvatio u pravilu se ne radi o objektivnim potrebama posla, već čistoj demonstraciji sile od strane poslodavca. zanimalo me koja su prava djelatnika u tom slučaju.

 

još jedno pitanje: u slučaju da poslodavac od djelatnika prekid GO traži e-mailom, smatra li se to službenim pismenim

rješenjem?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

da,

ako ste ga dobili. Odnosno ako poslodavac može dokazati da ste mail primili,u što sumnjam da može. Sud priznaje samo prepotučene pošiljke sa povratnicom ili potpis primatelja u knizi pošiljaka. Dakle na sudu kada biste tvrdili da mail niste dovili jer vam je kompić bio u kvaru ,pojeo bi vul magare.

To kaj poslodavac trenira strogoću,može okačiti mačku o rep u konkretnom slučaju. Znaći nemože ništa poduzeti na "štetu" djelatnika...ali može ga uzeti na zub u budućim vremenima. Znate kako to ide. Gleda se svaka sitnica, pa i ona koja s poslom veze nema,podmeće se i bla...bla...dok vam ne dop..di i ne odete sami iz firme. zato ako je vašem prijatelju stalo da osstane raditi u toj firmi i ako je firma "dobra" u svim drugim pogledima,bilo bi dobro da se javi poslodavcu da si umiri savjest.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija