Jump to content

Centri za pomoc braniteljima


depresivac

Preporučene objave

Otvaram ovu temu ponukan temama i postovima na forumu koji su posljednje vrijeme aktualni na forumu a radi se nazalost o teskom socijalnim slucajevima nasih kolega branitelja.Radi se nazalost o kolegama koji nemaju status HRVI i time nemaju neka prava kao sto se vidi u slucaju supruga Gospodje Baarekice i kolege salesb.Vidimo da se radi o slucajevima teske bolesti i teske stambene situacije.Evidentno je da se ne radi o pravnim problemima pa se u tim temama vise pojavljuju podrske nego pravni savjeti koji su u ovim slucajevima od malo koristi.Vidim da se svi trudite,dajete podrsku i uz sve to jedino sto mozemo jest to da apeliramo na njih da se jave u udruge branitelja,zakladi hrvatskih branitelja pa i kako sam ja gospodju i kolegu savjetovao u nacionalni centar za psihosocijalmu pomoc.Cesto na postovima savjetujem javljanju u taj centar ovisno o kojoj se zupaniji radi(ima ih u svim zupanijama).Citajuci nacionalni program psihosocijalne i zdravstvene pomoci sudionicima i stradalnicima Domovinskog rata vidim da su tamo zaposlene ili volontiraju na stotine osoba,od psihijatara,psihologa,socijalnih radnika.MOBMS u suradnji sa zupanijama i gradovima izdvajaju neka novcana sredstva za te namjere.Koristim ovu priliku da pitam Vas kolege,ima li kakvih ili dobrih ili losih iskustava neko sa tim ustanovama.Moje je skromno misljenje da su oni duzni platiti lijecenje kolege i krov nad glavom branitelju koji kisne.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

imamiskustva s Centrom u Ri i to dosta loseg,ako ih sam ne podsjetis sta im je posao i za sta suplaceni tesko da ces stapostici,a i sami branitelji su dosta slabo informirani...bu neznam st bi vise komentirao,jer mi ih je vec pun k... u svakomslucaju treba se boriti za svoja prava i ne odustajati od toga...a sta drugo... :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovo sto kazes da su branitelji lose informirani je tocno,evo ja uopce dosad nisam do tvojeg pisanja cuo nikakvo iskustvo sa tim centrima.Ak je tako lose onda se sramim sto sam kolegama na forumu savjetovao da posjete te centre.Mozda netko ima i drukcije iskustvo ili je ta situacija sa tim centrima ko sa onih stotine drzavnih agencija nis koristi koje sad polako ukidaju

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mozda se nismo dobro razumjeli,kao sto napisah to je tek moje misljenje...oni rade,a sad koliko branitelji znaju za nji to je upitno...koliko znam imamo 4 Centra za psiho socijalnu pomoc u RH-Zg,Os,Ri,St i svakako ih treba posjecivat i traziti pomoc,PRAVA jer kao i sam pises ima ljudi koji tamo volontiraju,a i onih koji su i te kako dobro placeni da pomazu,upucuju branitelje u njihova PRAVA...zato svim braniteljima porucujem,savjetujem da i posjecuju i podsjecaju te ljude sta im je posao.... :palac: nema predaje,jer ionako se neke stvari polako zaboravljaju

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sve je to O.K. i ja sam savjetovao gospođi pod korisnickim imenom Barekica da posjeti taj centar,savjetovao sam i kolegu salesb.Volio bi znati mogu li oni promptno platiti lijecenje gospođinog supruga koji je tesko bolestan i nema dopunsko i kolegi pomoci da popravi krov koji mu prokisnjava.Bit je u tome da je meni lako u post napisati gdje su ti centri i njihove telefonske brojeve ali mi je zao sto nisam upucen hoce li oni zaista pomoci u ovim teskim slucajevima.Napominjem,treba razlikovat centre za psihotraumu i psihosocijalu.Centar za psihosocijalu je taj koji mora pomoci i ti centri se nalaze u svakoj zupaniji za razliku od cetiri regionalna centra za psihotraumu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Iz Nacionalnog programa psihosocijalne pomoći:

Država putem Nacionalnog programa psihosocijalne pomoći pomaže braniteljima, obiteljima branitelja i stradalnika, ratnim vojnim invalidima i branitelji oboljelim nakon rata te civilima koji su izravno (prognanici, povratnici, žitelji u ratnim/okupiranim područjima) ili neizravno pogođeni ratnim zbivanjima.

Nacionalni program psihosocijalne pomoći stradalnicima iz Domovinskog rata provodi se kroz županijske Centre za Psihosocijalnu pomoć, Nacionalni i Regionalne centre za psihotraumu, te Centar za krizna stanja pri KBC Zagreb.

Pored psihološkog i obiteljskog, oblici intervencija obuhvaćali su i zdravstveno savjetovanje.

Na lokalnoj, županijskoj razini utemeljeni su Centri za psihosocijalnu pomocć - njih 21 (sve županije + grad Zagreb). U Centrima za PSP provode se aktivnosti iz socijalne, pravne, psihološke i savjetodavne pomoći, pa su u njima i angažirani stručnjaci tih profila.

Na regionalnoj razini djeluju regionalni Centri za psihotraumu u Zagrebu, Rijeci, Osijeku i Splitu i primarno se bave psihopatološkim posljedicama rata i ratne psihotraume, kao i svim fenomenima koji se manifestiraju u vezi s takvim posljedicama te spadaju u djelokrug zdravstva.

Na nacionalnoj razini djeluju:

1. Nacionalni centar za psihotraumu, pri KBC Dubrava u Zagrebu (gdje su istodobno locirani i regionalni psihotrauma centar Zagreb te Referalni centar za poremećaje uzrokovane stresom Ministarstva zdravstva)

2. Centar za krizna stanja pri Kliničkom bolničkom centru Zagreb (do danas nije kadrovski popunjen).

Također, do konca 2003. godine pri Ministarstvu hrvatskih branitelja djelovao je Stručni savjet Nacionalnog programa kao savjetodavno tijelo, zaduženo za pracenje i razvoj

cjelokupnog sustava psihosocijalne zdravstvene skrbi. Savjet se sastajao samo povremeno i osim savjetodavnih nije imao druge ovlasti.

 

Mimo navedenoga postoje i Područne jedinice MOBMS-a.

Te Područne jedinice pružaju stručnu i pravnu pomoć hrvatskim braniteljima iz DR i članovima njihovih obitelji u svakoj županiji i Gradu Zagrebu (koliko znam nisu saživili u svim županijama) i to:

– u ostvarivanju statusnih prava hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji,

– u ostvarivanju prava na stambeno zbrinjavanje, a osobito putem izvida u kojima se utvrđuju uvjeti stanovanja hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji te stambene potrebe,

– u postupku prekvalifikacije i samozapošljavanja hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata,

– u pružanju psihosocijalne pomoći,

– u provođenju programa profesionalne rehabilitacije,

– u ostvarivanju prava na invalidsku i obiteljsku mirovinu,

– u postupku ekshumacije i identifikacije hrvatskih branitelja.

Najčešće zapošljavaju pravnike, psihologe i socijalne radnike.

Po prirodi posla trebali bi usko surađivati sa Centrima za PSP.

 

Treći dio ove priče su razne udruge iz DR koje okupljaju branitelje oboljele od PTSP-a, ali oni ne djeluju u sustavu gore navedene državne pomoći.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Lowrider je napisao:

Depresivac pozz! Možeš li mi pojasniti pojam "psihosocijalne ustanove"? Šta je to zapravo i što bi oni kao takvi trebali rješavati? Moram priznati da nikad nisam ni čuo za takvo što... :glavomozid::neznam:

Kolega morskywuk je sve objasnio.Ukoliko zelite pogledati kako to stoji na papiru,utipkajte na google Nacionalni program psihosocijalne i zdravstvene pomoci sudionicima i stradalnicima Domovinskog rata.Tak pise na papiru koji je donesla Vlada a stvarnost neznam.Kad nekog savjetujemo za pomoc na ovom forumu,pretezno spominjemo zakladu branitelja,MOBMS,HZMO,HZZO ali rijetko te centre koji se nalaze u svim zupanijama.Na web stranici zaklada-branitelja.hr mozemo vidjeti tocno koliko je branitelja zatrazilo novcanu pomoc,stipendiju pa mozemo i vidjeti koliko je zahtjeva odobreno i kolika sredstva su za to utrosena.Naglasavam u naslovu rijec "i zdravstvene pomoci" pa sam otvorio ovu temu da vidim neka iskustva i hoce li taj centar u Zadarskoj zupaniji osigurati adekvatno lijecenje za naseg kolegu i supruga gospođe pod korisnickim imenom Barekica koja nema novcanih sredstva za placanje racuna koji joj ispostavlja bolnica za lijecenje njenog supruga,naseg kolege koji ima tumor na mozgu.U svakom slucaju nista nije bitnije od ozdravljenja njenog supruga i da nam gospođa javi da je dobila pomoc e sad od koga,vidjet cemo kad javi
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vidim da ste se zaista angažirali da nam pomognete i vjerujem da će se sve na kraju uspješno riješiti. Obzirom da njegovo liječenje tek počinje, računi još nisu počeli stizati i ne znamo što da očekujemo. A što se tiće centara, imamo loša iskustva sa udrugom za branitelje liječene od PTSP-a u Zadru. Oni imaju zaposlene i pravnike i molili smo ih pomoć oko pisanja žalbi dok smo rješavali mirovinu. Naruče nas da dođemo, mi vozimo 80 km preko Velebita i poljubimo vrata i to ne jednom. uglavnom ništa nisu napravili, žalbu koju su nam sastavili bi ja bolje napisala, a kad je odbijena samo je slegnuo ramenima i to je bilo to. Za sada se još nikome i nisam obratila jer nemam za to vremena ni živaca. U srijedu idemo u Zagreb i pojma nemam koliko ću ostati, a na račune ću misliti kad ovo najgore prođe. Suprug (koji se zove Goran) vas sve puno pozdravlja, dirnut je vašom pažnjom i podrškom. Kaže da je zaboravio da još uvijek ima puno dobrih ljudi i da je sretan što je to tako. U srijedu se molite za njega jer je to sve što sada možemo učiniti. Pozdrav svim hrvatskim braniteljima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Naravno da cemo se moliti za Vaseg supruga,naseg suborca Gorana.Bitno je da cuvate racune iz bolnice.Pretpostavljam da ste upoznati da imate pravo za trazenje pomoci zaklade hrvatskih branitelja i ja niti ne pokusavam vjerovati bi Vas zahtjev mogao biti odbijen.Znam da Vam nije sad do rijesavanja papirologije ali ti racuni ce biti bitni danas-sutra jer cete ih priloziti kao dokaz na kojoj osnovi trazite pomoc.Udruga branitelja je nesto sasvim drugo od centara za psihosocijalnu pomoc koji su osnovani od strane Vlade RH.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana Gospodo,kolege! Centar za psihosocijalnu pomoć branitelja? Tko je to? Koja struktura obrazovanja radi u tim ustanovama,osobno sam kontaktirao centar.Postavljanjem pitanja i dobivanja "podrške" u odgovoru,jednostavno da se čovijek zgraža u ponuđenoj opciji.....,Popovača,Jankomir,Vrapče.....Čovijek,branitelj,dragovoljac,traži zadnju slamku spasa da opstane,da komunicira,da se ne odvaja od društvene zajednice.Ima volju za napredak,jer ima zadatak da npr.iškoluje svoju dijecu,zaposli suprugu,da živi ko čovijek.Ne! ne ide! Koći se kompletan sustav Zakona o braniteljima.Zašto?

Osobno mi je žao što sam tokom rata bio zakonski određen pravilu službe OSO (policajac),Poštivao propise u 100%,pisao bilješke,kao Zapovjednik na punktovima,preko sebe imao u nekim momentima i preko 50 osoba za raspored. Nastojao sam uvijek da se noć provede "čiste savijesti i čistih ruku"Iz osobnog iskustva vam mogu izjavit da je urodilo plodom,Osobito oko razmijene.Svi smo mi ljudi,ali svaki na svoj način.U tom momentu sam bio i Psiholog i Psihijatar i Policajac (uvažavajuči pravila službe).Zašto sam tako opširan.....da ne duljim više..... Osobe u centrima za pomoć branitelja (psihosocijalne ustanove) nisu kompetentne i nemaju "GRIFA" za komunikaciju sa osobom koja traži ili se žali na svoje probleme.... Gospodo,kolege žalosno..možete mi zamjerit ,ali je to stvarnost i istina......Kodeks pod br.1 :palacdolje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imamo cetiri centra za psihotraumu koji se nalaze u Rijeci,Splitu,Osijeku i Zagrebu u klinickim centrima tih gradova.Posto tu rade nasi poznati psihijatri,nikad nisam cuo za lose iskustvo sa tim.Ocigledno se malo branitelja obraca psihosocijalnim centrima koji su u svim zupanijama ili ti centri ne rade nista posto se nitko ne javlja sa zadovoljnim iskustvom sa njima.Nis novo,nesto se osniva,povecava se broj zaposlenih u drzavi a ucinkovitost slaba

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Imam jedno pitanjce - pokušao sam naći takvu ili sličnu temu na Legalisu ali bezuspješno. Naime, čuo sam da su neki pripadnici OSRH uspješno realizirali tužbe protiv MORH-a radi neisplaćenih dodataka za godine i godine straže i dežurstava ( nakon 2 godine otprilike). Da li ima netko upoznat s tom tematikom, tj., jeli to doista istina? Navodno su počele isplate povećih svota svima koji su tužili. :kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

POMOZITE MOM SUPRUGU DRAGOVOLJCU BEZ IKAKVIH OSTVARENIH PRAVA

 

Poštovani!

Molim Vas za pomoć, moj suprug je dragovoljac bez posla i ikakvih prava. Ima 57 godina ne radi (ima oko 24 godine radnog staža). Ništa nije ishodovao ni mirovinu, ni PTS-p (premda znam da ga odavno ima) ali nikad nije htio to pokrenuti. >Sada smo u bezizlaznoj situaciji. Ja radim ali moja plaća je prezadužena i došli smo do zida, neznamo kako dalje. On je u zadnje vrijeme radio u građevini a kako je sve stalo s poslom i nema ga, a i kad nešto nađe čim kaže da ima 57 godina odmah ga odbiju iako bi on išao raditi bilo gdje.Javlja se na Biro za nezaposlene i gospođa mu je rekla da mu jedino preostaje ishoditi nekakvu invalidsku mirovinu.Jako je depresivan,nespava, nejede i jako je razdražljiv, tako da me strah i za njega i za sebe.

Molim Vas da nas posavjetujete što da radimo, kako dalje. Kako doći do bilo kakve mirovine za njega kao dragovoljca domovinskog rata (ima sve dokumente kao dragovoljac), kad već posla nema.

Molim Vas hitan savjet jer ovo stanje je neizdrživo!

Hvala unaprijed!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Može zatražiti pomoć od zaklade branitelja,za sve informacije posjetite njihovu stranicu-zaklada-branitelja.hr.Može se obratiti psihosocijalnom centru za hrvatske branitelje u svojo županiji i na kraju,može zatražiti jednokratnu novčanu pomoć o MOBMS o kojoj se možete raspitati kod njih,probajte nazvati tel. brojeve 01/2308-817 i 01/2308-827.Mirovinu bi mogao eventualno dobiti da ga lijećnik primarne zaštiti pošalje u HZMO na medicinsko vještačenje no preduvjet za to je da se je do sada liječio pa time i postoji osnova za procjenu radne sposobnosti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mora se prvo javiti kod obiteljskog liječnika, sa liječnikom se posavjetovati te tražiti uputnicu za psihijatriju.

 

Nakon toga slijedi mu liječenje koje bi moglo dosta potrajati, a onda nakon 10-12 mjeseci može podnijeti zahtjev za umirovljenje (ukoliko mu nalazi budu tako loši da se iz istih može pretpostaviti da je radno nesposoban).

 

Po ovom što ste napisali, može jedino (ako ispunjava uvjete tj. vještak u mirovinskom procijeni da je radno nesposoban) otići u "civilnu" invalidsku mirovinu.

 

Ne može dobiti invalidsku braniteljsku mirovinu ako nema status HRVI, a za minimalnu braniteljsku mirovinu mora imati 65 godina starosti.

 

Međutim, mirovina će mu biti nešto uvećana zbog toga što ima status dragovoljca, ako ima dokument koji potvrđuje taj status.

 

Upitno je i hoće li mu priznati PTSP kao posljedicu ratnih aktivnosti (iako niti onda mu to neće puno pomoći kod umirovljenja jer ne može u braniteljsku mirovinu bez HRVI, kao što sam već naveo).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani gospodine "Mrljavac"

 

od srca Vam hvala za Vaš iscrpan odgovor i Vašem trudu. Ja sam pokušala odmah odgovoriti ali mi nije išlo.

Suprug je krenuo kod liječnika ovih dana, jer je postalo neizdrživo u kući. On ne spava, nejede, agresivan je, s nikim ne komunicira (puši 2-3 kutije cigareta ) pa sam ga namolila da ode liječniku. Suprug ima sve potrebne potvrde kao dragovoljac i "Zahvalnicu" RH ali posla za njega nema kako sam već prije navela.

Poštovani molim Vas ako imate još kakav savjet za nas jer smo totalne neznalice oko toga (pošten-j....) oprostite na izrazu jer da nije tako odavno bi imao nepoštenu mirovinu, ovako nemamo ništa osim dugova i opomena.

Još jednom zahvaljujem i Vama i depresiva -Aktivan-om

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija