Jump to content

stambeno zbrinjavanje


bernard2

Preporučene objave

ako bi mi netko mogao pomoci u mojoj nedoumici. Na listi za stan sam vec dugi niz godina, od 1999.g, uskoro bih mogao dobiti stan, jer sam na listi i pocinju se uskoro graditi. Ali se bojim da mozda izgubim pravo na stan jer je moja supruga prije 4 mjeseca nasljedila dio obiteljske kuce zajedno sa 2 brata. Mi tamo ne zivimo niti nemamo nista s tom kucom osim na papiru, a ja konkretno nemam nista na svoje ime. Imam li i dalje pravo na stan s obzirom na suprugino nasljeđe? zahvaljujem unaprijed na odgovoru

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Slicna situacija sto se tice liste,od 1998,zgrada se pocela graditi,zivim u izvanbracnoj zajednici,mislimo se uskoro ozeniti ali ona ima stan koji glasi na nju ,zanima me jel se ulaskom u brak povecava broj na listi za jedan ili nemam pravo na to ako ona ima stan ?nadam se da je jasno pitanje .

Ako ne necu se zeniti :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Svi branitelji koji se žele točnije informirati oko stambene problematike trebaju progooglati Uredbu Vlade o stambenom zbrinjavanju članova obitelji smrtno stradaloga,zatočenog ili nestalog hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata i HRVI iz Domovinskog rata ili se telefonski informirati u upravi za stambeno zbrinjavanje MOBMS-a na telefon 01/2308-903

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bernard! Depresiva ti je krivo rekao. Naime, ukoliko ti je supruga naslijedila dio kuće, moraš o tome izvijestiti Upravu za stambeno zbrinjavanje, kako bi ista poslala Stručnu komisiju odnosno nekoga iz Centra za PSP koji bi poslikao i opisao taj stambeni objekt. Ukoliko je isti neuvjetan za stanovanje, odnosno ako je suvlasnički dio male površine (do ccc 15 m2), isto ti ne bi bila zapreka za dodjelu stambenog kredita za kupnju stana (dodjelu stana). No, ukoliko je isti uvjetan za stanovanje (bez obzira da li u njemu vi živite ili ne), tada bi imao pravo na stambeni kredit za poboljšanje uvjeta stanovanja ili razliku m2.

Ti sam procijeni da li ćeš o nasljedstvu izvijestiti MOBMS (čisto zbog bržeg utvrđivanja činjeničnog stanja), jer ti se može dogoditi da je kuća neuvjetna, a oni za isto saznaju neposredno prije podjele i ne dobiješ stan zbog toga jer nisu na vrijeme utvrdili činjenično stanje.

 

Nipper! Ono što ima tvoja supruga u vlasništvu - imaš i ti sve dok si u braku. Ukoliko se oženiš za nju ( a ona ima stan) - ništa od drugog stana! No, ti sam trebaš procijeniti da li si pri vrhu liste za stan, jer ako nisi pri vrhu, može se dogoditi da se (ako češ ga čekati) nikada ne oženiš. Odluka je na tebi! :kavica::palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nasljedstvo je prihvaćeno.imate stambeni objekat.

darovanjem ,prodajom tj.bilo kakvim otuženjem svojom voljom ostaje činjenica da ste imali objekat koji ste otuđili svojom voljom i zakonski gubite pravo na stambeno zbrinjavanje.

 

za Vas je jedino moguće rješenje da neko od suvlasnika podnese prijedlog za razvrgnuće suvlasništva,isplatom .

rješenje suda da se suvlasništvo razvrgava i određena naknada

za dio imovine

nije isto kao i svojevoljno otuđenje dijela nekretnine.

 

niste otuđili imovinu (darovali ,prodali...)

a ostali se bez svog djela nekretnine

 

sa rodbinom se može dogovoriti u svrhu ubrzanja postupka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bovu je napisao:

nasljedstvo je prihvaćeno.imate stambeni objekat.

darovanjem ,prodajom tj.bilo kakvim otuženjem svojom voljom ostaje činjenica da ste imali objekat koji ste otuđili svojom voljom i zakonski gubite pravo na stambeno zbrinjavanje.

 

za Vas je jedino moguće rješenje da neko od suvlasnika podnese prijedlog za razvrgnuće suvlasništva,isplatom .

rješenje suda da se suvlasništvo razvrgava i određena naknada

za dio imovine

nije isto kao i svojevoljno otuđenje dijela nekretnine.

 

niste otuđili imovinu (darovali ,prodali...)

a ostali se bez svog djela nekretnine

 

sa rodbinom se može dogovoriti u svrhu ubrzanja postupka.

 

BOVU! DOBRO ZBORIŠ! :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru Zujo...aj rijesi mi ovu dilemu,cura dize kredit i kupuje stan za brata ,on je upisan kao vlasnik ona nosioc kredita i ona ga otplacuje ,btw brat 100% civilni invalid ,on se za uzvrat odrekao nasljedstva na zemljista koje je u vlasnistvu babe koja je jos ziva ,znaci kad umre cura nasljeđuje zemljiste ali je vec u vlasnickom listu upisana zajedno s ostalima iz te obitelji kao buduci vlasnik dok baba ne umre ,baba ima 90 godina i jos uvijek kopa vinograd :-?

Jel to utjece na moje pravo o stambenom zbrinjavanju,i za informaciju vec 15 godina sam podstanar ,na listi sam od 1998,bilo je perioda kad sam zivio u autu ili skladistu velicine 1x2 m,vec sam pomalo odustao od toga da me stambeno zbrinu .

Razlog zbog cega te ovo pitam je to sto do 31.10 moram prijaviti MORH-u promjene koje mi donose jos bodova ,cura je trudna i vise se ne natjecem kao samac nego + 2 (nadam se da ce sve proci u najboljem redu ,trudnoca)i + ugovor o podstanarstvu gdje sad zivimo,sve to bi mi donjelo dosta bodova ,mada sam vec sad pri vrhu list ali kao samac ,a zgrada koja bi trebala biti zavrsena iduce godine ima 6 stanova od 32m2,,i 57 vece kvadrature .

Znaci pitanje je dal ova situacija gore navedena utjece na moje pravo na stambeno zbrinjavanje

inace sam 40% hrvi ,dragovoljac ,s 18 godina otisao u rov

Mislim ipak cu se zeniti :place: bit ce pozvan :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pozz svima.pitanje za sve koji nešto znaju,rvi sam 40 posto dali imam kakva prava na kuću,stan,živim u maminoj kući i na meni je petina kuče pripalo poslije očeve smrti,ja i ako mislim ostati u kuči poslije mamine smrti ja moram isplatiti braču i sestru,dali imam pravo na bespovratni kredit kako bi njih isplatio,unaprijed hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pozdrav svima!

samo da kažem da smo mi na listi od 1995.i još ništa od stana imamo troje dijece ,jedno sa posebnim potrebama i svaki mj.skupljamo 300 eura za podstanarstvo.kredit nemožemo dići jer smo na minimalcu.dođe nam da odemo sa šatorom pred ministarstvo.tako da nemojte se puno nadat.....da suprug rvi 30% od 95.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kad se sjetim zakona o braniteljima iz 1996 u kojem su predvidjeli zakonski rok da če se u roku od pet godina od stupanja na snagu tog zakona stambeno riješiti svi HRVI i članovi obitelji poginulih branitelja.Pa nemreš vjerovat,oni su tek nedugo riješili 100% invalide.Prava napisana na papiru su jedno a sadašnja realnost drukčija.Godine idu i ima nas mnogo koji se moramo pomiriti sa činjenicom da to pravo nečemo doživjeti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

top5 je napisao:

pozz svima.pitanje za sve koji nešto znaju,rvi sam 40 posto dali imam kakva prava na kuću,stan,živim u maminoj kući i na meni je petina kuče pripalo poslije očeve smrti,ja i ako mislim ostati u kuči poslije mamine smrti ja moram isplatiti braču i sestru,dali imam pravo na bespovratni kredit kako bi njih isplatio,unaprijed hvala.

 

Nisam stručnjak da bi dobili pravi odgovor od mene, ali jednostavno moram napisati da bespovratni krediti ne postoje. Mogu jedino biti umanjeni za postotak invalidnosti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nipper je napisao:

Hvala na odgovoru Zujo...aj rijesi mi ovu dilemu,cura dize kredit i kupuje stan za brata ,on je upisan kao vlasnik ona nosioc kredita i ona ga otplacuje ,btw brat 100% civilni invalid ,on se za uzvrat odrekao nasljedstva na zemljista koje je u vlasnistvu babe koja je jos ziva ,znaci kad umre cura nasljeđuje zemljiste ali je vec u vlasnickom listu upisana zajedno s ostalima iz te obitelji kao buduci vlasnik dok baba ne umre ,baba ima 90 godina i jos uvijek kopa vinograd :-?

Jel to utjece na moje pravo o stambenom zbrinjavanju,i za informaciju vec 15 godina sam podstanar ,na listi sam od 1998,bilo je perioda kad sam zivio u autu ili skladistu velicine 1x2 m,vec sam pomalo odustao od toga da me stambeno zbrinu .

Razlog zbog cega te ovo pitam je to sto do 31.10 moram prijaviti MORH-u promjene koje mi donose jos bodova ,cura je trudna i vise se ne natjecem kao samac nego + 2 (nadam se da ce sve proci u najboljem redu ,trudnoca)i + ugovor o podstanarstvu gdje sad zivimo,sve to bi mi donjelo dosta bodova ,mada sam vec sad pri vrhu list ali kao samac ,a zgrada koja bi trebala biti zavrsena iduce godine ima 6 stanova od 32m2,,i 57 vece kvadrature .

Znaci pitanje je dal ova situacija gore navedena utjece na moje pravo na stambeno zbrinjavanje

inace sam 40% hrvi ,dragovoljac ,s 18 godina otisao u rov

Mislim ipak cu se zeniti :place: bit ce pozvan :-)

 

Nipper1 Iz ovoga što si napisao vidjivo je da je tvoja supruga samo podigla kredit za brata koji je vlasnik stana - dakle, nema zapreke jer nije vlaasnik. Što se tiće nasljedstva koje bi tvoja supruga trebala naslijediti bitno je da ne naslijedi uvjetni stambeni objekt odnosno da se ne odrekne naslijedstva uvjetnog stambenog objekta. Ako naslijedi zemljište bez stambenog objekta(ili se istoga odrekne), onda nema zapreke.

Što se tiće stanova koji se u tvom mjestu grade - dobro provjeri slijedeće godine na LIsti prvenstva na kojem si mjestu. Čini mi se da si gledao poredak samo u svom postotku invalidnosti, a ne i poredak HRVI sa većim postotkom oštećenja koji također čekaju stan! :kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

depresiva je napisao:

Kad se sjetim zakona o braniteljima iz 1996 u kojem su predvidjeli zakonski rok da če se u roku od pet godina od stupanja na snagu tog zakona stambeno riješiti svi HRVI i članovi obitelji poginulih branitelja.Pa nemreš vjerovat,oni su tek nedugo riješili 100% invalide.Prava napisana na papiru su jedno a sadašnja realnost drukčija.Godine idu i ima nas mnogo koji se moramo pomiriti sa činjenicom da to pravo nečemo doživjeti.

 

Depresiva! Slažem se sa tobom da veći broj HRVI vjerojatno neće doživjeti ostvarenje svoga prava na stambeno zbrinjavanje. Naime, poslijeratni zakoni su se bavili izračunima stambenog zbrinjavanja prema tadašnjem broju HRVI i broju slobodnih stanova, te većem broju fiancijskih sredstava (mislim da su dodatna sredstva bila i od prodaje svih stanova u RH. Tada je bilo oko 5.000 HRVI - zato su i postojali nekavi rokovi. Kao što svi znamo sada je 50.000 HRVI, a sredstava nikad manje.

Mislim da je za zbrinjavanje svih HRVI potrebno oko 3 milijarde kuna, a godišnje ima oko 30 milijuna. Lako je izračunati da je zbrinjavanje svih potrebno 100 godina. Nisam računao one koji će tek podnijeti zahtjeve. :misli::misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bovu je napisao:

nemože se odreči budučeg nasljedstva.

nasljedstva se može odreči tek na ostavinskoj raspravi i to izjavom o odricanju.

 

za kredit i kupovinu stana

bilo bi bolje sačiniti neki ugovor.

radi zaštite .

 

Dobro kažeš Bovu! No, možda bi bilo najbolje da pokojni oporučno rspolaže i nju izostavi! Onda nema zapreke1 :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ZujoVeliki je napisao:

depresiva je napisao:

Kad se sjetim zakona o braniteljima iz 1996 u kojem su predvidjeli zakonski rok da če se u roku od pet godina od stupanja na snagu tog zakona stambeno riješiti svi HRVI i članovi obitelji poginulih branitelja.Pa nemreš vjerovat,oni su tek nedugo riješili 100% invalide.Prava napisana na papiru su jedno a sadašnja realnost drukčija.Godine idu i ima nas mnogo koji se moramo pomiriti sa činjenicom da to pravo nečemo doživjeti.

 

Depresiva! Slažem se sa tobom da veći broj HRVI vjerojatno neće doživjeti ostvarenje svoga prava na stambeno zbrinjavanje. Naime, poslijeratni zakoni su se bavili izračunima stambenog zbrinjavanja prema tadašnjem broju HRVI i broju slobodnih stanova, te većem broju fiancijskih sredstava (mislim da su dodatna sredstva bila i od prodaje svih stanova u RH. Tada je bilo oko 5.000 HRVI - zato su i postojali nekavi rokovi. Kao što svi znamo sada je 50.000 HRVI, a sredstava nikad manje.

Mislim da je za zbrinjavanje svih HRVI potrebno oko 3 milijarde kuna, a godišnje ima oko 30 milijuna. Lako je izračunati da je zbrinjavanje svih potrebno 100 godina. Nisam računao one koji će tek podnijeti zahtjeve. :misli::misli:

Trinaest godina sam na listi za stambeno zbrinjavanje a pošto sam se na toj listi pomaknuo za zanemariv broj jasno mi je da je kroz svih tih godina došlo do povečanja broja HRVI koji je bio očekivan.Bit ču iskren,uopće nisam ogorčen na na taj dio problematike branitelja jer sam svjestan o kojim se sredstvima tu radi.Sada mi je u životu najbitnije da mi mirovina redovno sjedne svakog mjeseca na tekuči i da se više ne smanjuje jer dođe li tu do problema kako bi uopče i otplačivao taj kredit ma koliko bio on po povoljnim uvjetima.Želio bi samo skrenut pozornost da nemožemo samo kriviti državu tj.Vlade u pojedinim razdobljima za sporo rješavanje stambene problematike branitelja jer su za to rješavanje odgovorni i županije i gradovi dodjeljivanjem zemljišta a velika večina i županija i gradova je tu strašno zakazalo :palac:
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

možda će ovo nekome biti kao grom iz vedra neba ali nisam 100% upućen, pa da pitam stručnjake...

Da li postoji ikakva mogućnost traženja stana na korištenje (u stalni najam) od min. branitelja, a nemam RVI status, samo status branitelja i dragovoljca i u mirovini sam? Nabasao sam na nekakve forume i nejasne razgovore o toj temi, pa sam u nedoumici jer sam do sad bio uvjeren da stan mogu tražiti i dobiti samo RVI. Meni bi odgovaralo i stan u najam od min. bran., ne mora biti u trajno vlasništvo...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisam stručnjak no znam da branitelji bez statusa HRVI nemaju nikakvo pravo na stambeno zbrinjavanje prema zakonu o braniteljima.MOBMS ne raspolaže stanovima pa ih niti nemože davati u najam.Živim u Zagrebu pa znam da grad daje nekakve stanove u najam po socijalnim osnovama,lista je dugačka.Takav problem branitelja u teškoj stambenoj situaciji bi trebao biti u domeni županija i gradova ali nažalost svi znamo kako to loše funkcionira.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Želio bi samo reči prijatelju Lowrider da tvoje pitanje nije grom iz vedrog neba.Teško ide stambeno zbrinjavanje HRVI,naš broj se povečao.Kad se govori o stambenoj problematici svi smo fokusirani na HRVI jer su samo oni u svim dosadašnjim zakonima imali pravo na stambeno zbrinjavanje.Ništa se ne priča o ostalim braniteljima,dragovoljcima koji također žive u teškim stambenim uvjetima.Dali se je zakonski moglo oko toga nešto više napraviti,ja mislim da je.Trebalo je pronaći neki model i za tu braniteljsku populaciju,možda u vidu pomoći države subvencioniranjem većeg dijela kamata za one branitelje koji imaju kakvu takvu kreditnu sposobnost.Za one branitelje koji su u težoj socijalnoj situaciji a ima ih nažalost puno,kojima krov prokišnjava(javio se nedugo kolega na forum)također se mogao pronači neki zakonski model.Sada je nažalost prošlo 15 godina od rata,nije ništa učinjeno i kaj sad možemo.Ne radi se o 500 000 branitelja koji bi mogli imati taj problem,nema nas toliko,zna se tko je bio u borbenom sektoru i nisu svi branitelji sa stambenim problemom.Napomenuo sam da sam iz Zagreba i sječam se slučaja dodjele na korištenje stanova zaslužnim građanima,glumcima,sportašima,pjevačima..Ma i meni su išle suze radosnice kad je Janica Kostelić osvajala medalje ali kad joj niste pomogli kad je bila dijete niste trebali ni sada kada joj to nije potrebno.Meni bi išle suze radosnice da sam vidio da je i koji branitelj kao zaslužni građanin dobio stan na korištenje.oprostite na iskakanju iz teme.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I sam se nalazim u veoma teškoj situaciji.hrvi 30 posto ,na listi od 2005 i ništa.podstanar u 30 kvadrata s ženom i dvoje djece .mirovina mala.našao sam kuću za kupit dosta povoljno mogu li dobiti bilo kakvu pomoć od ministarstva .jer nalazim se na listi ako kupim znači brišu me.možda pomoć kod kamate ili nešto drugo.vidio sam da ovde ima onih koji dosta znaju .pomagajte prijatelji...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I sam imam slično iskustvo,samo ja sam na listi od 1997 i nisam više mogao čekati pa sam sam ove godine podignuo kredit i sam se stambeno zbrinuo po vrlo visokim kamatama.Sve sam to pokrenuo prije saznanja o rezanju mirovina tako da sam sad u laganoj banani.Pitao sam prije toga MOBMS ima li kakve pomoći za one koji sami pokrenu svoje stambeno zbrinjavanje(kako ti kažeš, pomoć kod kamate)i odgovor je bio vrlo kratak,nemam i dužnost mi je prijaviti da sam se sam zbrinuo upravi za stambeno zbrinjavanje da me mogu skinut sa liste.Super je prijatelju što si ti našao kuču za povoljnu cijenu ali problem je u listi na koju mi nemožemo utjecati.žao mi je zbog tvoje situacije :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija