Jump to content

Korištenje interneta u radno vrijeme


Alina101

Preporučene objave

Pozdrav,

imala bih pitanje vezano uz korištenje interneta za vrijeme radnog vremena. Naime, poslodavac ima softver koji prati internetski promet i bilježi stranice koje su posjećivane. Da li ispis takvog softvera može biti dokaz na sudu da je djelatnik "gubio vrijeme" na poslu, ukoliko djelatnici nisu bili prethodno upozoreni da se tako nešto prati? Takav ispis je naime opisan kao jedan od alata koji se koristio pri odlučivanju o tehnološkom višku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Alina101 je napisao:

da je djelatnik "gubio vrijeme" na poslu, .

 

Umjesto 'gubio vrijeme', stavite 'djelatnik krao radno vrijeme i tratio resurse'.

 

Svi se moramo naučiti što je radni (ne)moral.

 

Kada poslodavac ne isplaćuje plaće, prekovremene i ne uplaćuje doprinose, svi odmah viču da to nije moralno ( i nije, dapače, kažnjivo je).

Kada djelatnik potkrada poslodavca, onda se izvlače sve moguće izlike.

:zao:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

felixx je napisao:

Alina101 je napisao:

da je djelatnik "gubio vrijeme" na poslu, .

 

Umjesto 'gubio vrijeme', stavite 'djelatnik krao radno vrijeme i tratio resurse'.

 

Svi se moramo naučiti što je radni (ne)moral.

 

Kada poslodavac ne isplaćuje plaće, prekovremene i ne uplaćuje doprinose, svi odmah viču da to nije moralno ( i nije, dapače, kažnjivo je).

Kada djelatnik potkrada poslodavca, onda se izvlače sve moguće izlike.

:zao:

 

Felixx,

piateljse ne izvlaći. Pita. A pitat smije. Isto je da mu se ja priključim na na vuru za struju. Sigurno bi me pitao kaj to tadim.Tak i nega poslodavac pita:"kam traje radno vreme". :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

cigo1 je napisao:

Isto je da mu se ja priključim na na vuru za struju. Sigurno bi me pitao kaj to tadim.Tak i nega poslodavac pita:"kam traje radno vreme". :-D

 

Sorry, Cigač, ali meni je to blesavo. Ljudi zadangube par sati radnog vremena dnevno na fejsu, a onda pitaju 'kaj šef smije kontrolirati kaj mi delamo?'

 

To me podsjeća na dane moje mladosti - dane prakse u 'Končaru' na Falerovom.

 

Između proizvodnih hala bili su postavljeni golovi, haklalo se na dva mala. Kao, u vrijeme pauze. Samo kaj je pauza bila po 2-3 vure.

I onda kad je šef konačno podviknuo kroz prozor ' mamu vam yebem, marš natrag na posel!' isto su jamrali - kaj on nas smije špijunirat?

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

je felixx,

svega je bilo. Ja sam svog poslovođu u Česmi,Bjelovar našel da u dvorani igra mali nogać za vreme druge smene (ostavil ju je samu mesto da je tražil da ga zamenim) 88-e godine. Veli on meni "Čuj šefe ,moram trenirat igram za Firmu na turniru"...i onda ga ja malo "pričekam"...pa kad mi je za 6 meseci poslal u Emirate kontejner ormara bez sokli, onda sam ga zaprl u kancelariju i doslovno,nokautiral. Žalil se je Generalcu al niko ni videl.Tak sam ja malo "samoupravljal". :smijeh:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Understanding je napisao:

Poslodavac ne smije bez upozorenja stavljati nadzorne kamere, snimati telefonske razgovore i nadzirati elektronsku poštu, odnosno "špijunirati" djelatnike koje internetske stranice posjećuju. To je već narušavanje privatnosti.

 

Dovoljno je na ulazu staviti natpis - 'Prostor je pod video nadzorom', i možeš postaviti kamere posvuda (osim npr. u wc ili garderobe za presvlačenje). Još bolje, tako možeš postaviti jednu pravu i bezbroj lažnih kamera, sa istim efektom.

 

Snimanje tel. razgovora nije dozvoljeno, osim ako je poslovno uvjetovano (npr. bankovne transakcije). Ali ispis telefonskih razgovora nije tajna, dio je računa koji poslodavac dobije. Slično je i sa internetom.

 

Glupavo je tvrditi da poslodavac, u razumnim granicama, ne smije nadzirati što u radno vrijeme, na radnom mjestu rade ljudi koje plaća.

 

Iz iskustva znam da (normalne, ozbiljne) poslodavce uopće ne interesira o čemu ljudi razgovaraju telefonom, kakve mailove šalju, i koje stranice na netu posjećuju, dok god je to u razumnim granicama.

 

Isto tako,iz iskustva znam da ovakva pitanja tipa 'jel' me šef smije nadzirati?' u pravilu postavljaju najlošiji radnici, tj. neradnici, koji bi sve samo ne radili.

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sjećam se da smo prije dvije godine u jednoj kvalitetnoj tvrtki birali i naručivali ulazna pvc vrata i nas nekoliko kupaca(koji smo već odabrali stolariju sa savjetnikom i pregledali izložbeni salon)je čekalo na pultu za kojim su bile 2 djelatnice da predamo narudžbu i uplatimo akontaciju no ,radila je samo jedna a druga je surfala modnim svijetom (vidjeli smo jer smo šetali okolo čekajući da se netko smiluje i uzme nam 9t.kn).Pomislili smo da možda to nije u opisu njezinog posla, ali kada je sa kata netko krenuo u salon (možda šef ili vlasnik) brzo se pribrala i rekla "izvolite, tko je na redu"

 

Takva djelatnica treba dobiti nogom u guzicu bez objašnjenja i zbog takvih treba ZOR promijeniti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne: Ne treba mjenjati ZOR. Treba mjenjati mentalni sklop. Trebaju do mozga ljudi doći drugačiji sustavi vrijednosti. Trebaju mladi vidjeti iz primjera roditelja,učitelja,medija,političatra i poslodavaca neke druge vrijednosti osim pohlepe za novcem. Treba promjeniti taj divlji kapitalizam u kojem nije bitno koliko je dovoljno nego je bitno što više to bolje. Treba pokazati da samo svojim radom možeš ostvariti dovoljno za sebe. A to rijetko ko pokazuje od onih koji bi to trebali. Pa se onda nemojmo čuditi pitanjima poput pitateljice koja je otvorila ovu temu niti komentaru understandinga.Nemaju pojma o sustavima vrijednosti jer ih niko o tome nije poučio niti su imali mogućnost od koga naučiti kaj je to poštivanje radnog vremena,poslodavca a pogotovo nevide jedan od osnovnih postulata iz radnih odnosa-korist za sve i ranike i poslodavce. Oli ti: niti ima rada bez POŠTENE plaće,niti plaće bez POŠTENA rada.

Nije ZOR kriv za to. Znamo ko je kriv.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

cigo1 je napisao:

Ne: Ne treba mjenjati ZOR. Treba mjenjati mentalni sklop.

Nije ZOR kriv za to. Znamo ko je kriv.

 

Ne može se apelima mijenjati mentalni sklop.

 

Kriv je sistem koji smo stvorili, a ZOR je dio tog sistema.

 

ZOR štiti nerad i neradnike u većoj mjeri nego što donosi dobrobit dobrim radnicima.

 

ZOR i nepopustljivost sindikata su uništili bar isto toliko radnih mjesta koliko i pretvorba.

 

I prestanimo već jednom govoriti o nekakvom demonskom 'divljem', 'liberalnom' kapitalizmu!

 

Mi imamo pretvorbeni, lopovski, rodjački kapitalizam!

 

Probaj u USA raditi stvari koje ovdje rade ti naši mudraci - ne platiti porez državi, ne platiti svojim dobavljačima, izigrati radnike, otvarati pa ostaviti jednu tvrtku za drugom u dugovima...

A ne , prijatelju, što god mislio o liberalnom kapitalizmu, tamo se takve radnje i te kako brzo i efikasno KAŽNJAVAJU!

 

ZOR štiti ( i to pretjerano) relativnu manjinu radništva u nas. Gdje je ZOR za radnice Kamenskog i slične?

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

gospodo cigo i felixx mislim da ste oba u pravu

ali kako objasniti i radniku i poslodavcu da budu uredniji kad poslodavac gleda na radnika samo kao trošak na kraju mjeseca a radnik govori ne možeš me malo platit koliko ja mogu malo radit

teško će se naš mentalni sklop promijenit

mislim da će radnik (većina) dobro radit ako je stimuliran od strane poslodavca

i mislim da je na poslodavcima prvi korak pa ako ne pali...

mrkva - batina

i ovo su razmišljanja o privatnom sektoru

a kriminalce koji varaju državu svesti na mjeru koju zaslužuju i to ne po USA zakonima nego ako treba i žešćim jer žestina kojom se vara ova država je ogromna

 

pozdrav uvažena gospodo - tema za deset

 

 

:palac::palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Felixx,

slažem se da nemožemo apelima mjenjati mentalni sklop. To nisam ni rekel i nisam ni mislil reći. Rekao sam PRIMJERIMA se ne pokazujuju isrtinske vrijednosti kojima bismo trebali težiti. Bilo je vrijeme kada je većini poslodavca dobro išlo (na kavim temeljima je upitno)i radnici su imali kakav takav posao. Poslodavci,direktori i šefovi koje kakovih državnih poduzeća bogatili se temeljem nepostojećih uspjeha svojih tvrtki raspolažuči našim novcem i novcem naše djece i njihove djece,varanjem naroda i krađom nečega kaj uopće nije bilo zarađeno a vlast je kupovinom socijalnog mira davanjem beneficija radništvu pogotovu u "nerealnom" (o njima tih 350.000 se stalno i pili po medijima z tim kolektivnima kaj treba mam ukinuti...jebo te "cipelarina" možeš mislit) sektoru nastojala sačuvati izborno tijelo. Pa kaj bu onda šljaker(to sam već 100 puta rekel) radil za 2 i pol soma kuna kad može za za soma i pol ne radit i "fušarit". Ko bi radil? Bi ti felixx? Još imaju po troje četvero male dece ,žena na porodiljskom "100 godina" dječje nadoplatke,socijalnu pomoć i fuš....kaj bi delal? Pa takva familija "zaradi" soma,soma i pol eura mesečno....kod kojeg to poslodavca nekakvi šljaker može zaradit takvu lovu? Rijetko kod kojeg.

Svaki božji dan imaš primjera kud god da pogledaš kak su se sticali m2,skupi auti,rollexi i kaj to je "uspjeh" u poslu kak se dobivaju milionske otpremnine za par dana rada u kakvom nadzornom odboru...to sam ja mislio kad sam rekao nema primjera...ima samo kakavih? Kad se nebu bagra, kaj je doterala ovu državu na "rub", mogla spreseravat po televizijama i kad bu nekome ko je imalo upleten u #OOPS#rije koje su nas dovele do odmah zamrzli imovinu,zaprli ih redom...i kad budu iz zatvora dokazivali jesu li ili nisu...i kad buju dobivali po 500 godina robije za takva djela e onda bumo imali primjere kak se treba ponašat prema radu i u svezi s radom. Sad imamo primjere da samo dobre veze,lopovluk i bezobrazluk donose duševni mir koji ti kupi kakav vrhunski advokat kojeg nemreš financirat z onim kaj si zaradil pa taman da si bil precednik države.

Felixx i sam si rekel kakav kapitalizam imamo.Rodjački. I zakaj onda očekuješ da bu neko radil kad lepo vidi kak rodjaci nemoraju radit, a mogu dobro živit. I krivo im.

A to kad bu došlo, kaj si rekel da poslovanje ide na OIB da nemreš zajebat dobavljače ,državu i radnike, kad to vidi pitateljica ,i onaj udeer....i ona kaj je tam surfala po modi a ljudi čekali u redu za kupit vrata e onda buju znali da nekaj ne ide i da takvo ponašanje nije u redu...ovak neznaju ili ne žele znati, dok ima ovakvih koji su 7 milona puta gori a ništ im se ne događa...iskustvo...neme iskustva o pravim vrijednostima,nema pozitivnih primjera ili ih je tako malo da se uopće ne vide od ovih drugih...kad bude obrnuto i šljakeri buju se drukčije ponašali...bez ikavog ZOR-a.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija