Jump to content

branitelji moji a šta je sad ovo


phr2

Preporučene objave

Pazite sad.

Danas u razgovoru sa osobljem obračuna plača u mojoj firmi,dobivam upozorenje da više nemam pravo na 100 posto bolovanja temeljem bolesti nastale u domovinskom ratu te da ču dobiti kod plaće 50 posto a ostatak razlike prema mojoj bruto plaći, tjedan dana kasnije jer sam se žalio na riješenje prvostupanjske komisije mirovinskog osiguranja ,koje glasi 90 posto bolest i 10 posto ozljeda na radu,s tim da se nigdje ne pominje domovinski rat i uzrok bolesti.

Naravno jedan sam od onih koji su, pod navodnicima, prekasno podnijeli zahtjev za priznavanje RVI.

Žalba još nije riješena a imam riješenje po kojem imam pravo na 100 posto bolovanja i u kojem piše da to pravo imam do pravomočnosti riješenja o invalidnosti ili najduže tri godine od priznavanja istog.

Djelatnik sam MUP-a i da ne dužim previše ,kaj se događa i tko i zašto mi osporava gore spomenuto riješenje.

Molim vas ako netko zna i upučen je u to da mi da savjet jer se ovako više nemože.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

tadija24 je napisao:

od kad si na bolovanju, jer se mjenjao pravilnik ?

 

poštovani,

 

ovo smanjenje naknade dok ste na bolovanju regulirano je čl. 39. zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju:

 

"Osiguranik ima pravo na teret sredstava Zavoda ostvariti pravo na naknadu plaće za vrijeme bolovanja iz članka 26. točke 1. do 5. i točke 9. ovoga Zakona po istoj dijagnozi bolesti u maksimalnom trajanju od tri godine bez prekida.

 

Osiguranik iz stavka 1. ovoga članka ostvaruje pravo na naknadu plaće u visini utvrđenoj u skladu s ovim Zakonom i općim aktima Zavoda do isteka 18 mjeseci trajanja bolovanja, a nakon toga u iznosu 50% zadnje isplaćene naknade plaće na ime toga bolovanja.

 

Odredbe stavka 2. ovoga članka u dijelu koji se odnosi na umanjenje naknade plaće na iznos 50% zadnje isplaćene naknade plaće ne odnose se na osiguranika koji je na bolovanju zbog liječenja zloćudnih bolesti, koji je na hemodijalizi ili peritonejskoj dijalizi te koji je na bolovanju u svezi s uzimanjem i presađivanjem dijelova ljudskog tijela."

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

tadija24 je napisao:

poštovani kolega omamljeni,

 

- molim pojašnjenje u svezi čl.39;,

- naknada plaće po istoj dijagnozi po isteku 18 mjeseci je u iznosu 50% zadnje isplaćene naknade plaće na ime toga bolovanja.

 

Pretpostavljam da se nalazite na bolovanju, i da ste ostvarili pravo na 100% iznos plaće, temeljem rješenja od HZZO koji Vam je priznao bolest ili ozljedu kao posljedicu sudjelovanja u Domovinskom ratu. Temeljem toga dobivali ste npr. 5237 kn bruto plaću, nakon 18 mjeseci taj iznos od 5237 kn „režu“ Vam za 50%. Odnosno HZZO više neće snositi troškove bolovanja u 100% iznosu…Ne znam jeste li djelatnik MUP-a? Kako je kolega phr2, koji je pokrenuo ovaj post u sustavu MUP-a, onda ću se nadovezati i na njega.

 

Ovo sa primjenom članka 97. Zakona o policiji je vrlo nejasno, odnosno u MUP-u ga izgleda tumače na svoj „mlin“. Odredbom članka 97. Zakona o policiji zadržavate plaću i sva druga prava iz radnog odnosa ako Vas zdr. komisija proglasi nesposobnim za objavljenjem poslova pol. služ. radi bolesti ili ozljede kao posljedice sudjelovanja u DR.…plaća koja Vam se tako isplaćuje jest prosjek Vaših zadnjih šest plaća prije nego što ste otišli na bolovanje…sve to funkcionira dok ne „uđete“ u 18 mjesec bolovanja, kada Vam se naknada plaće, kako što sam naveo skida za 50%!!!

 

Tako u stvari više nećete dobiti 100% plaću, nego osnovnu plaću koju čine osnovica za obračun plaće x koeficijent radnog mjesta!!! Konkretno umanjenu plaću za 1000 i nešto kuna!!! Jer Vam se više ne računa Vaša zarađena plaća (prosjek 6 mjeseci prije odlaska na bolovanje, koja je rezultat noćnog rada, praznika…) nego nekakva „GMO“ plaća za koju MUP treba izdvojiti manje novca, naravno na Vašu štetu!

 

Napominjem kako sam radi identičnog slučaja stvar predao odvjetniku, koji je preliminarno ustvrdio kako ima elemenata za jednu laganu tužbu!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kolega nemoj se toliko zamarati time,po čl.97.Zakona o policiji,a ako vam je priznata bolest povodom obnašanja službe tijekom Domovinskog rata dobili ste i pravo do 3 godine na sto posto plaču tj,zadržava vam se plača,koju ste imali na radnom mjestu za koje imate riješenje,ako imate 5o posto plačeno bolovanje drugih 50 posto dobit čete od MUP-a i to je opet sto posto neka vas to ne zamara,sretno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Evo dragi moji ovo je čisti primjer problema svih foruma kad ljudi čak i nesvjesno razvodnjavaju započete teme.

Koliko ja ili bilo ko drugi dobiva na ruke nije bitno, nego se radi o tome da ti državni aparat mazne gdje god stigne a kad treba ostvariti neka prava to su muke sizifove.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Stiglo umanjenje naknade place nakon 18 mjeseci bolovanja,

sa 100% na 50% bez rješenja i obrazloženja, zovem obracun za place isti me upucuju na HZZO, nakon razgovora sa HZZO

isti upucuju ponovo na MUP,na obracun placa,tamo me ponovo

šalju na HZZO, pozivam se na primjenu članka 97. Zakona o policiji,jer me zdr. komisija proglasila nesposobnim za objavljenjem poslova pol. služ. radi bolesti ili ozljede kao posljedice sudjelovanja u DR.… nema odgovora.

 

- molim za pomoć i savjet

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

tadija24 je napisao:

Stiglo umanjenje naknade place nakon 18 mjeseci bolovanja,

sa 100% na 50% bez rješenja i obrazloženja, zovem obracun za place isti me upucuju na HZZO, nakon razgovora sa HZZO

isti upucuju ponovo na MUP,na obracun placa,tamo me ponovo

šalju na HZZO, pozivam se na primjenu članka 97. Zakona o policiji,jer me zdr. komisija proglasila nesposobnim za objavljenjem poslova pol. služ. radi bolesti ili ozljede kao posljedice sudjelovanja u DR.… nema odgovora.

 

- molim za pomoć i savjet

 

Otiđi s tim svim papirima do nekog sindikalnog odvjetnika neka ti kaže koji su moguči pravni lijekovi vezano za isto.

 

Nešto mi tu baš nije u redu. Čini mi se da ovi režu od sada i na slijepo pa ko se žali žali ko ne nema veze.

 

A možda ima veze i ovo :

 

ovo smanjenje naknade dok ste na bolovanju regulirano je čl. 39. zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju:

 

"Osiguranik ima pravo na teret sredstava Zavoda ostvariti pravo na naknadu plaće za vrijeme bolovanja iz članka 26. točke 1. do 5. i točke 9. ovoga Zakona po istoj dijagnozi bolesti u maksimalnom trajanju od tri godine bez prekida.

 

Osiguranik iz stavka 1. ovoga članka ostvaruje pravo na naknadu plaće u visini utvrđenoj u skladu s ovim Zakonom i općim aktima Zavoda do isteka 18 mjeseci trajanja bolovanja, a nakon toga u iznosu 50% zadnje isplaćene naknade plaće na ime toga bolovanja.

 

Odredbe stavka 2. ovoga članka u dijelu koji se odnosi na umanjenje naknade plaće na iznos 50% zadnje isplaćene naknade plaće ne odnose se na osiguranika koji je na bolovanju zbog liječenja zloćudnih bolesti, koji je na hemodijalizi ili peritonejskoj dijalizi te koji je na bolovanju u svezi s uzimanjem i presađivanjem dijelova ljudskog tijela."

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav,kolega,imaš riješenja za sto posto plaču do tri godine po Zakonu o policiji,a to bi trebala imati i tvoja uprava i ako ti HZZO isplačuje 50 posto drugi 50 posto ti treba isplačivati MUP,pokaži to riješenja zdravstvene komisije u računovodstvu i u kadrovskoj tu nebi trebalo biti nikakvi problema ti zapravo više i da nisi na bolovanju ako si proglašen zdravstveno nesposoban,a bolest je posljedica službe imaš pravo na sto posto plaču.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dragi moji, hvala vam na pomoći i savjetima.

 

- evo danas nakon drugog odlaska u upravu, predao sam im sve papire i da u svezi čl.97. ZP placa/naknada više nije 100%, nego umanjenja odnosno osnovna plaća koju čine osnovica za obračun plaće x koeficijent radnog mjesta,

kad MUP donese rješenje.

 

- A kad ce stici rješenje i što bi bilo da nisam tražio te da li će isplatiti razliku ostaje nepoznanica.

 

- pozdrav svima i hvala vam na pomoći, čekam rješenje...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tako je kolega dobičeš sto posto plaču za svoje radno mjesto kao da radiš,naravno tu nejdu nočni rad,prekovremeni,rad subotom nedjeljom nego kao da radiš normalne dnevne sate i to je to,to če ti možda biti nešto malo manje od bolovanje kada si dobivao sto posto plaču uzevši prosjek zadnjih 6 mjeseci prije odlaska na bolovanje i naravno kada prođu te tri godine po članu 97.Zakona o policiji,ako nisi dobio pravomočno riješenje o pravu na mirovinu,ako se u Zakonu o radu nije nešto mjenjalo imaš i dalje pravo na sto posto plaču po Zakonu o radu naravno ponavljam ako se u Zakonu o radu nije nešto mijenjalo do donošenja pravomočnog riješenja o mirovini.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zapravo riješenje da zadržavaš plaču te druga prava iz radnog odnosa je donijela prvostupna zdravstvena komisija MUP-a kada te je proglasila nesposobnim zbog bolesti koju si zadobio tijekom obnašanja službe za vrijeme Domovinskog rata,a PU postupa po tome riješenju i nebi trebao čekati dugo,a naravno da bi trebao dobiti i zaostatke ako ti naknada zbog bolovanja nije isplačena u cijelosti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

- da kao što je kolega naveo riješenje MUP šalje tvojoj PU jedan primjerak kadrovskoj službi,jedan primjerak računovodstvu,a jedan primjerak dostavljaju tebi te je u tome riješenju navedeno da zadržavaš plaču i druga prava od datuma kada te je komisija proglasila nesposobnim pa do dana kada ti riješenje o mirovini bude pravomočno,a najduže do tri godine,a nakon toga mislim ,ali to nisam sto posto siguran,ako ne dobiješ riješenje o pravomočnosti za mirovinu i dalje zadržavaš plaču i druga prava iz radnoga odnosa iz Zakona o radu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nebi znao, ali ja sam u svojoj PU varaždinskoj imao punu podršku kolegica u kadrovskoj, više nego pravnice pa sam na mnoga pitanja dobio odgovore kao o pravima koja me sljede. Ja sam bio na bolovanju 100%, do rješenja o pravu na mirovinu, oni u HZZO nisu dalje htjeli držati me na bolovanju, a HZMO još nije donio konačno rješenje o mirovini, moja lječnica mi je prekinula bolovanje, a matična PU me vratila na tvz skrb taj čl 97, bio doma oko 1 mj, dok nisam primio rješenje o mirovini. To je ujedno bila i zadnja plaća u MUP-u.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija