Jump to content

Porez na nekretnine, oslobađanje


Mare71

Preporučene objave

Bok svima, evo i moje pitanjce...

 

Radi se o garsonjeri od 26m2, a zapravo je to tavanski prostor i to u idelnom dijelu. Postoji nekakvi medjusuvlasnicki ugovor kome koji dio tavana pripada, ali kako bilo, zgrada je neetažirana.

I tako sam ja s jednim od suvlasnika prije 10 godina potpisala Predugovor o kupoprodaji nekretnine i time ušla u posjed "stana" kojeg sam sad korisnik. U spomenutom predugovoru stoji da se "prodavatelj obvezuje kupcu po završetku etažiranja zgrade a po isplati posljednjeg obroka omogućiti upis prava vlasništva u ZK. Obzirom da ova stavka ni do dan danas nije ispoštovana(a pitanje hoće li se to ikad legalizirat), glavni ugovor nije potpisan.

Ja sam na jedvite jade prijavila prebivalište na toj adresi na temelju predugovora jer mi je trebalo zbog parkirne karte :-D .

Ukrako, ja prebivam u nekretnini koje nisam vlasnik, koja nigdje nije upisana..bila sam mlada i naivna :frajer:

Ovo je bio tek uvod, zaplet cu skratit..:smijeh:

Uglavnom, sad bi i ciste papire i vise kvadrata. Pred realizacijom sam kupnje stana. Hoću li trebati platiti porez na taj stan?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Dakle, vi niste u zemljišnim knjigama upisani kao vlasnik stana, ali ste posjednik istog. Formalno vi ne posjedujete nekretninu u smislu Zakona o porezu na promet nekretnina, međutim kako ste prijavljeni na istoj adresi vjerojatno ćete poreznoj upravi morati dokazati vaš status u odnosu na isti stan. Ukoliko opravdate prebivalište, nema razloga da ne budete oslobođeni poreza na promet kod kupnje novog stana.

 

Pretpostavljam da će se ovaj stan prodati, ali će se u ugovoru kao prodavatelj pojaviti sadašnji vlasnik.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Porez na promet plaća se na sve nekretnine po stopi od 5% na osnovicu koju čini ugovorena kupoprodajna cijena ili procjenjena vrijednost od strane Porezne uprave. Dakle, u ugovorenoj kupoprodajnoj cijeni je, pretpostavljam i vrijednost spremišta i ukoliko porezna uprava prihvati istu kao realnu tržišnu, platit ćete 5% poreza.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zaki je napisao:

Ukoliko opravdate prebivalište, nema razloga da ne budete oslobođeni poreza na promet kod kupnje novog stana.

 

Zaki, hvala na odgovoru.

Što točno znači opravdanje prebivališta u konkretnom slučaju?

Bili bilo mudro u izjavi poreznoj reći pravo stanje stvari ili smuljati da sam kod prijatelja?

Napominjem da su me suvlasnici zgrade prijavili u GSK te su neki režijski troškovi na moje ime.

Kako sada stvari stoje, ja bi najradije da se status garsonijere riješi što prije i da se uspijem upisat u ZK kao vlasnik. Pri tome bi naravno platila porez.

Ali trenutna je situacija takva da ja s tom garsonijerom ne mogu raspolagat u smislu vlasništva, a kako stvari stoje niti neću uskoro.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako je stan koji namjeravaš kupiti prva nekretnina (zakonska po vlasničkom listu iz gruntovnice)

i na kupljeni stanu odmah možeš prijaviti prebivalište

tada je porezno oslobođenje za 50m2.

 

stan koji je izgrađen u potkrovlju

temeljem predugovora od prije 10. godina i to sa jednim suvlasnikom zgrade zanemari .

kad i ako bude moguče zaključiti kupoprodajni ugovor

moraš ga zaključiti sa svim suvlasnicima tavanskog prostora.

ili od svih suvlasnika tražiti odobrenje za korištenje tavanskog prostora.

 

i možda tužbom za stjecanje vlasništva prenamjenom

rješiti nastali problem

 

 

 

posjednik stana je i najmoprimac stana a ne samo vlasnik.

vlasnik stana je onaj ko je upisan u gruntovnim knjigama .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija