Jump to content

Advokat prijeti


melone_97

Preporučene objave

Moja majka je naslijedila 7/10 kuce koja je pripadala gospodji koju je moja majka cuvala. Ostalih 3/10 kuce pripalo je godpodjinim necacima koji zive u inozemstvu. Mi koristimo cijelu kucu. Dvije godine nakon smrti vlasnice, dobili smo pismo od necakovog advokata (hrvatski advokat) koji nam prijeti da ce kuca otici na licitaciju ako ne otkupimo njihove 3/10. Da li je to moguce??? Po kojem clanku hrvatskog zakona smo obavezni otkupiti njihove dijelove? Hvala za savjet.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ne .

moraju podnijeti prijedlog za razvrgnuće suvlasništva

tada sudski procijenitelj procijeni vrijednost kuće.

kuća ide na licitaciju.

ili mogu svoj idealni dio prodati

(ako neko želi kupiti dio kuće)

 

mišljenja sam da bi vama bilo puno isplativije da pokrenete prijedlog za razvrgnuće suvlasništva.(u nadležnom Općinskom sudu)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Puno hvala za odgovor. Moja majka bi zeljela otkupiti njihov dio, ali ona je penzioner, nema drugih primanja, a njihove 3/10 vrijede oko 20.000 eur. Ako oni pokrenu postupak za razvrgnuce suvlasnistva, da li cijela kuca ide na javnu drazbu ili samo njihov dio? Znaci u teoriji, ako netko posjeduje vise od 1/10 nekretnine, u bilo kojem trenutku moze poslati cijelu nekretninu na licitaciju? Suvlasnik koji posjeduje manje od 9/10 nije nicim zasticen (ako nema financijskih mogucnosti da otkupi ostatak)? Zahvaljujem unaprijed.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

melone_97 je napisao:

Moja majka bi zeljela otkupiti njihov dio, ali ona je penzioner, nema drugih primanja, a njihove 3/10 vrijede oko 20.000 eur. Ako oni pokrenu postupak za razvrgnuce suvlasnistva, da li cijela kuca ide na javnu drazbu ili samo njihov dio? Znaci u teoriji, ako netko posjeduje vise od 1/10 nekretnine, u bilo kojem trenutku moze poslati cijelu nekretninu na licitaciju?

 

Nemojte se previše nervirati. Ti nećaci su angažirali tog odvjetnika da vas malo isprepada i uplaši.

 

Ne ide to baš samo tako.

 

Oni u svakom trenutku mogu prodati svoj dio. Ali tko bi to htio kupiti?

 

Mogu pokrenuti postupak za razvrgnuće suvlasništva.

Može li se kuća fizički podjeliti na dva stana? Malo vjerojatno.

Obzirom na cijenu koju spominjete, radi se o ne baš velikoj kući negdje u provinciji?

 

Ako se ne može podjeliti, može završiti na licitaciji. Ali to neće biti tako brzo. Može potrajati godinama, a vi možete opstruirati postupak.

 

Ako završi na licitaciji, opet ništa strašno. Takve nekretnine pod ovrhom sada se na licitaciji prodaju za 40-50% vrijednosti, a procjena 'stručnog procjenitelja' pritom je često prenapuhana, pa i tu može doći do korekcije. Tako bi se ta vaša kuća na takvoj licitaciji mogla prodati za možda 25-30000 € (na prvu i drugu licitaciju vjerojatno se nitko neće niti javiti).

Ništa ne izmišljam - lista nekretnina na javnoj dražbi dostupna je na netu.

 

Ta nekretnina nije tako interesantna da bi se netko polakomio, a eventualni kupac bi vas morao deložirati.

Pa ćete na kraju vi kupiti tu svoju nekretninu na dražbi za npr. cca 30000 €. Kako vama pripada 70%, ti nećaci će na kraju, nakon 3-4 godine natezanja dobiti 9000 € , umanjeno za trošak suda, licitacije,odvjetnika, itd.

 

 

 

Pa vi njima onda ponudite sada odmah 10000 €, a majka uvijek može podići kredit u tom iznosu da ih isplati.

Nagodbu ponudite izravno nećacima, možda izbjegnu i nemali trošak odvjetnika.

 

 

 

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija