Jump to content

Zaposlena pa nezaposlena na rodiljnom - naknada


Zeljkaaa

Preporučene objave

Poštovani,

 

Jedno konkretno pitanje me muči i nigdje nema odgovora na njega, iako je već bilo postavljeno na brojnim forumima.

 

Na rodiljnom sam i imam pravo na naknadu u visini pune plaće. Ugovor o radu će mi isteći u prvih 6 mjeseci rodiljnog dopusta.

 

Imam li nakon toga pravo na ostatak rodiljnog dopusta s punim iznosom naknade za tih prvih 6 mjeseci ili me automatski prebacuju na naknadu za nezaposlene od 1663,00 kn?

 

Znam da je rok prijave promjene statusa hzzo-u i hzz-u 30 dana. Ili se i to promijenilo?

 

Moje dvojbe su prisutne zbog nekih komentara na forumima koje sam čula od žena i koje govore da se od početka ove godine to promijenilo. Navodno su ih odmah prebacili na naknadu za nezaposlene, bez obzira što su na rodiljni krenule pod ugovorom ostvarujući pravo na punu naknadu u visini plaće.

 

Hvala unaprijed!

 

Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zeljkaaa je napisao:

Poštovani,

 

Jedno konkretno pitanje me muči i nigdje nema odgovora na njega, iako je već bilo postavljeno na brojnim forumima.

 

Na rodiljnom sam i imam pravo na naknadu u visini pune plaće. Ugovor o radu će mi isteći u prvih 6 mjeseci rodiljnog dopusta.

 

Imam li nakon toga pravo na ostatak rodiljnog dopusta s punim iznosom naknade za tih prvih 6 mjeseci ili me automatski prebacuju na naknadu za nezaposlene od 1663,00 kn?

 

Znam da je rok prijave promjene statusa hzzo-u i hzz-u 30 dana. Ili se i to promijenilo?

 

Moje dvojbe su prisutne zbog nekih komentara na forumima koje sam čula od žena i koje govore da se od početka ove godine to promijenilo. Navodno su ih odmah prebacili na naknadu za nezaposlene, bez obzira što su na rodiljni krenule pod ugovorom ostvarujući pravo na punu naknadu u visini plaće.

 

Hvala unaprijed!

 

Pozdrav

 

Rodiljni za nezaposlene iznosi 1663 kn, a zaposlene 2660 kn. Ukoliko Vam se prmijeni status u nezaposlenu osobu naravno da ćete ostvarivati prava po toj osnovi, ne možete biti nezaposlena osoba a ostvarivati prava po kategoriji zaposlenja.

 

Rok za prijavu nezaposlene osobe, odnosno promjenu statusa osiguranika HZZO je i dalje 30 dana.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ono što mene buni jest sljedeći pravni savjet preuzet sa stranice www.mojposao.hr

 

Zaposlena sam na određeno vrijeme na godinu dana. U međuvremenu sam ostala u drugom stanju i termin za porod mi je u svibnju 2009. godine. Imam li pravo na puni iznos porodiljne naknade te koliko ona iznosi obzirom na to da mi je plaća sada oko 5000 kuna? Ukoliko poslodavac ne produži ugovor nakon njegovog isteka, imam li pravo na porodiljnu naknadu?

Imate pravo na rodiljni dopust bez obzira što će Vam tijekom trajanja rodiljnog dopusta isteći ugovor o radu kojeg ste sa svojim poslodavcem zaključili na određeno vrijeme.

Ukoliko šestomjesečni prosjek Vaše plaće u razdoblju od odlaska na rodiljni dopust pa unazad šest mjeseci bude 5000 kuna, kroz prvih šest mjeseci rodiljnog dopusta primat ćete iznos rodiljne naknade koji odgovara iznosu Vaše plaće, a nakon toga maksimalno mjesečni iznos od 2.500 kuna do navršene godine dana djeteta.

 

?????

To sam pročitala na nekoliko mjesta, da je bitno koliki je prosjek u trenutku odlaska na rodiljni za prvih 6 mjeseci. I sad mi nije jasno? Je li se promijenio zakon ili ti savjeti nisu u redu? Gdje točno piše što se događa?

 

Jedan forumaš je čak napisao i sljedeće (god.2009)

Danas sam kontaktirao i RRIF i dali su mi odgovor u stilu:

Treba se javit na Zavod za zapošljavanje ( kod isteka ugovora ) i na temelju toga prvih 6 mjeseci ostvaruje prosjek plaće, a drugih 6 mjeseci 1663 kune.

 

I sad budi pametan... A znam da na hzzo-u često znaju zeznuti stvari i uplaćivati ljudima više-manje novaca, reći im kontradiktorne stvari i slično... Koja je zakonska osnova za ta prava?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vi uopće kao što je linolada napisao/la niste naveli datume niti termin poroda, već na općeniti upit možete dobiti samo općeniti odgovor.

 

HZZO isplaćuje sukladno uvjetima koje ostvaruje svaka pojedina osiguranica, slučajevi su vrlo različiti i ne možete se pozivati na neke odgovore iz 2009. g. koji se odnose na sasvim drugačiji slučaj.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Datumi su sljedeći:

 

Na rodiljnom dopustu sam od 17. 11. 2010. godine.

Zaposlena sam i ostvarujem pravo na puni iznos rodiljne naknade, budući da sam u neprekinutom radnom odnosu dulje od 12 mjeseci.

 

Ugovor o radu na određeno ističe 27. 03. 2011. godine. Znači, dok bude trajao rodiljni dopust, tj. prvih šest mjeseci. (Nemam namjeru koristiti roditeljski dopust.)

 

Prema informacijama kojima raspolažem, s tim datumom će moja rodiljna naknada preći na iznos od 1663,00 kn, unatoč tome što sam u trenutku odlaska na rodiljni ispunila uvjete za puni iznos naknade rodiljne naknade.

 

Je li to uistinu tako i na temelju kojeg zakona/propisa?

 

Je li to novo stanje od 2010. godine ili je oduvijek bilo tako?

 

Koliko sam bila upućena, prema Zakonu o rodiljnim naknadama iz 2009. godine ostvarila bih pravo na 6 mjeseci pune rodiljne naknade ukoliko bih bila u radnom odnosu (neprekinutom 12. mjeseci) u trenutku odlaska na rodiljni.

 

Eto, možda kad su navedeni konkretni datumi situacija bude jasnija... :vrti:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija