Jump to content

Prekid radnog odnosa i prava


Chonto

Preporučene objave

Trebao bi nekoliko informacija u svezi prekida radnog odnosa. Trenutno sam zaposlen u firmi gdje mi ugovor(probni rok)istjeće krajem siječnja. Prethodno sam bio zaposlen bez prekida četiri godine. Sada me interesira dali nakon isteka ugovora koji želimo prekinuti i ja i poslodavac je mudrije sa moje strane čekati istek ugovora ili potpisati sporazumni otkaz.

 

Te informacije su mi bitne iz razloga prava koje stjećem nakon toga. Dakle ako potpišem sporazumni otkaz koliko sam informiran nemam pravo na bilo kakvu naknadu na zavodu. No ukoliko sačekam da mi istekne ugovor i poslodavac mi ne produži ugovor dali tada stjećem pravo na naknadu sa zavoda.

 

Dok sa druge strane volio bih znati šta to znaći za poslodavca, ukoliko potpišemo sporazumni otkaz poslodavac ima pravo zaposliti novog radnika na moje mjesto, a ako poslodavac meni daje otkaz onda nema pravo zapošljavanja nove osobe.

 

Što se dešava u slučaju da mi samo istekne ugovor i jednostavno mi poslodavac ne produži ugovor, dali ja stjećem sva prava na zavodu i dali poslodavac može zaposliti novu osobu na moje mjesto bez ikakvih problema?

 

 

Thanx,

LP

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moj savjet Vam je cekati istek ugovora.

U tom slucaju imate pravo na naknadu od zavoda,dobro ste ste informirali.

Po ZOR-u poslodavac Vas je duzan pismeno obavjestiti o skorom isteku ugovora o radu na određeno vrijeme(iako ga Vi ako radnik vj.znate). Kad ugovor istekne te nije produzen i ako ste Vi na burzi, poslodavac ne bi smio na isto radno mjesto zaposliti novog radnika jos 6 mj.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

snowdrop je napisao:

Moj savjet Vam je cekati istek ugovora.

U tom slucaju imate pravo na naknadu od zavoda,dobro ste ste informirali.

Po ZOR-u poslodavac Vas je duzan pismeno obavjestiti o skorom isteku ugovora o radu na određeno vrijeme(iako ga Vi ako radnik vj.znate). Kad ugovor istekne te nije produzen i ako ste Vi na burzi, poslodavac ne bi smio na isto radno mjesto zaposliti novog radnika jos 6 mj.

 

Potpuno netočna informacija.

U ZOR-u nigdje nije navedena obaveza za poslodavca da radnika pismeno mora obavijestiti o skorom isteku Ugovora.

Također,kada Ugovor na određeno istekne,poslodavac može na isto mjesto zaposliti drugu osobu odmah,bez ikakvih obaveza prema "starom" radniku.

 

Molim Vas da si prvo date truda pročitati navedeni Zakon, a tek onda davati savjete na osnovu istoga.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Chonto je napisao:

Trebao bi nekoliko informacija u svezi prekida radnog odnosa. Trenutno sam zaposlen u firmi gdje mi ugovor(probni rok)istjeće krajem siječnja. Prethodno sam bio zaposlen bez prekida četiri godine. Sada me interesira dali nakon isteka ugovora koji želimo prekinuti i ja i poslodavac je mudrije sa moje strane čekati istek ugovora ili potpisati sporazumni otkaz.

 

Te informacije su mi bitne iz razloga prava koje stjećem nakon toga. Dakle ako potpišem sporazumni otkaz koliko sam informiran nemam pravo na bilo kakvu naknadu na zavodu. No ukoliko sačekam da mi istekne ugovor i poslodavac mi ne produži ugovor dali tada stjećem pravo na naknadu sa zavoda.

 

Ne potpisivati sporazum o raskidu Ugovora.

Kada Ugovor istekne imate pravo na naknadu s HZZ-a dok u slučaju da sporazumno ga raskinete,nemate to pravo.

 

Dok sa druge strane volio bih znati šta to znaći za poslodavca, ukoliko potpišemo sporazumni otkaz poslodavac ima pravo zaposliti novog radnika na moje mjesto, a ako poslodavac meni daje otkaz onda nema pravo zapošljavanja nove osobe.

Što se dešava u slučaju da mi samo istekne ugovor i jednostavno mi poslodavac ne produži ugovor, dali ja stjećem sva prava na zavodu i dali poslodavac može zaposliti novu osobu na moje mjesto bez ikakvih problema?

Thanx,

LP

 

Poslodavac nesmije na Vaše radno mjesto zaposliti novu osobu samo u slučaju da Vam da poslovno uvjetovani otkaz Ugovora o radu(u roku 6 mjeseci mora prvo Vama ponuditi).

U slučaju sporazumnog raskida Ugovora i/ili u slučaju isteka Ugovora na određeno smije odmah zaposliti drugu osobu na Vaše radno mjesto.

Ako Vam "samo istekne" Ugovor na određeno, Vi imate pravo na naknadu s HZZ-a (uz ispunjenje ostalih uvjeta) a poslodavac ima pravo zaposliti novu osobu na "Vaše" radno mjesto.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Chonto je napisao:

 

Dok sa druge strane volio bih znati šta to znaći za poslodavca, ukoliko potpišemo sporazumni otkaz poslodavac ima pravo zaposliti novog radnika na moje mjesto, a ako poslodavac meni daje otkaz onda nema pravo zapošljavanja nove osobe.

 

To nije sporazumni otkaz, tako nešto ne postoji, već sporazum o prekidu radnog odnosa.

 

Otkaz je jednostrani čin jedne strane ugovora, dakle poslodavca ili radnika,

 

a ugovor na određeno vrijeme može se otkazati samo ako je takva mogućnost u samom ugovoru ugovorena.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala Vam na odgovoru, sve je i više nego jasno objašnjeno.

 

Možda bi mi dobro došla informacija gdje bi mogao pronaći sva objašnjenja vezana za moja pitanja u ZOR-u. U slučaju da budem imao problema sa poslodavcem da se mogu konkrentno pozvati na zakon.

 

Ako bi bili toliko ljubazni uputiti me na pravo mjesto bio bi Vam jako zahvalan.

 

LP

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ok,ispricavam se.

U krivom smjeru sam krenula zbog čl.111.ZOR-a: "(1)Prije redovitog otkazivanja uvjetovanog ponasanjem radnika,poslodavac je duzan radnika pisano upozoriti na obvezu iz radnog odnosa i ukazati mu na mogucnost otkaza u slucaju nastavka povrede te obveze,osim ako postoje okolnosti zbog kojih nije opravdano ocekivati od poslodavca da to ucini." - nisam pazljivo procitala Chontovo pitanje,nije rijec o ovome...ispricavam se Chonto jos jednom ... al cisto da ne bi bilo - koristila sam zakon kod odgovaranja,površno i lose doduse i nisam pokusavala namjerno pisat "nebuloze",kako bi neki rekli.

Uostalom Chontovo temeljno pitanje je bilo cekati istek ugovora ili potpisati "sporazumni otkaz" i od mene nije dobio krivu inf.

 

Chonto - mozda Vam u buducnosti moze pomoci 14.glava ZOR-a, Prestanak ugovora o radu...kojih 7.str.sveukupno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija