Jump to content

rješavanje statusa


brzi5

Preporučene objave

Ratni sam vojni invalid HVO-a sa 80% invaliditeta kao posljedica ranjavanja u ratu, priznato od federalnog ministarstva za pitanja boraca i invalida obrambeno - oslobodilačkog rata, trajno.

Kako sam bio i zarobljenik u srpskom logoru Manjača,nedavno sam dobio uvjerenje o priznanju statusa logoraša Bosne i Hercegovine.

Zanima me je li moguće spajanje invaliditeta nastalih s jedne strane kao posljedica ranjavanja te s druge strane invaliditeta kao posljedica nastalih kao logoraša.

Inaće, trajno sam nastanjen u RH.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

po ZOPHBDR

hrvatski branitelj koji je zarobljen i bio u logor

posljedice (povrede )iz logora se ubrajaju u invalidnost (HRVI) kao i PTSP .

 

za BiH treba proučiti.

ko je rješavao zahtjev za ocijenu invalidnosti po kojoj imaš sadašnju invalidnost.

 

u državnoj upravi (u mjestu prebivališta )podnesi novi zahtjev za ocijenu invalidnosti i priloži potvrdu o zatočenju

nalaze liječnika iz razdoblja po povratku iz logora.

nemožeš ništa izgubiti( ako je zdravstvano stanje isto ili gore)možeš samo dobiti veču invalidnost.

 

priložiti i nove nalaze ali samo ako se odnose na povrede iz logora. (psihić,ortoped,neurolog ...)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

brzi5 je napisao:

Ratni sam vojni invalid HVO-a sa 80% invaliditeta kao posljedica ranjavanja u ratu, priznato od federalnog ministarstva za pitanja boraca i invalida obrambeno - oslobodilačkog rata, trajno.

Kako sam bio i zarobljenik u srpskom logoru Manjača,nedavno sam dobio uvjerenje o priznanju statusa logoraša Bosne i Hercegovine.

Zanima me je li moguće spajanje invaliditeta nastalih s jedne strane kao posljedica ranjavanja te s druge strane invaliditeta kao posljedica nastalih kao logoraša.

Inaće, trajno sam nastanjen u RH.

 

Moguće je u BiH, gdje ste i ostvarili status RVI.

Naime u Vašem se slučaju ne primjenjuju odredbe Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji (ZOPHBDR), već odgovarajući propisi koji su na snazi u Bosni i Hercegovini, a koji uređuju uvjete, način i postupak za ostvarivanje prava RVI HVO-a.

Za razliku od ZOPHBDR, Zakon iz BiH ovako određuje invalidnost po osnovi zatočeništva u neprijateljskom logoru:

"Ratni vojni invalid je i osoba koja je u vremenu i pod uvjetima i okolnostima iz st. 1. i 2. ovoga članka bila ratni zatočenik i zadobila ranu, ozljedu, bolest ili pogoršanje bolesti, pa je uslijed toga nastupilo oštećenje njegova organizma najmanje za 20%."

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija