Jump to content

kazneni progon


Nalyada

Preporučene objave

Hvala na odgovoru! Napisala sam i poslala optužni prijedlog.

Radi se o ovom slučaju.

http://www.legalis.hr/modules/newbb/viewtopic.php?topic_id=503343128&forum=30&post_id=251577#forumpost251577

 

 

Obrazloženje zamjenika državnog odvjetnika je peviše prozirno. Iako sam priložila svu liječničku dokumentaciju koja potvrđuje činjenice koje sam navela, on sve ignorira i prihvaća priču tužene (koja ima samo svoju priču a ne i mat. dokaze jer mat. dokaze imam ja), on nadalje u završetku obrazloženja cijeli predmet obrće na čl. 240 kojeg nisam ni spomenula u kaznenoj prijavi jer se odnosi na naesavjesno lijećenje a tužena nije uopće ovlaštena za lijećenje i određivanje terapije pa prema tome moja se kaznena prijava temelji samo na čl.339, čl.140 i čl 150 KZ. što je to on ignorirao. Zašto obrazlaže da nije kriva po čl.240 kad ga nisam ni spomenula? Kao da ima neki interes.

U međuvremenu objavljene su šture vijesti:

 

http://www.javno.hr/news/crna_kronika/14710/sticenica-doma-za-starije-pronadena-mrtva.html

 

 

Da li mi netko može reći smijem li se negdje žaliti na rad zamjenika državnog odvjetnika???? Čitala sam u Zakonu o radu drž.odvjetnika da svatko ima pravo na to ali odmah poslije ide članak da ih nitko nema pravo pozvati na odgovornost??? To mi nije jasno...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imate državnom odjvetništvu Republike Hrvatske ili njemu nadležom Županijskom državnom odvjetništvu.

 

Čl. 140. i 150. nemaju ama baš nikakve veze s Vašim slučajem. Brkate ih vjerojatno s čl. 104. i 105., ali i sam sam mišljenja da je diskutabilno postojanje tih djea.

 

Državni odvjetnik ispravno spominje kazneno djelo iz čl. 240 ako se radi o liječniku.

 

Ako se ne radi o liječniku, onda dolazi u obzir sljedeće kazneno djelo:

 

Nadriliječništvo

Članak 244.

(1) Tko nemajući propisanu stručnu spremu, drugoga liječi ili mu pruži medicinsku pomoć, kaznit će se novčanom kaznom ili kaznom zatvora do šest mjeseci.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ispričavam se, i napisala sam u priedlogu čl.104 i 105, kao i 339.

 

Nesavjestan rad u službi

Članak 339.

Službena ili odgovorna osoba koja kršenjem zakona ili drugih propisa, propuštanjem dužnog nadzora ili na drugi način očito nesavjesno postupa u obavljanju službe, pa time prouzroči težu povredu prava drugoga ili znatnu imovinsku štetu,

kaznit će se novčanom kaznom ili kaznom zatvora do tri godine.

Neizvršavanje zapovijedi

Članak 104.

(1) Tko ne pruži pomoć osobi koja se nalazi u izravnoj životnoj opasnosti iako je to mogao učiniti bez veće opasnosti za sebe ili drugoga,

kaznit će se novčanom kaznom do stopedeset dnevnih dohodaka ili kaznom zatvora do šest mjeseci.

(2) Tko ostavi drugoga bez pomoći u životnoj opasnosti koju je sam prouzročio,

kaznit će se novčanom kaznom ili kaznom zatvora do jedne godine.

(3) Ako je kaznenim djelom iz stavka 2. ovoga članka prouzročena smrt osobe izložene opasnosti, ili je teško tjelesno ozlijeđena, ili joj je zdravlje teško narušeno,

počinitelj će se kazniti kaznom zatvora od tri mjeseca do tri godine.

Napuštanje nemoćne osobe

Članak 105.

(1) Tko nemoćnu osobu koja mu je povjerena ili o kojoj se je inače dužan brinuti ostavi bez pomoći u prilikama koje su opasne za život ili zdravlje,

kaznit će se novčanom kaznom ili kaznom zatvora do jedne godine.

(2) Ako je kaznenim djelom iz stavka 1. ovoga članka prouzročena smrt ostavljene osobe ili je ona teško tjelesno ozlijeđena ili joj je zdravlje teško narušeno,

počinitelj će se kazniti kaznom zatvora od tri mjeseca do tri godine.

 

 

------

ona nije liječnik nego po zvanju med. sestra i vlasnik doma.Zato me i ljuti što se zamijenik drž. odvjetnika keroz cijelo obrazloženje drži čl.240 kad nema veze s njom jer nije liječnik a taj član nisam ni navela nego se moja kaz. prijava i zasniva na činjenici da ona nije liječnik a ni ovlaštena osoba za određivanje terapije.

čl. 104 i 105 sam navela jer je osobu tako predoziranu ostavila samu. kod izlaza na hodniku, nije zvala hitnu med. pomoć dok je žrtva bila bez svijesti, nepomićna.

Tim više, što me je sat vremena prije toga nazvala i prijetila da će joj dati sedative i fiksirati što znači da joj je već dala jer ja sam odmah rekla da dolazim odmah po nju. Da joj nije prije toga dala, čekala bi da dođem nego kad je vidjela što su napravili čekali su da je odvedem pa ako umre neka to bude meni na duši.

Imam i fotografije koje sam snimila u domu kao iz horor filmova. Ne mogu vjerovati da po Zakonu netko može bolesnu osobu sa dijagnozom demencije, svojevoljno promijeniti terapiju, nakljukati lijekovima do besvijesnog stanja i da nije kazneno odgovoran jer onda bi takvo ponašanje moglo poslužiti i kao poslovna strategija u vođenju takve ustanove. Najlakše se brinuti o takvima ako ih se pretvori u biljku. Ne mogu vjerovati da državno odvjetništvo nije pronašlo niti jednu točku KZ, pa ja nisam morala ni navesti nikakove točke KZ, valjda je državno odvedništvo dužno da to otkrije. Strašno bi bilo da čovjek mora unajmiti odvjetnika da bi prijavio kazneno djelo. Da li je istražni sudac dužan sam ustanoviti kazneno djelo koje nisam navela u prijedlogu????

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Osobno smatram da se trebao osvrnuti na te članke.

 

Imate pravo podnijeti predstavku županijskom državnom odvjetništvu.

 

Inače čl. 104. vam ne dolazi u obzir kod Vašeg slučaja, a ni čl. 105. mi baš ne odgovara za kazneni progon.

Naime Vašoj majci je pružena "pomoć", ali je ona bila očito s krivim medikamentima.

 

Teško je inače bez cijelog spisa ocjenjivati postupanje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija