Jump to content

Plaće u privredi, odvjetništvu i pravosudju


anonimno

Preporučene objave

  • 2 mjeseci kasnije...

Radim u privatnoj tvrtki, cca 40 zaposlenih. Radim sve pravne, kadrovske, i PR poslove, bez tajnice, pratim i investiciju gradnje poslovnog centra. Imam pravosudni, 20 godina staža, znanje 4 jezika, relativno poznat u svom gradu. Imam 6600 kuna netto plaće, plaćen mobitel ( pokloniše mi SONY P900 !) i sve račune za gorivo koje donesem. Malo ili puno sam plaćen? Ne znam ! Naglašavam da radnog vremena nemam, ni u pozitivnom smislu ( nije ih briga ni kad dolazim, ni gdje sam, ni kad odlazim), ni u negativnom smislu ( brda posla, radim i doma, i vikendima). Volio bih čuti mjerila i kriterije ostalih kolega. Unaprijed hvala[

 

JOŠ BIH DODAO U ODNOSU NA POSTOVE PRIJE I POSLIJE MENE :

 

Pretpostavka ove rasprave jest da smo osobe sa diplomom, položenim pravosudnim, da pratimo novitete struke, I DA SMO ZALJUBLJENI U SVOJ POSAO. Jer, rasprava bi bila bespredmetna. nema dovoljno velike plaće za posao koji ne voliš.

Pravosuđe je specifično. Objektivno, tamo se teško ulazi (čitaj, uglavnom po genima ), ali se teško i izlazi. Odnosno, odlaze sposobni, a ostaju umišljeni ( da, da, kolege, ne zanemarimo Vaš teret slave !) i manje sposobni.

Osobno, u gospodarstvu smo ALL ROUND igrači. Od mene se traži da svakoga dana znam SVE odgovore iz građanskog, kaznenog, prekršajnog i svake druge grane našeg zanata). Znajte, tek sam u privatnoj firmi, u kojoj mi direktor i vlasnik ima malo jaču osnovnu školu, doživio afirmaciju. Sluša me, cijeni me, i plaća koliko sam gore naveo. Za Badnji dan dobio je svaki djelatnik 1000 kuna božićnice, 400 kuna po djetetu, po bakalar i prehrambeni poklon paket. Mogu naručiti svaku publikaciju koju poželim, i ići na svaki seminar koji želim. Poslao me i tjedan dana u Milano, tek da vidim europski sajam robe kojom mi se firma bavi, i upoznajem poslovanje tvrtke. Naravno, za to vrijeme je gomila papira na mom stolu samo rasla, kvasala i čekala moj povratak. Količina papira i posla koji odrađujem je zaista ogromna, ali RADIM SA SMIJEŠKOM.

 

Ali, znajte da me kolege u pravosuđu gledaju s visoka, jer misle da je sudačka funkcija vrh struke. NIJE.

 

ali, nije važna ni plaća koliko ima i drugih faktora. Meni znači i da radim s kolegama koji me dočekuju smiješkom, da znam da mogu uzeti slobodan dan, da se mogu osloniti na ono što se dogovorim s njima. Ne bih nikad otišao u državnu ili paradržavnu službu u kojoj caruju zavidni pogledi, platni razredi, bezperspektivnost i mjerkanje koliko smo potrošili kopirnog / toaletnog papira ovoga mjeseca. Svom se šefu/ gazdi ne ulizujem, prvi sam mu dan rada kazao da ulizicu može kupit i za manje pare, a za lovu koju mi daje neka zna da će čuti moje stvarno mišljenje, koliko mu se god ono ponekad ne sviđalo. A tko od Vas, kolege u pravosuđu ili upravi, smije to svome načelniku ili šefu kazati, i tako se ponašati?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kao čelnik jednog pravosudnog tijela:

nemam pravo na gradski prijevoz do posla

nemam pravo na topli obrok

nemam božičnicu, uskrsnicu, regres

moja djeca nemaju pravo na poklon za Božić i N.Godinu

nemam službeni mobitel

nemam službeni automobil

ako idem na seminar troškove plaćam sama, pa mi se vrati kada bude novaca

nemam plaćeno dežurstvo, a stalno sam na raspolaganju

nemam privatnosti poslije navodnog kraja radnog vremena niti vikendom

o opremljenosti radnog prostora da i ne govorim

Imam:

fiksnu plaću (8.900)

ogromnu odgovornost i hrpu obaveza,tekućih poslova, statistike, izvješća koja svakodnevno nekome šaljem

E, da imam i reprezentaciju za 1-3 mjesec od 12,00 kuna

A ipak, još uvijek volim ovo što radim...

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

"A ti bi s tolikom plaćom da ti još država kupuje poklone za djecu?"

 

Neumjestan komentar s obzirom na temu koja je pokrenuta!!

Govorimo o tome što tko dobije za svoj uloženi trud i vrijeme, s obzirom na godine utrošene za školovanje, dodatno educiranje, rad na sebi da budemo stalno u tijeku zbivanja.

Kao i Vi, tako većina misli da smo u pravosuđu pretplaćeni, ali zato sam i napisala što sve imam i nemam, i to što nemam, nadoknađujem iz svoga džepa. Nitko me na to ne tjera, naprotiv, mogla bih jednostavno reći što me briga kada državu nije briga, ali time ja samu sebe zakidam.

Mladi žele u pravosuđe, sve ih više traži svoje mjesto, pa nije loše da odmah znaju na čemu su.

Plaće u mnogim firmama u gospodarstvu i sl. su znatno veće nego u pravosuđu, a ljudi imaju i niz pogodnosti, sada je samo pitanje što tko voli i želi raditi....

I..da, po čemu bi se moja djeca razlikovala od druge u tim njima važnim stvarima kao što je poklon ispod bora???

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ti smatraš da je plaća od 9000,00 kn mala? Pa gdje ti živiš? Osvrni se malo oko sebe, pogledaj kako većina ljudi živi. Mnogi su uložili godine života i truda da završe fakultete, polože stručne ispite, pa su sada na Zavodu na zapošljavanje bez kune prihoda. I da im je samo polovina tvoje plaće bili bi najsretniji na svijetu i sigurno ne bi kukali da nemaju božićnicu i sl. Budi sretna da imaš stalan posao i sigurnu plaću. Ako ti je malo idi u privatnike pa zaradi više ako možeš a posao u državnoj službi ostavi drugima. Nitko nije nezamjenjiv. A što se tiče poklona za djecu-kad te je jadnu pogodilo što su ti djeca diskriminirana-što je sa djecom roditelja privatnika, nezaposlenih, umirovljenika?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...
  • 4 tjedna kasnije...

Vježbenik sam s 3 mjeseca iskustva kod odvjetnika, imam 3200 plaću + putni troškovi!

Kad položim pravosudni to još ide gore + 1000 kn ali godinu i pol nakon toga i nakon upisa u imenik odvjetnika plaća bi trebala biti barem oko 6500-7000! :-?

wrote:

E ljudi, imam 3 godine radnog staža, radim u privatnoj firmi i imam 2.200,00 netto.

Nemam mobitel, (privatni)

imam tajnicu za koju direktor kaže da je slušam jer ona ipak ima SSS i 20 godina iskustva

samo radi i šuti... :-)

Mislim da sam vam dosta napisala..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Imam polozen pravosudni ispit, govorim 2 strana jezika, odlicno poznajem rad na racunalu, trenutno sam na poslijediplomskom iz trgovackog prava.

Radila sam tri godine u odvj. uredu za najminimalnije pare na svijetu samo da naucim posao, radilo se od jutra do mraka, vikendima, blagdanima... Nakon polozenog pravosudnog principalka je rekla da me ne moze nista dodatno platiti jer joj je to veliki trosak (sic!!). Dan prije je ugovorila mjesecni pausal s novom strankom od 10.000 kn mjesecno..., a o cetiri stana, dva auta etc. da i ne govorim.

Otisla sam sama od nje i zaposlila se na faksu kao asistent, imam 6000 kn placu (zbrojeno jer dio place dobijem od ministarstva a dio od faks), nastavu koju obavim za izvanredne studente dodatno mi i to dobro placaju, dobijem regres, bozicnicu i ostalo sto drzava daje, radim kad hocu, nitko me ne pita kada dolazim i kada odlazim, placaju mi sve seminare, knjige koje god pozelim, putovanja, druzim se s akademski obrazovanom elitom (sto ne znaci da im je ponasanje ista bolje od nepismenog pastira), praznika i slobodnih dana ko u prici...

A ja bi se ipak vratila u odvjetnistvo. Ha, bemti zivot. Nije u soldima sve, ili tako nekako

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Pročitavši ove odgovore zasvrbili su me prsti, pa sam morao i ja nešto dodati. Ovakve teme o plaćama na različitim radnim mjestima uvijek su kvalitetne za diskusiju, nakon kojih čovjek shvati što ponekad ima, a što nema. Naime, već godinu dana radim kao sudski savjetnik na Općinskom sudu, nakon vježbeničkog staža na sudu ( ali ni po babi ni po stričevima ). Imam svoju referadu, radim sve vrste parnica, izvanparnicu i najviše ovrhu. Imam istu mjesečnu normu kao i sudac, ali u pola manju plaću nego kao sudac ( 4.700 kuna ). Na seminare me ne šalju jer nema novaca ni za WC papir, a kada dobijem zakon feštamo. Naime skidam zakone s inteneta sa svog računala i na svoj trošak. Svoj posao bi iviše volio kada bi imao još bolje radne uvjete. Volio bi čuti vaš komentar ! Pozdrav svima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...
  • 2 mjeseci kasnije...
  • 3 tjedna kasnije...

Radim kao vježbenik u jedinici lokalne samouprave (gradu) i primam mjesečnu plaću od 4.500kn. S dodacima i poslovima koji se posebno plaćaju doguram do godišnjeg prosjeka od oko 5.500kn. Osim toga, potrudim se štogod zaraditi i u slobodno vrijeme, jer volim novac :-P . Sve u svemu prosječni mjesečni prihodi su mi oko 6.000kn, što je, čini mi se, izuzetno dobro za jednog vježbenika, barem sam ja s time zadovoljan. S druge strane, izrazito sam nezadovoljan vrstom poslova koje obavljam i (ne)radnom atmosferom. Tu sam do kraja vježbeničkog staža, a nakon toga....dobro ću razmisliti što ću dalje. Pozdravljam starijeg kolegu koji "radi ono što voli", podržavam u potpunosti njegov stav-raditi posao kojeg voliš i nemati suludih ambicija za zarađivanjem peteroznamenkastih iznosa,pa makar te to koštalo sreće u životu.

wrote:

Ja dok sam bio apsolvent-znao sam zaradit oko deset, mozda petnaest tisuca kuna mjesecno,pa onda 2,3 mjeseca nist i tak...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija