Jump to content

Mirovina 6a


legica22

Preporučene objave

Lijep pozdrav,

 

dobila sam informaciju da je mirovina po čl.6a Zakona o pravima DVO, PS i OSO ponovno u opticaju.. pa me zanima jel to istina?

 

Dakle, kad bi tata potpisao za tu mirovinu, dobio bi otpremninu?

 

I zanima me jel ta mirovina nasljedna? Dakle, ako bi se, nedaj bože, njemu nešto dogodilo.. mama ju može naslijediti? (kao što je slučaj sa mirovinom po čl.6)

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

legica22 je napisao:

Hvala na odgovoru..

 

Tata svakako mora u mirovinu, sad je samo pitanje sa otpremninom ili bez nje..

 

Moj prijedlog je da ode u mirovinu 6 (ako može). Naime, mirovina po članku 6 je veća od 6a, ponekad i do 500 kn, a možda i više.

Znači, napravi "malu caku" na slijedeći način:

- podigne gotovinski kredit na način da mu rata kredita bude velika kao ta razlika mirovine,

- time umjetno smanji mirovinu kao da je dobio 6a, a ovaj gotovinski kredit mu je otpremnina

- nakon određen broj godina, kada vrati kredit, ostaje mu veća mirovina po članku 6.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozz...ak' ti išta znači - moj savjet je - nek' bježi koliko ga noge nose od 6a mirovine, osim ako već ima u planu kakav biznis u civilstvu...ta mirovina je bezočna prijevara branitelja i vojnika, nema VEZE sa zakonom o umirovljenju branitelja i ne može ostvarivati mnoga prava koja se mogu tražiti i ostvarivati u (bilo kakvoj) invalidskoj braniteljskoj mirovini...sve u svemu, 6a mirovina je smiješno mala, i zapravo je posve civilna, kao da si radio u kakvoj civilnoj firmi...iako su posljednjim pravilnikom još katastrofalnije srezana prava i mirovine, mislim da je još uvijek bolja opcija otići u invalidsku mirovinu (ako je ikako moguće)... :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

e sad ne znam jel misliš na općenito branitelja prava ili prava dobrovoljaca?? Jer on nema status dobrovoljca, jer su "nestali" svi dokumenti u kojima se vodilo tko je gdje i u koje vrijeme bio.. tako da ni on niti ekipa koja je bila s njim ne može dokazati status dobrovoljca.

 

Mene samo zanima jel se još uvijek dobivaju otpremnine kao prije..to je bilo i po 120 tisuća kn..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav Legica22!Koliko ja znam a 99% je točno odlazak u mirovinu po čl.6a je MORH zamrznuo po odluci ministra do 2012.godime.Moguče je otići u mirovinu po čl.6 ili invalidsku mirovinu sa kojima imaš pravo samo na 3 proračunske osnovice cca.10 000 kuna i ništa više. Zadnje otpremnine su isplačene onima koji su otišli u 6a mirovinu s 01.09.2009.godine.Svi poslije toga nisu dobili ništa vezano po starom zakonu,več po novom 3 proračunske osnovice. Dakle nema otpremnine,za sada. Da li če nešto izmislit pošto pripremaju zbrinjavanje 5000 ljudi iz MORH-a ostaje da se vidi.A onih famoznih 525 kuna po mj.provedenom u ratu možeš slobodno zaboraviti kao i velika večina nas. I još nešto:one novce iz drugog mirovinskog stupa koje je uplačivao poslodavac od tvoje plače možeš takodjer zaboraviti.Evo to ti je realnost bez umotavanja u celofan pa sad razmisli dali da radiš dalje (naravno ako si zdrav) ili da odeš u mirovinu. Lijep pozdrav.Pozdrav svim Braniteljima ma gdje bili!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovorima...

 

Tata je zdrav i mogao bi raditi još dugo..ali oni ga tjeraju u mirovinu.. tj. došla je iz zagreba lista koji su "crveni" i među njima je i on... eeh.. njegov šef je pisao u zg da ga još ne šalju u mirovinu jer nemaju dovoljno ljudi sa iskustvom i znanjem koje on ima.. vidjet će mo hoće li upaliti!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija