Jump to content

kako se zastititi od velikih poduzeca


setUp

Preporučene objave

pozdrav!

 

imam ideju kako doraditi jedan prehrambeni proizvod te kako ga pakirati (takva vrsta pakiranja se vec koristi ali za drugi proizvod) i samim tim povecati trziste na kojem se prodaje. na koji nacin tu ideju mogu predloziti poduzecima koja se bave proizvodnjom toga proizvoda a da mi ne ukradu ideju

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Ako se sam nacin pakiranja vec negdje drugdje koristi, kao sto ste naveli, nitko Vam ne moze "ukrasti" ideju jer ona originalno nije Vasa. Oni se eventualno mogu sijetiti da bi i oni mogli koristiti isti sustav. Ne znam o kojem se proizvodu radi ali mozda je samo pakiranje vec zasticeno industrijskim dizajnom od strane tvrtke koja ga koristi i zato drugoj firmi, kojoj biste htjeli "prodati" ideju, ga i ne koristi.

U oba slucaja ideje nisu toliko bitne, nego rad na njima i sam proizvod. Da se Vi prvi sijetite neke ideje za pakiranje proizvoda, radite na njoj, zastitite ju i odlucite proizvoditi ideja bi imala vrijednost.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

setUp je napisao:

pozdrav!

 

imam ideju kako doraditi jedan prehrambeni proizvod te kako ga pakirati (takva vrsta pakiranja se vec koristi ali za drugi proizvod) i samim tim povecati trziste na kojem se prodaje. na koji nacin tu ideju mogu predloziti poduzecima koja se bave proizvodnjom toga proizvoda a da mi ne ukradu ideju

 

 

Kao prvo, ideje se ne mogu štititi. Eventualno se mogu štiti materijalne realizacije tih ideja. Znači, vi ne možete zaštiti npr. ideju za neku priču, ali ako tu priču napišete, vaš tekst je kao takav zaštićen autorskim pravima. Potrebno je ideju na neki način fiksirati.

 

Znači, prvi korak je staviti ideju na papir (ili drugi prikladni medij), i tako ju materijalizirati. Nakon toga, s obzirom da je riječ o ambalaži (vanjskom pakiranju proizvoda) dobar potez bio bi registrirati ju kao industrijski dizajn. Već s prijavom registracije industrijskog dizajna bili bi prilično sigurni kod prezentacije vaše ambalaže potencijalnim proizvođačima od mogućnosti neovlaštenog korištenja vaše ideje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija