Jump to content

kapara - ispravno postupanje


Glembajevica

Preporučene objave

Htjela bih kao najmodavac stana ispravno postupiti pa vas molim za savjet

 

07.03 pojavili su se najmoprimci za stan. Kao iskazan čin volje da zaista u najam uzimaju stan, dali su 100EUR kapare/pologa koji se je imao ubrojiti u najamninu za stan, a koja je trebala početi teći od 10.03. Naravno, u međuvremenu sve potencijalne najmoprimce sam odbijala s odgovorom da je stan iznajmljen. 10.03 mi šalju poruku kako ipak stan ne bi uzeli jer su se precijenili u svojim mogućnostima. Dan kasnije se javljaju s zahtijevom o povratku kapare, na što ja ne pristajem. Ne može im se objasniti, a ja ispadam vrlo loša ososba i prevarant. Molim vas, kako bi bilo najispravnije postupiti. Ja ih razumijem da im nije lako, ali mislim da nisu u pravu...Molim vas odgovor

p.s. ako je to bitno, cijena mjesečnog najma stana je trebala biti 250E, i naravno stan je sada prazan... :kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana,

 

davanjem kapare se smatra da je ugovor zaključen a ako su najmoprimci odustali od ugovora Vi imate pravo ovo niže navedeno:

 

čl. 304. ZOO

(1) Ako je za neispunjenje ugovora odgovorna strana koja je dala kaparu, druga strana može po svojem izboru zahtijevati ispunjenje ugovora, ako je to još moguće, ili tražiti naknadu štete, a kaparu uračunati u naknadu ili vratiti ili se zadovoljiti primljenom kaparom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Da samo piše kapara/polog, je li to kapara ili je to dano kao depozit za buduća potraživanja?

 

Ako je dano kao depozit za buduća potraživanja, a do ugovora nije došlo, tada imate obezu vraćanja istog temeljem stecanja bez osnove.

 

Isto tako je li ugovor sklopljen u pisanom obliku, imate li dokaz temeljem čega je navedeni iznos dan.

 

U istom ugovoru bi trebalo pisati i koji je otazni rok, ako ne piše, primjenjuju se odredbe Zakona o najmu stanova.

 

Moje mišljenje trebalo bi iznos vratiti, eventualno zadržati iznos u visini najma za period otkaznog roka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija