Jump to content

prisilan prelazak drugom poslodavcu


veli

Preporučene objave

Radim već 25 godina kod istog poslodavca - Dom zdravlja kao spremačica. Moje se radno mjesto kod tog posodavca ukida i poslove čišćenja preuzima neki privatnik (servis). Moj mi poslodavac tvvrdi da moram prijeći u taj servis i nastaviti s radom. A ako ne želim da to znači da dajem otkaz. Čini mi se da to baš i ne može biti tako jer ako se moje mjesto ukida u Domu zdravlja onda me ne može nitko prisiliti da radim za novog poslodavca kojeg mi je on izabrao, već mi treba dati otkaz kao tehnološkom višku i isplatiti otpremninu na koju ako prijeđem drugom nemam pravo. Možete li me posavjetovati što da napravim i koja su moja prava?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

poštovana,

 

ZOR-u nn 149-o9

Članak 107.

 

(1) Poslodavac može otkazati ugovor o radu uz propisani ili ugovoreni otkazni rok (redoviti otkaz), ako za

to ima opravdani razlog, u slučaju:

1) ako prestane potreba za obavljanjem određenog posla zbog gospodarskih, tehničkih ili organizacijskih

razloga (poslovno uvjetovani otkaz),

2) ako radnik nije u mogućnosti uredno izvršavati svoje obveze iz radnog odnosa zbog određenih trajnih

osobina ili sposobnosti (osobno uvjetovani otkaz), ili

3) ako radnik krši obveze iz radnog odnosa (otkaz uvjetovan skrivljenim ponašanjem radnika).

(2) Poslovno i osobno uvjetovani otkaz dopušten je samo ako poslodavac ne može zaposliti radnika na

nekim drugim poslovima.

(3) Pri odlučivanju o poslovno i osobno uvjetovanom otkazu, poslodavac mora voditi računa o trajanju

radnog odnosa, starosti, invalidnosti i obvezama uzdržavanja koje terete radnika.

(4) Poslovno ili osobno uvjetovani otkaz dopušten je samo ako poslodavac ne može obrazovati ili

osposobiti radnika za rad na nekim drugim poslovima, odnosno ako postoje okolnosti zbog kojih nije

opravdano očekivati od poslodavca da obrazuje ili osposobi radnika za rad na nekim drugim poslovima.

(5) Odredbe stavka 2. do 4. ovoga članka ne primjenjuju se na otkaz ako poslodavac zapošljava manje od

dvadeset radnika.

(6) Radnik može otkazati ugovor o radu uz propisani ili ugovoreni otkazni rok, ne navodeći za to razlog.

(7) Poslodavac koji je poslovno uvjetovanim otkazom otkazao radniku, ne smije šest mjeseci na istim

poslovima zaposliti drugog radnika.

(8) Ako u roku iz stavka 7. ovoga članka nastane potreba zapošljavanja zbog obavljanja istih poslova,

poslodavac je dužan ponuditi sklapanje ugovora o radu radniku kojem je otkazao iz poslovno uvjetovanih

razloga.

 

Koliko sam saznao u razgovoru s određenim osobama saznao sam da dok ste zaposleni kod svog poslodavca bez Vašeg pristanka poslodavac Vas ne može uputiti na rad kod drugog poslodavca.

Ako Vam prijeti otkazom onda malo pogledajte dore navedeni članak.

 

Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana,

ukratko...

ovdje se radi o prenošenju ugovora o radu na novoga poslodavca, gdje radnik zadržava sva prava i obveze iz ugovora o radu sa starim poslodavcem, u kojem slučaju se najčešće sa novim poslodavcem ne sklapaju novi ugovori.

Za sve obveze nastale prije prelaska kod novog poslodavca ovaj solidarno odgovara za obveze starog poslodavaca.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bojim se da ovo samo lijepo zvuči, ali nažalost nije tako.

Ovo što se sprema nama, dogodilo se već djelatnicama vešeraja koji je "ugašen" u Domu zdravlja i preuzela ga je privatnica. Samo problem je u tome da su žene izgubile pravo na otpremninu za svojih odrađenih dvadesetak godina u Domu zdravlja... Bojim se da će se to dogoditi i nama jer gospođa koja ima takav servis čisti razne objekte pa me zanima može li nas raspoređivati na druga mjesta?? I da li je to stvarno istina da ako ne prihvatimo prelazak u taj servis da to znači da smo dale otkaz???

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

veli je napisao:

Bojim se da ovo samo lijepo zvuči, ali nažalost nije tako.

Ovo što se sprema nama, dogodilo se već djelatnicama vešeraja koji je "ugašen" u Domu zdravlja i preuzela ga je privatnica. Samo problem je u tome da su žene izgubile pravo na otpremninu za svojih odrađenih dvadesetak godina u Domu zdravlja... Bojim se da će se to dogoditi i nama jer gospođa koja ima takav servis čisti razne objekte pa me zanima može li nas raspoređivati na druga mjesta?? I da li je to stvarno istina da ako ne prihvatimo prelazak u taj servis da to znači da smo dale otkaz???

 

veli,

prelazak kod novog poslodavca nije "prisilan". On je reguliran zakonom točno onak kak ti je rekel dioničar,i ne "zvuči" nego tako kaže zakon o radu, a njega se moraju pridržavati svi sudionici radnih odnosa, pa tako i tvoja nova poslodavka. Niste vi izgubile pravo na otpremninu ostvareno kod sarog poslodavca, jer je i to pravo prenjeto sa starog na novog poslodavca pa će vam se računati i staž kod starog ako dođe do redovitog otkaza iz poslovno uvjetovanih razloga kod novog poslodavca.

Može vas raspoređivati i na takva radna mjesta ukoliko to piše u vašem ugovoru o radu (ono , "i drugi poslovi po nalogu poslodavca), pravilniku o istom ili kol ugovoru. Ako ne piše, ne može. :namiguje: Da samo znaš sad bute delali kod "privatnika" a tam je malo "žćešće" ,zato pamet u glavu :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vjeruj mi cigo da nema goreg posla od čišćenja bolnce i doma zdravlja. Ali ako je tako kako kažeš, onda će nam valjda biti ok. Ako ne tužit ćemo prekršitelje.... A onda ću vam opet dosađivati i tražiti pomoć.

Hvala na objašnjenjima i sada znači moramo pogledati svoje kol ugovore i paziti da ih nasljednica posla poštuje. :misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija