Jump to content

potpore za zapošljavanje


acer55

Preporučene objave

Otvaram ovu temu jer se nadam kako ima netko tko je pametniji od mene i ako mi može dati kakav savijet. A i užasno sam ljuta. Naime, završila sam pravni fakultet :-(, mlađa sam od 29 godina, ali imam nekoliko dana radnog staža. Taj staž ostvaren je davne 2004 godine dok još nisam bila student. Zbog tih nekoliko dana staža, koji nemaju veze sa mojom strukom ne ostvarujem pravo na poticaj za zapošljavanje. I pitam se kolike su mi šanse da se zaposlim u nekakvom odvjetničkom uredu? Gledajući ostale mjere ne mogu se oteti dojmu kako se potiču liječeni ovisnici i bivši zatvorenici, tj., uz dužno poštovanje prema njima, ljudi koji su svojom krivnjom sada na teret društvu. Stajališta sam kako npr. liječene narkomane ne treba žaliti jer ih nitko nije tjerao da se drogiraju, a i većina nas je mogla postati narkoman da je htjela. To je, po mojem mišljenju koje i ne mora biti točno, stvar osobnog izbora. Kao što je stvar osobnog izbora (u većini slučajeva) biti kriminalac. Zašto se onda ne potiče zapošljavanje bivših pušača?Ugl., da skratim priču, koje je vaše mišljenje o svemu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moja situacija je ovakva- završen isti faks, u radnu knjižicu imam upisano samo mjesec dana radnog staža (ništa vezano za struku) ali sam na birou duže od 2 godine- prema riječima moje savjetnice imam pravo na poticaj!

 

 

 

Sufinanciranje zapošljavanja dugotrajno nezaposlenih osoba

Ciljane skupine:

1. Nezaposlene osobe do 25 godina starosti: najmanje 6 mjeseci u evidenciji nezaposlenih, bez obzira na radni staž i razinu obrazovanja.

2. Nezaposlene osobe iznad 25 godina starosti: najmanje 12 mjeseci u evidenciji nezaposlenih, bez obzira na radni staž i razinu obrazovanja.

 

Međutim, u mom slučaju kvaka je u ovome- poticaj dobija moj poslodavac ( naravno kada ga nađem! ) i on treba ispuniti niz točno utvrđenih uvjeta da bi se to moglo realizirati. :palacdolje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da li postoji razlika izmedu poticaja vlade za strucno osposobljavanje i potpore na razini grada za pripravnike(osim sto ove prve mogu koristiti i oni sa sss)?tj.,da li ja mogu biti korisnik prve,a da je ne iskoristim do kraja pripravnickog,pa preci npr kod odvjetnika i iskoristiti ovu potporu za pripravnike(vss)?inace pise u pravilniku da se ne moze istodobno koristit i jedna i druga.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

@334378_pastira

Veliko hvala na odgovoru :palac:. Možeš li mi samo reći gdje to piše? Ovo što si mi ti odgovorio nije ni jedna gospođa, djelatnica zavoda. Njihovi odgovori bili su "blagajna je prazna. Vi ste sposobna pa Vam nać neki posao neće biti problem itd..." Najbolje mi je bilo kad mi je jedna rekla neka se žalim SVOJEM saborskom zastupniku :-/.

 

@yanni

Te poticaje uvijek dobiva poslodavac. Kod mene je bila kvaka što sam izgubila posao u samom startu, jer je poslodavac tražio vježbenika koji ostvaruje pravo na te poticaje. Po meni staž koji nije ostvaren u struci ne bi se trebao uzimati u obzir. Prijavljena sam na zavod šest mjeseci i savjetovale su mi da čekam još šest mjseci pa nek onda tražim posao :-(. Mi nismo u istoj poziciji kao npr. ekonomisti, arhitekti, građevinari i sl... Nama je straž potreban zbog pravosudnog ispita, a i s njim (koliko vidim) si opet na početku. :-x

 

@bonton

Mislim da to ne možeš tako izvesti. Ako počneš koristiti te poticaje, tj. ne ti nego tvoj poslodavac, tebi počinje teći staž. Kako kažu gospođe iz zavoda za zapošljavanje, zaposlio si se prvi put, uključio u sustav osiguranja i poticaja više nema. Uvijek imaš onu opciju da čekaš par godina na novo zaposlenje. Juupi! :majstor:

 

 

Žalosno je da ljudi koji bi nama trebali tumačiti te propise vezane za zapošljavanje ni same baš ništa ne kuže.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ne znam koliko su ljudi upućeni ili ne ali da obavijestim...istarska županija i grad pula su ovaj tjedan raspisali natjecaj za strucne suradnike-volontere i to primarno pravnike i ekonomiste koji ostvaruju poticaje a to su oni uvjeti mlađi od 29 i najmanje 6 mjeseci na zavodu i da se radi o prvom zaposlenju, omogućavaju odrađivanje staža za stjecanje uvjeta za polaganje državnog stručnog ispita. pa dakle istarska županija i svi oni kojima je to blizu na stranice hzz ponuda poslova za pravnike pod istarska županija, mislim da ima barem 15ak slobodnih mjesta

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

@novopridošli:

dragi kolega, bolje pročitaj natječaj!!!

nema vremenskog uvjeta koliko moraš biti na zavodu i ne radi se o prvom zaposlenju!!! uvjet je da imaš do 6 mjeseci radnog iskustva.

pa citiram već spomenuti natječaj!!!!

 

UVJETI ZA STRUČNO OSPOSOBLJAVANJE SU:

 

-da su nezaposlene osobe prijavljene u evidenciju HZZ sa završenim fakultetom, prvim stupnjem fakulteta ili višom školom, do 29 godina života, bez radnog iskustva ili sa radnim iskustvom do 6 mjeseci

 

- da su nezaposlene osobe prijavljene u evidenciju HZZ sa završenom srednjom školom, do 25 godina života, bez radnog iskustva ili sa radnim iskustvom do 6 mjeseci

 

- da ispunjavaju uvjet tražene stručne spreme za poslove radnog mjesta za koje se stručno osposobljavaju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...

malo dižem temu... ugl, našao s jedan odvjetnički ured koji bi samnom želio sklopiti ugovor o radu s početkom rada u rujnu. Sad idu na godišnji... Ja bih trebala sakupiti sve potrebne papire, a između ostalog i te poticaja- uvjete za njih ostvarujem- imam manje od 29, prijavljena na burzu i nemam dana radnog staža- međutim, moje je pitanje koje uvjete mora zadovoljavati moj poslodavac?

jer, kaj se događa: prvo treba on ostvarit poticaje, zatim sklopit ugovore o radu sa mnom, ali tako da počnem radit (tj, da na ugovori stoji datum dan poslije izvršne sjednice HOKa kojom se odobrava moj upis u imenik vježbenika)- za poticaje moram dobit rješenje, jel zna netko koliko traje postupak na hzzu- jer sve papire moram HOKu predat 15 dana prije sjednice.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

@vasilisa:

ja ti mogu samo reć kako je to izgledalo na mom primjeru. najprije trebaš sakupit papire za prijavu u Hoku-u,na njihovim stranicama imaš raspored sjednica tako da si možeš računat kada da pošalješ papire.taj rok od 15 dana u kojem moraš predat zahtjev Hok-u baš i nije tako obavezan-ja sam slala papire zbog kasnog saznanja čak 2 dana prije.

ovo su ti -PODACI POTREBNI ZA UPIS U IMENIK ODVJETNIČKIH VJEŽBENIKA

 

1. Zahtjev uz supotpis principala ( Kn 20,00 državnog biljega na zahtjev)

2. Životopis (vlastoručno potpisan)

3. Domovnica ( original ili ovjereni preslik, ne starija od 6 mjeseci)

4. Diploma Pravnog fakulteta (original ili ovjereni preslik)

5. Uvjerenje da niste pod istragom (ne starije od 6 mjeseci)

6. Uvjerenje da se protiv vas ne vodi kazneni postupak za djela za koja se goni po

službenoj dužnosti (ne starije od 6 mjeseci)

7. "Upitnik" (obrazac možete preuzeti na dnu stranice)

8. Ako ste u radnom odnosu - potvrdu o razriješenju dužnosti - kad je upis odobren

9. Ugovor o radu 4 primjerka - osnovica

- bez položenog pravosudnog ispita - brutto plaća od 1.3.08. 5.500,00 kn

- s položenim pravosudnim ispitom - brutto plaća od 1.3.08. 6.600,00 kn

Odvjetnički vježbenici uz plaću prema odredbama Kolektivnog ugovora imaju pravo na troškove prijevoza na posao i s posla u visini stvarnih izdataka prema cijeni javnog prijevoza.

Vježbu odvjetničkog vježbenika moguće je započeti najranije slijedećeg dana od dana kad Izvršni odbor Hrvatske odvjetničke komore odobri upis u Imenik odvjetničkih vježbenika.

11. Liječničku svjedodžbu medicine rada o zdravstvenoj sposobnosti (ne starija od 6 mjeseci)

12. Dvije slike - format 3 x 3,5 /muški kandidati s kravatom/.

13. Kandidat koji ima stranu diplomu pravnog fakulteta, mora dostaviti i rješenje nadležnog tijela o nostrifikaciji diplome, odnosno rješenje Agencije za znanost i visoko obrazovanje Republike Hrvatske o priznavanju inozemne visokoškolske kvalifikacije u svrhu zapošljavanja u RH

14. Kandidat koji ima stranu diplomu pravnog fakulteta mora, osim već navedenog, dostaviti program pravnog fakulteta na kojem je diplomirao, te ovjerenu izjavu da je fakultet završio upravo po dostavljenom programu.

 

što se tiče poticaja,to ne trebaš ti podizat nikakve potvrde ili nešto slično jer čim te poslodavac prijavi i ujedno odjavi iz evidencije Hzz-a on dobiva poticaje, odnosno, oslobođenje od plaćanja doprinosa za tebe godinu dana.to je ujedno i vidljivo iz tvoje radne knjižice u kojoj nema kao što si i napisala nema ni dana radnog staža.uglavnom,u mom primjeru ja sam samo skupila papire za upis u hok i potpisala ugovor,a knjigovodstvo je obavilo prijavu i iskreno mislim da ti poticaji prilikom zaposlenja idu odmah,nema neke duže procedure ili slično...nema više matematike.

na ugovor stavljaš datum početka rada-kada ste se dogovorili za početak, ali to ti ne znači da to mora bit datum dan nakon sjednice (može ukoliko ti taj dan stvarno počinje radni odnos), već da ti možeš počet radit dan nakon sjednice kada ti je odobren upis.to ne mora bit taj datum koji mora stajati na ugovoru,datum mora samo biti bilo koji dan nakon sjednice pa makar i tjedan dana kasnije!!!!Hok će ti ionako donijeti rješenje o upisu i početku rada na temelju datuma kojeg ti napišeš u ugovoru...

to ti je isključivo moje osobno iskustvo, ali provjeri si to u uredu kod kojih ćeš radit!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

apokalipsa, hvala na odgovoru, no izgleda da su to kod tebe sve obavili u uredu, tak da se nije činilo komplicirano...

u međuvremenu sam se malo raspitala... dakle- poticaji-

1. poslodavac mora podnijet prijavu potrebe za radnikom hzz-u, oglas mora barem 24 sata bit objavljen na stranicama hzza

2. treba popunit zahtjev za ostvarivanje poticaja i dostavit potrebne dokumente (to bi sve trebao dostavit hzz-u poslodavac)

3. nakon 2 tjedna (cca) poslodavc bi trebao dobit rješenje da su mu odobreni poticaji i u roku 8 dana dostavit potrebne dokumente (ugovor o radu, prijava na zdravstveno, prijava na mirovinsko, bjanko zadužnica- kako bi se potpisao ugovor o sufinanciranju zapošljavanja)- e, sad, meni je kolegica rekla da se to dostavlja na hzz nakon upisa u imenik pri hoku tak da to još moram provjerit

4. dakle, sad se vraćamo na hok, dakle prikupit svu onu dokumentaciju za hok i dostavit prije sjednice hoku (15 dana)

5. Nakon rješenja o upisu u imenik vježbenika ić na hzz (vidi točku 3.)

 

ugl, puno papirologije... A ja još moram na liječnički, izvadit domovnicu i poslikat se tak da si budem lijepa na iskaznici odvjetničke vježbenice...

 

Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija