Jump to content

Međa uz zid


korisnik1

Preporučene objave

Pozdrav!

 

Molim vas ako mi može netko dati savijet u vezi međe uz zid kuće?

Naime kupili smo staru kuću prije 25g. i vlasnici su nam rekli kako je krov tj. kap kuće međa no susijed je uvijek tvrdio kako je zid kuće međa.Kako nisam u dobrim odnosima sa susjedom on meni brani prolaz ispod mog krova tj. oko kuće gdje sam i izgradio prije par god. i trotoar širine 50cm.

Čuo sam da planira izmjeriti i ograditi svoju parcelu.

Zanima me ako se slučajno utvrdi da je zid međa dali on može meni zatvoriti prolaz oko kuće i u ekstremnom slučaju tražiti od mene da rušim krov i trotoar?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani !

 

Međa se utvrđuje u skladu sa čl. 103. Zakona o vlasništvu .

1. sud će među urediti po katastarskom planu ako je to moguće i ako se susjedi slažu

 

2.može prema sporazumu susjeda

 

 

3. ako nema sporazuma ,tada prema pravičnoj ocjeni suda -

 

Nitko Vam ne može naložiti da rušite krov kuće ili dio.

Susjed je trebao ranije tj. u roku od 30 dana podnijeti tužbu za smetanje posjeda .

 

U Vašem se slučaju treba primjeniti načelo pravičnosti .Vi ako bi bili oštećeni katastarskim planovima nemojte pristati na među prema planovima .Na teren dolazi sudac i vjaštak i moraju postaviti oznake međe .Vi trebate pročitati zapisnik i tek nakon toga ga potpisati.

 

Bilo bi dobro da se pismeno obratite susjedu i da mu predložite da postavi zid u skladu sa načelom pravičnosti.

Napomenite da ste uvjereni da sud ne će donijeti odluku da se Vaš krov ruši zato da želite u obostranom interesu rješiti spor mirnim putem kako bi obojica izbjegla troškove

koji su neizbježni u sudskom postupku .

 

Susjed ako traži uređenje međe sudskim putem tada troškove snosite po pola .

 

Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani !

 

U ranijem postu propušteno je istaknuti da se navodi odnose na samostojeći objekt i gradnja ogradnog zida .Međutim,ako je u pitanju dvojni objekt ili kuća u nizu ,te ako ste zidali na način da onemogućite susjeda u njegovim pravima tj. pošto poto da Vaš objekt bude samostojeći tada mislim da nemate puno šanse .

 

Pozdrav !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisam skužio ,kuća je u nizu i trotoar je zabetoniran tj. ukopan čak i nešto niže od susjedovog terena i ne smeta mu ni najmanje čak mi je tada bio i dozvolio da koristim njegovu parcelu za dovoženje betona.

 

Sam trotoar sam izgradio zbog njegovih oborinskih voda koje su usmjerene prema mojoj kući tj. temelju kuće i prije par zima mi je kamionom uništio fasadu jer ga je zanjelo u zid.

 

Sada se bojim ako se utvrdi da je zid kuće međa i ako mi ogradi prolaz oko kuće neću ni znati dal mi je uništio fasadu koja je stavljena nova.

 

Dali on može (ako se utvrdi da je zid moje kuće međa) postaviti ogradu od svog zida do mog i tako mi onemogućiti prolaz oko jedne strane kuće?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija