Jump to content

Ovrha bez znanja ovršenika


fuchka

Preporučene objave

Da li mi može netko pomoći u vezi sa slijedećim:

 

U sporu sam s određenim odvjetničkim društvom i tvrtkom za naplatu dugovanja za što sam već ovdje tražio pomoć. Ukratko dobio sam dopis od odvjetničkog društva koji je predstavljen kao ovrha (iako nema sadržajne odrednice ovrhe) i traže me da podmirim dugovanja i troškove ovrhe. Ja sam uplatio dio dugovanja, dio dugovanja mi je otpisan dok troškove "ovrhe" sam odbio platiti s obzirom da mi nisu htjeli pokazati ovršno rješenje niti dati broj spisa na sudu gdje bi mogao pronaći "pravomoćno rješenje o ovrsi".

 

Mislio sam da je ta priča gotova jer sam dobio dopis od tvrtke kojoj sam dugovao te novce da više nemaju potraživanja prema meni.

 

Nakon dva tjedna javlja se tvrtka za naplatu dugovanja / odvjentičko društvo (riječ je o istoj tvrtci) i prijete se ponovno sudskom ovrhom te prijedlogom za ovrhom (konfliktne izjave) gdje mi između ostalog napominju:

 

*****

"da će podignut prijedlog za ovrhu kod javnog bilježnika čije sjedište je u Istri (ja živim u Zagrebu) i da će je dostaviti na moju staru adresu (iako imaju moju novu adresu - dao sam je dragovoljno 2x, te su mi prvi dopis slali na novu adresu)."

*****

 

Ono što je meni problematično u ovome je što se bojim da ukoliko javni bilježnik odluči podignut prijedlog za ovrhu, pokušat će mi dostavit ovrhu na moju staru adresu gdje me neće naći. Nakon dva neuspjela pokušaja uručivanja bojim se da će stvar otići na nadležni općinski sud - a to bi mogao biti sud u Istri. Samim time po odluci suda i donošenju rješenja i objavi istog na oglasnoj ploči - ja neću moći uložiti žalbu na isto, a samim time odluka postaje pravomoćna nakon 8 dana i stiže nakon toga naplata potraživanja.

 

Što mi savjetujete da učinim.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobili ste opomenu. Preporučeno im poslati dopis u kojem tražite da vam dostave specifikaciju navodnog duga i to na adresu tu i tu (gdje sad stanujete)kako bi vidjeli o čemu se radi. jedan primjerak dopisa i potvrdu o poslanoj pošiljci zadržite i imate dokaz da ste ih obavijestili o promijeni adrese te im opcija s Istrom otpada. i ne priznajte dug u dopisu, jer priznanje duga prekida eventualno postojanje zastare.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U slučaju da odluka postane pravomoćna bez vašeg znanja. možete tražiti ponavljanje postupka. Za ponavljanje postupka će vam trebati dokaz kojim ćete moći dokazati da je postupanje s adresom bilo namjerno usmjereno na to da vam se onemogući podnošenje prigovora, odnosno da je ovrhovoditelj znao vašu pravu adresu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imam nova saznanja vezana uz moj slučaj.

 

Naime, postoji ovrha od javnog bilježnika od 31.01.2011. za koju je bilo pokušano uručenje na moju staru adresu i koje je vraćeno nazad. Opunomoćenik (odvjetničko društvo) ovrhovoditelja (tvrtka za naplatu dugovanja) je obavješten o tome.

 

Znači imam slučaj di sam ja dugovanja podmirio prije (25.03) nego sam zaprimio službeno OVRŠNO RJEŠENJE od strane javnog bilježnika (još nije dostavljeno).

 

--

Konkretno, da li sam dužan platiti troškove ovrhe s obzirom da je dug plaćen prije nego što sam dobio ovršno rješenje ili se gleda datum izdavanja rješenja?

 

Odnosno, može li tvrtka za naplatu dugovanja pokrenuti ovršni postupak preko javnog bilježnika na osnovi da su oni mene obavijestili o postojanju ovrhe dopisom nekoliko dana nakon moje uplate dugovanja?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Konkretno, da li sam dužan platiti troškove ovrhe s obzirom da je dug plaćen prije nego što sam dobio ovršno rješenje ili se gleda datum izdavanja rješenja?

Da, gleda se datum podnošenja ovrhe.

 

Odnosno, može li tvrtka za naplatu dugovanja pokrenuti ovršni postupak preko javnog bilježnika na osnovi da su oni mene obavijestili o postojanju ovrhe dopisom nekoliko dana nakon moje uplate dugovanja?

Ostatak potraživanja se naplaćuje nastavljanjem iste ovrhe, a ne pokretanjem nove.

Sama ovrha će u ovome slučaju postati pravomoćna najvjerojatnije preko oglasne ploče, a datum isticanja na oglasnu ploču (ukoliko ne zaprimite ovrhu poštom) možete saznati kod javnog bilježnika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A što je sa člankom 223. Zakona o obveznim odnosima

 

Sporedne tražbine

 

Članak 223.

 

Kad zastari glavna tražbina, zastarjele su i sporedne tražbine, kao što su tražbine kamata, plodova, troškova i ugovorne kazne.

 

Prema mojem stajalištu, ja se na prijedlog o ovrsi, odnosno na rješenje o ovrsi, za sporedne troškove uz glavnu tražbinu imam pravo žaliti da su sporedni troškovi zastarjeli bez obzira što sam ja otplatio glavnu tražbinu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija