Jump to content

Zamjena stana sa teretom za kuću


Iggy81

Preporučene objave

Poštovanje.

Evo ovako, mijenjali bi naš stan za kuću u istom gradu. Radi se o tome da je nas stan pod hipotekom, kupljen je prije na otplatu a rata je svega 160 kn i ostalo je neisplaćeno još oko 5 tisuća eura ali nemamo mogućnost da to sad isplatimo do kraja pa bi sve bilo jednostavno.

 

Vlasnik hipoteke da tako kažem je Fond za privatizaciju odnosno od kad je ukinut vlasnik je AUDIO-agencija za upravljanje državnom imovinom.

 

Znači pitanje je kako to možemo sad riješiti? Čitao sam da se može prenijeti hipoteka na drugu kuću, to mi se čini jedina opcija osim plaćanja preostalog duga odmah. Znači da li je moguće da mi prenesemo taj teret na drugu kuću, od vlasnika od kojeg kupujemo te njemu prodamo stan bez tereta....odnosno zamjenimo ? I koja je tu procedura ako netko zna.

 

Čuo sam isto da se mora platiti procjenitelja vrijednosti nekretnine ili kako se to već zove, da utvrdi vrijednost nekretnine. I vjerovatno se agencija pod kojom je naša hipoteka mora složiti s tim, odnosno odobriti prijenos duga na drugu nekretninu..

 

Raspitao sam se u vezi poreza i ne moramo navodno platiti jer je područje od posebne državne skrbi

 

Hvala unaprijed na odgovorima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Iggy81 je napisao:

Poštovanje.

Evo ovako, mijenjali bi naš stan za kuću u istom gradu. Radi se o tome da je nas stan pod hipotekom, kupljen je prije na otplatu a rata je svega 160 kn i ostalo je neisplaćeno još oko 5 tisuća eura ali nemamo mogućnost da to sad isplatimo do kraja pa bi sve bilo jednostavno.

 

Vlasnik hipoteke da tako kažem je Fond za privatizaciju odnosno od kad je ukinut vlasnik je AUDIO-agencija za upravljanje državnom imovinom.

 

Znači pitanje je kako to možemo sad riješiti? Čitao sam da se može prenijeti hipoteka na drugu kuću, to mi se čini jedina opcija osim plaćanja preostalog duga odmah. Znači da li je moguće da mi prenesemo taj teret na drugu kuću, od vlasnika od kojeg kupujemo te njemu prodamo stan bez tereta....odnosno zamjenimo ? I koja je tu procedura ako netko zna.

 

Čuo sam isto da se mora platiti procjenitelja vrijednosti nekretnine ili kako se to već zove, da utvrdi vrijednost nekretnine. I vjerovatno se agencija pod kojom je naša hipoteka mora složiti s tim, odnosno odobriti prijenos duga na drugu nekretninu..

 

Raspitao sam se u vezi poreza i ne moramo navodno platiti jer je područje od posebne državne skrbi

 

Najbolje je rijesenje otici u audio i dogovoriti se s njima. To biste morali uciniti i da imate hipoteku kod banke. Stvar je priroda ugovora te mozebitne klauzule koje imate u svomemkupoprodajnome ugovoru. S obzirom da su audiovi stanovi davani po puno nizim cijenama od trzisnih, potrazite postoji li mozda klauzula da vas veze na odredeno vrijeme, jer ta cijena stana je izravno vezana za vase pravo otkupa od drzave, morali ste ispuniti uvjete da biste mogli otkupiti stan po toj cijeni( bivse stanarsko pravo itd) stoga se morate informirati u audiu. Opcije postoje razne ali zbog specificnosti situacije nista vam na Pamet nitko ne moze reci osim agencije koja ima vas ugovor!

Lp

 

Hvala unaprijed na odgovorima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ok...hvala

Provjeriti ćemo s njima da li se to može.

 

A u međuvremenu ako može odgovor na pitanje kako bi se izvela ta zamjena pod pretpostavkom da se dug može prenjeti na drugu nekretninu. Znači oko prodaje je jasno manje više. A kod zamjene stana na kuću? Znači da bi se taj dug upisao pod teret na kuću, mi moramo postati vlasnici te kuće, ali nitko neće pristati da se kuća prvo prevede da bi se taj dug mogao pripisati jer onda mi na primjer ne moramo njima prepisati stan... a ni mi ne bi trebali prvo prepisati stan jer onda mi opet nismo sigurni hoće li oni nama kuću :)

 

Čini mi se da sam negdje pročitao da postoji kupoprodajni ugovor za zamjenu, ili se u standardnom kupoprodajnom ugovoru negdje zaokruži zamjena, znači jedna nekretnina za drugu. Da li to postoji ?

Ako postoji onda se vjerovatno u takvom ugovoru negdje upisuje da se teret duga prenosi na nekretninu za koju se mijenja. Možda neko ima iskustva s ovakvim primjerom pa napišite slobodno.

 

Pitanje je kako to izvesti a da smo sigurni i mi i druga strana. Da li je pametnije da se ispunjavanje papira i sama zamjena obave preko odvjetnika ili neke agencije za nekretnine nego da mi to sami ovjeravamo kod javnog bilježnika ?

 

Ja bi se raspitao ali ne znam koga zvati, koju ustanovu? Možda neku agenciju za nekretnine?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zamjena nekretnina je povoljnija zbog porezana promet nekrtninama .

kod zamjene nekretnina porez na promet nekrtninama plaća stjecatelj vrednije nekretnine (procije naporezne uprave)

plaća porez na razliku verijednosti.

 

kod kupoprodaje svaka stranka (stjecatelj nekretnine)plaća 5% poreza od vrijednosti stečene nekretnine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I ja sam tako čuo, da se plaća razlika u vrijednosti. Ovi tu u poreznoj onda nemaju pojma, jer sam zvao neki dan i rekli su da plaća i jedan i drugi vlasnik nekretnine 5 % jer se to gleda ne kao zamjena nego kao da mi kupujemo i da on kupuje, eto tako su mi rekli.. A rekao sam da se radi o zamjeni.

 

Kada sam pitao jel ima kakve veze što smo na području posebne državne skrbi onda je kao nešto gledala i rekla da se onda ne plaća ništa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija