Jump to content

Prava davatelja (ugovora o doživotnom uzdržavanju)


majaa25

Preporučene objave

Imam više pitanja, ali krenula bi s jednim dijelom za početak (bila sam vrijedna i pročitala cijelu temu )

Raskidanje ugovora o doživotnom uzdržavanju.

Primatelj zna imati česte ispade bijesa i ucjene koje završavaju sa rastrgat cu ugovor! Jel to znači da je ugovor stvarno raskinut ili se on mora pravno raskinuti ako davatelj na to ne pristaje??

I nastavak situacije ako je taj ugovor zaveden kao teret u vlasnički list, može li primatelj na temelju samo svog zahtjeva(jer je vlasnik nekretnine) tražiti da se taj teret briše ili mora za njega imati neki službeni raskid ugovora koji su znači potpisale obje strane?

 

Bila bi Vam veoma zahvalna na odgovoru, jer pokušavam malo dublje ući u problematiku koja mi uopće nije poznata.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ugovor se mora raskinuti službeno.Ako su obje strane suglasne,onda se napravi Ugovor o raskidu,a ako jedna str.ne želi,podnosi se tužba za raskid.To traje dugo i treba biti dobrih argumenata za raskid.Ovo što Vam primatelj prijeti-kroz jedno uho unutra,kroz drugo van-naravno, ako Vi ispunjavate svoje obveze.I sama imam sličnih problema-od ucjena,da glumljenja žrtve(bježanje iz doma,razbacivanje s novcem...)Morat ćete očvrsnuti!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

majaa25 je napisao:

Imam više pitanja, ali krenula bi s jednim dijelom za početak (bila sam vrijedna i pročitala cijelu temu )

Raskidanje ugovora o doživotnom uzdržavanju.

Primatelj zna imati česte ispade bijesa i ucjene koje završavaju sa rastrgat cu ugovor! Jel to znači da je ugovor stvarno raskinut ili se on mora pravno raskinuti ako davatelj na to ne pristaje??

I nastavak situacije ako je taj ugovor zaveden kao teret u vlasnički list, može li primatelj na temelju samo svog zahtjeva(jer je vlasnik nekretnine) tražiti da se taj teret briše ili mora za njega imati neki službeni raskid ugovora koji su znači potpisale obje strane?

 

Bila bi Vam veoma zahvalna na odgovoru, jer pokušavam malo dublje ući u problematiku koja mi uopće nije poznata.

 

Poštovana! "Anjavito" Vam je dobro odgovorila...samo uz jednu repliku...

Ako ste ovjerili ugovor o doživotnom uzdržavanju i ispunjavate svoje obveze...Zašto? Zašto niste napravili ugovor o DOSMRTNOM uzdržavanju?

Da ne opisujem razliku između doživotnog i dosmrtnog uzdržavanja...dajte si truda i vidite razliku u sklapanju ugovora.

Svi će mo mi doći u starost,a netko je neće niti dočekati.

 

Osobno sam prilikom uzimanja tasta i punice na skrb sastavio ugovor o "dosmrtnom" uzdržavanju.Zašto? Njihova kćer,odnosno moja supruga je napravila takav ugovor uz prisutnost javnog bilježnika, njezinog brata i sestre te dva svjedoka koji nisu u rodbini do 4 koljena i normalno uz moju suglasnost kao supruga.

2 dana prije dolaska bilježnika,uručili smo djedu i baki kopiju ugovora iz razloga da ako imaju što dodati ili oduzeti iz navedenog da se izjasne.

Problema nije bilo nikakovih.Ugovor o dosmrtnom uzdržavanju sklopljen (potpisan)javni bilježnik ovjerio uz svjedoke i prisutnost i potpis njihovih sina i kćeri i nakon 10 dana stiglo rješenje od suda,gruntovno i katastarski,da je supruga vlasnik nekretnina,tekućih,žiro računa i računa koje posjeduju u bankama,te punomoć podizanja mirovine...itd.(do potankosti mora stajati u ugovoru nekretnine i pokretnine)

 

I to je to. Samo znanja radi...velika razlika između "doživotnog i dosmrtnog" uzdržavanja,primatelja i davatelja.

 

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 tjedna kasnije...

Evo samo da podijelim svoje iskustvo ;supruga i ja uzeli mog rođenog djeda na uzdrzavanje,neznajući i nemajući iskustva napravili ugovor o doživotnom,a niti ne sluteći kakve probleme bi mogli imati,pa ono djed me odhranio,moj je i slč.

Nakon što smo mu ustupili svoju spavaću sobu,pruzili svu medicinsku skrb(operacija deb.crijeva,voznja na terapije......)svoj život okrenuli i podredili njemu 100%,ponekad se odricali da bi njemu pruzili sto zahtjeva,da ne spominjem njegove stalne prohtjeve i zahtjeve,čim bi "prdnuo" mi bi skakali i udovoljavali....

No nebitno pruzili mu sve što je trazio da bi nakon nekoliko mjeseci nakon što se oporavio od operacije,prezimio zimu kod nas otisao bez rijeći i objašnjenja iz naše kuće u kuću svoje kćeri koju je više od 30 godina pljuvao i blatio.

Naravno slijedi tužba za raskid ugovora,s njegove strane naravno,vucaranje po sudu i dokzivanje da nije u pravu te da smo mu pruzili svu adekvatnu skrb i ispunjavali svoje obveze iz ugovora...

Opčinski sud donio je riješenje da se ugovor ne raskida te da ostaje važeć i nadalje na što on ulaže žalbu koju šalje na županijski sud .

Sada je prošlo 10 mjeseci od tog još uvijek čekamo što će na kraju biti.

 

Zato obavezno u ovakvim situacijama paziti kakav se ugovor sklapa

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala vam svima na odgovorima, pretpostavila sam da je tako nekako dok sam čekala da mi se netko javi.

 

Anjavito, iskreno mene ni ne dira sve to toliko, ugovor je između mog nezakonitog i njegove majke, samo sam htjela da jednom bude upućen u svoja prava i da tako odgovori, a ne da ga se može motati oko malog prsta.

 

Dragec možda bi se sklopio ugovor o dosmrtnom primatelj bio za to, ovo mu je bila sigurnija varijanta i na drugo nije pristajala.

A danas na dosmrtno ide porez za koji se trenutno nema, pa nema ni smisla da se išta mijenja.

 

Eto nije da ću se sama uplitati, ali ugodnije je čovjek upućen u prava koja ima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija