Jump to content

DSI 04.02.2012.


Kaede

Preporučene objave

Pozdrav!

 

Misss - znam kako ti je. Kako ti stojiš s učenjem?

 

Ja sam prošla Ustavno uređenje, sustav državne uprave i danas mi je u cilju završiti službeničke odnose, tako da od sutra počnem sustav lokalne i područne samouprave.

 

U međuvremenu si iščitavam i zapisujem važne stvari za posebni dio.

 

 

 

Koliko se ljudi prosječno vremenski spremaju za DSI? Ja nemam vremena to spremati detaljno i u širinu :tuzan:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma joj, ja sam sad zadnja 4 dana svaki dan po dva predmeta prolazila i eu jedan cijeli dan po zakonima. A sad sam krenula po pitanjima sa stranice Ministarstva i Legalisa što su pisali.

Ne znam koliko ljudima treba da se spreme, ovisi o čovjeku, ali ako hoćeš učit detalje, tj. objašnjavanja svakog načela i slično treba ti puuuno vremena... barem mjesec dana ako ne i više...

A ovako, ostaje nam samo površno naučiti i moliti se da ćemo imat sreće....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Misss je napisao:

Da mislim na ta za SSS. Ma i ja sam VSS ali ako ću znat sva ta pitanja ja sretna, iako ne vjerujem da ću i njih stić naučit. Posebni dio mi je opća uprava, s tim se preveć ne zamaram kad možemo imat uz sebe zakone i primjere rješenja ili slično.....

 

ja sam dipl.pravnik u soc.skrb

nisam znala da se za posebni dio mogu koristiti pomagala...zakoni, rješenja itd. ajd to je super

 

puno ti hvala miss na odgovorima

 

e da koju ti imašskriptu novu

ako ti nije problem da mi ju pošalješ na: ivana.tmsvc@gmail.com

 

dobila sam neku ali neznam da li je to najnovija...jer mi nitko više nije poslao nikakvu da mogu usporedit

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da opću upravu. A u prijavnicu sam napisala opći poslovi. Ne znam točno kakva su pitanja iz tog posebnog dijela ali koliko sam čitala tu po forumu mislim da najviše pitaju uredsko poslovanje i možda ako radiš u jednici lokalne ili područne samouprave pita te nešto iz toga. A za napisat možda dobiješ primjer nekog akta, rješenja i sl.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav kolegicama i kolegama.

 

Eto i ja ću biti s vama 04.02. u ZG...

Frka me samo tako... učim, ali sve dalje sve manje znam...zup i zus me ubijaju.

Posebni dio mi je lokalna samouprava, a opći - tu će biti "povuci-potegni"...

 

Kad padnem javit ću vam pitanja i obavijestiti vas s kojom ću grupom na popravni ili nedaj Bože ponovno na cijeli ispit.

 

Držmo se! :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja imam isto posebni dio financije....pa može mi netko plizzzz poslati skriptu iz posebnog dijela financije....ja radim u lokalnoj samoupravi, odjel za financije (proračun)...i neznam da li i ja trebam učit carine i poreze ili samo dio vezan za proračun...Pomagajte ljudi i pošaljite skriptu sa posebnim dijelom za financije....email: ivancica269@gmail.com

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hej! Evo ja danas riješila ispit bez pol muke. Moju grupu su zapali super ispitivači i baš su svi bili korektni i dobri, pričali smo normalno s njima kao da se poznamo sto godina. Tako da bez panike, morate znat osnovne stvari i neće vas rušit. Ako vide da znate osnovne stvari neće vas dalje ni ispitivat ni "tlačit", ali ako vide da zapinjete ili da se ne možete sjetit pomoći će vam sa milijun potpitanja samo da nešto izvuku iz vas i da vas ne ruše. Riši će vas ako baš ništa, ali baš ništa ne znate, tj, one osnovne stvari tipa koje je predstavničko tijelo u JLS i sl. A opet sad ovisi sve o ispitivačima, ja sam stekla takav dojam.

 

Evo pitanja:

 

SLUŽBENIČKI

1.Što je to korupcija i gdje u svom zanimanju možete naići na korupciju?

2.Koje stručne uvjete bi propisali za prijam u službu na poslovima koje radite?

3.Zapreke za prijam

4.Ocjenjivanje službenika

5.Premještaji

6.Kazne za teške povrede službene dužnosti.

7.Tko odlučuje o teškim povredama?

 

LOKALNA

1.Kako se može razriješiti gradonačelnik?

2.Koji status ima grad Zagreb i njegovo ustrojstvo?

3.Upravna tijela jedinica,tko im je na čelu, koji su uvjeti za pročelnika.

4.Što je županija i poslovi.

5.Proračun jedinica

6.Neposredno sudjelovanje građana u odlučivanju

7.Kojom većinom se donosi proračun?

8.Što čini imovinu jedinica i kako njome moraju upravljati?

9.Tko vrši nadzor nad općim aktima?

 

UREDSKO

1.Stavljanje predmeta u pismohranu i čuvanje

2.Dostavna knjiga za mjesto, za poštu?

3.Rješavanje više predmeta jednim aktom

4.Sastavni dijelovi neupravnog akta

5.Od čega se sastoji klasifikacijska oznaka?

6.Prijemni štambilj

7.Opća oslobođenja od pristojbi

8.Kada nastaje pristojbena obveza

9.Što određuje klasifikacijska oznaka a što urbroj?

 

ZUP/ZUS

1.Nadležnost i vrste nadležnosti

2.Postupanje nenadležnog tijela po podnesku

3.Načini pokretanja postupka

4.Kad se smatra postupak na zahtjev stranke pokrenut?

5.Načini rješavanja upravne stvari

6.Kada ispitni postupak?

7.Postupanje prvostupanjskog tijela po žalbi

8.Postupanje drugostupanjskog tijela po žalbi?

9.Tko rješava upravne sporove?

10.Tko su stranke u upravnom sporu i tko može biti tužitelj?

11.Kako se pokreće upravni spor i u kojem roku?

12.Povrat u prijašnje stanje.

 

USTAV i SUSTAV

1.Dioba vlasti

2.Sve o Saboru

3.Koje su ovlasti vlade?

4.Da li se uredbom mogu propisati poslovi državne uprave koji će se obavljati u JLPS? Ne, samo ZAKONOM.

5.Koji su poslovi tijela državne uprave?

6.Uredbe sa zakonskom snagom

7.Tijela državne uprave

 

EU

1.Kopenhaški kriteriji

2.Prednosti i mane ulaska

3.Što nas još očekuje do punopravnog članstva?

 

Sretno svima!!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hej misss čestitam :) svaka čast :) hvala na pitanjima...jel bi mi mogla napisat kako ti je bilo na posebnom djelu ispita...jer si ti kao ja opća uprava pa me zanima...kako bilo na pismenom djelu a šta pitali na usmenom...I kako je općenito na tom iz posebnog djela??I jel su ta pitanja samo tvoja bila...ili još nekog iz tvoje grupe...koliko vas je bilo u grupi...hvala ti :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav svima.

 

I ja danas položio opću upravu i LR(P)S kao posebni dio, te opći dio komplet...

Prije svega zahvaljujem ispitivačima na vrlo profesionalnom i korektnom odnosu, a potom i na pomoći ili podsjećanju u momentima kada "zapnete"... Ljudi su zaista super i nema mjesta strahu i panici - ako učite... (nemorate sve znati...a i ko bi to sve nagurao u svoju glavu...).

U općoj i regionalnoj sam imao sastaviti opći akt i dopis (neupravni akt).

Nitko vas neće pitati klase ili urbroj napamet. Važno je da znate što su i na koji način se upotrebljavaju, Morate znati i službeničke odnose (posebice ako ste pročelnik ili sl.), jer sam tu skoro "frknuo".

 

Za posebni dio kopirajte si razne akte koje inače pišete ili obrađujete, zatim zakone i sl.što vam može pomoći, a da je vezano za posao koji obavljate i koji ste prijavili na ispitu - sve to slobodno imate kod sebe kad pišete pismeni dio ispita!!!

 

Uglavnom, ljudi su super. Susretljivi, razgovorljivi, skloni pomoći, a to je najvažnije...

 

Pozdrav i sretno svima!

:palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav i hvala!

 

Napisao sam opća uprava, lokalna i regionalna samouprava s opisom poslova koje STVARNO obavljam (pročelnik JUO-a).

To je osnova na temelju koje ispitivači određuju koje će vam pitanja (zadaci) biti zadani.

 

Zaboravio sam napisati da sam kao 1.zadatak imao nabrojati sve Zakone i propise koje koristim u svom radu...

 

Nema straha. Na posebnom dijelu (kao što sam dodao ranije) smijete koristiti SVU literaturu, a posebno je korisno imati kopije raznih dokumenata koje izrađujete / obrađujete ...

 

Pozz

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

evo i ja sam danas položila!!!

ispitivači su stvarno bili super, traže samo osnovne stvari, jedino je na eu malo tražila više objašnjenja... preporučujem da prije ispita malo pratite najnovije vijesti što se događa u vijeću i tako...

mislim da iz moje grupe nitko nije pao ništa osim eu... i to mislim da su bili oni koji stvarno nisu ništa znali, zapravo sami su joj rekli da ne znaju...

najviše me iznenadila ispitivačica sa zupa, zusa i uredskog. bila je odlična, pomagala, objašnjavala, i pitala samo osnovno...

a sad pitanja koja sam zapamtila, svoja i od kolega koji su samnom odgovarali:

 

USTAV I SUSTAV

1. vlada

2. ustavni sud

3. tijela državne uprave

4. neposredno provođenje zakona

5. državne upravne organizacije

6. tko donosi pravilnik o unutarnjem redu

7. pučki pravobranitelj

 

EU

1. kopenhaški kriteriji i dobro znati objasniti

2. europska komisija

3. euro

4. proračun - što sadrži prihodovna i rashodovna strana

5. parlament

6. razlika europsko vijeće i vijeće eu

7. jedinstveno tržište

8. koja tijela su zakonodavna, koja izvršna

9. proces nakon otvaranja pregovora kod RH, kad su završeni, što je bilo u 12. mjesecu, kad je predviđen ulazak rh u eu i zašto tako dugo treba čekati

 

LOKALNA I SLUŽBENIČKI

1. jedinice lokalne i područne samouprave - nabrojiti

2. koji su poslovi gradova i općina

3. gradonačelnik

4. pročelnik

5. proračun

6. tijela za provođenje izbora

7. prijam u službu

8. što prethodi prijmu u službu

9. prestanak službe

10. mjesna samouprava

 

ZUP, ZUS, UREDSKO

1. koja tijela su obveznici zup - a

2. što drugostupanjska tijela mogu učiniti sa žalbom nakon što je zaprime

3. nadležnost, vrste i objasniti kratko

4. kako se pokreće spor

5. kako se zove sud koji rješava o tužbama

6. razlika imeđu razvrstavanja i raspoređivanja

7. predmetna oslobođenja

8. dijelovi neupravnog akta

9. glavne knjige i što se upisuje u njih

10. pomoćne knjige

11. tko otvara povjerljivu poštu

 

eto to sam se uspjela sjetiti....

želim svima puno sreće...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A u grupi nas je bilo možda desetak, na usmeni je išao kako tko je završio pismeni dio. Obično se po dvoje išlo na usmeni. dosta brzo je to išlo.

Na pismenom dobiješ tri pitanja koja su baš za tebe ja mislim i možeš koristiti svu literaturu. Tako da su većinom neka pitanja iz zakona ili da moraš sastaviti neki akt. Ja sam imala sastaviti 2 neupravna akta iz domene koju radim.

Na usmenom ništa strašno, malo pričate o čemu radite pa ispitivač to poveže sa nekim pitanjem, ali ništa strašno. Na pismenom imaš vremena dok ne napišeš, a obično smo završili za sat-sat i pol.

Ma sve u svemu previše straha nizašto! :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

forumasica55 je napisao:

Ljudii trebam pomoć...zanima me kad pošaljem prijavu za dsi nakon koliko vremena mogu očekivat da će bit dsi??

 

 

 

Ovisi! mislim da nema pravila.Kolko sam čitala, neki čekaju poziv po 2 mjeseca i više.. ja sam poslala poziv 23.01. i dobila odgovor 06.02. da je ispit 18.02.! iako sam zvala početkom mjeseca više puta, nisu mi znali dati termin, kad eto, drugi tjedan poziv...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija