Jump to content

bolovanje,porodiljni, stari godišnji


binabana

Preporučene objave

Poštovani,

 

2010. godine u 8mj otišla sam na održavanje trudnoće - što znači bolovanje na račun države.Na održavanju sam bila kompletnu trudnoću do 4mj. 2011 nakon toga ostala sam na porodiljnom godinu dana do 4mj ove godine - 2012.

 

Pročitala sam zakon o radu gdje jasno piše da imam pravo koristiti stari godišnji

 

Članak 63.

 

(3) Iznimno od odredbe stavka 2. ovoga članka, godišnji odmor, odnosno dio godišnjeg odmora koji je prekinut ili nije korišten u kalendarskoj godini u kojoj je stečen, zbog bolesti ili korištenja prava na rodiljni, roditeljski i posvojiteljski dopust, radnik ima pravo iskoristiti do 30. lipnja iduće godine.

 

Pitanje je jesam li u 2011. godini ostvarila pravo na godišn ji odmor?

Imam li ga pravo koristiti ove godine, 2012?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

binabana je napisao:

Poštovani,

 

2010. godine u 8mj otišla sam na održavanje trudnoće - što znači bolovanje na račun države.Na održavanju sam bila kompletnu trudnoću do 4mj. 2011 nakon toga ostala sam na porodiljnom godinu dana do 4mj ove godine - 2012.

 

Pročitala sam zakon o radu gdje jasno piše da imam pravo koristiti stari godišnji

 

Članak 63.

 

(3) Iznimno od odredbe stavka 2. ovoga članka, godišnji odmor, odnosno dio godišnjeg odmora koji je prekinut ili nije korišten u kalendarskoj godini u kojoj je stečen, zbog bolesti ili korištenja prava na rodiljni, roditeljski i posvojiteljski dopust, radnik ima pravo iskoristiti do 30. lipnja iduće godine.

 

Pitanje je jesam li u 2011. godini ostvarila pravo na godišn ji odmor?

Imam li ga pravo koristiti ove godine, 2012?

 

Članak 63. se tumači na način da se može koristiti neiskorišteni godišnji odmor iz prethodne godine u tekućoj godini, do 1.srpnja. Kako ste od 2010.godine bili na održavanju trudnoće, recimo to tako, a u 2011.godini ste koristili vremenske potpore s osnove rodiljnog i roditeljskog dopusta, to vam se ne bi priznao godišnji odmor za tu prethodnu godinu, odnosno 2011., a godišnji odmor za 2010.godinu ste mogli eventualno iskoristiti u 2011.godini, da ste odlučili prekinuti dopust.

Postoji jedno od tumačenja novog ZOR-a od 2009.godine po kojem se ne traži efektivan rad u prošloj godini za korištenje neiskorištenog godišnjeg, ali za vađ konkretan slučaj biste trebali tražiti određeno tumačenje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani,

 

molila bi tumacenje zakona, moja zakonska prava i kako ih potrazivati odn. komu uputiti zahtjev za potrazivanje (sefu odjela, kadrovskoj sluzbi, pravnoj sluzbi- radi se o drzavnoj instituciji) za sljedece situacije.

 

ja sam u ranoj trudnoci i radi komplikacija sam kod kuce na mirovanju odn. cuvanju trudnoce?? posto radi komplikacija uglavnom trebam lezati, otkazali smo crkveno vjencanje. imat cemo kratki obred u maticnom uredu, sto je ginekolog "odobrio".

 

1. pitanje: kod nas je uobicajeno 5 dana slobodnog za sklapanje braka (kolektivni ugovor), pa me zanima jeli to trebam odmah iskoristiti u tjednu sklapanja braka, dakle prekinuti cuvanje, iskoristiti 5 dana, otvoriti cuvanje trudnoce (sto je suludo, jer sam cijelo to vrijeme na cuvanju). ili jeli mogu iskoristiti 5 dana nakon porodiljnog???ili jeli mogu nadodati na GO?jeli ima neki rok iskoristivosti?

 

2. pitanje- ostaje mi za ovu godinu 24 dana GO. kod naseg sefa odjela se inace go za npr 2012. godinu TREBA iskoristiti izmedu 1.1.2012. -31.12.2012.... dakle on ne dozvoljava prenosenje GO do 30.6.2013. godine.!!!! pretpostavljam da cu trebati ostati do kraja na cuvanju trudnoce(za sad), a termin mi je 23.11.2012. godine . dakle dali mogu i dali zakonski smijem molbom traziti sefa odjela ili poslodavca da mi se ustupi GO prije obaveznog porodiljnog dopusta (28 ili 45 dana prije poroda)???i ako je to dozvoljeno zakonski, dali smijem tada GO nadodati slobodne dane za sklapanje braka u maticom uredu od 8.6.og?

koje su zakonske odredbe u tom slucaju? kako trebam postupati?

 

 

 

inace sef odjela je vec pri objavi da sam trudna rekao da je upravo to razlog da ne voli zaposljavati zene, a sada koristi moje cuvanje trudnoce kao razlog, da npr. drugim kolegima ne dopusti GO kada oni to zatraze- tada kaze da nemoze jer sam ja na cuvanju. a inace nas ima dosta radnika na poslu! tako da nemogu ocekivati na nikakav dogovor bez da sse ne pozovem na svoje zakonsko pravo.

 

PS. Dalje me zanima specificno za poslove lijecnika u posebnim uvjetima rada (radiologija) dali je dopusteno da trudnica radi u hitnoj sluzbi (dolaze neprobrani/akutni pacijenti za raznim infekcijama i otvorenim ranama i sl., a ja kod UZV pregleda imam kontakt sa tim pacijentima. uostalome taj rad zahtjeva promptno djelovanje, tako da nije moguce planirati stanke. a cesto i nema stanka). U zakonu je taj problem dosta nejasan- pise da trudnice trebaju biti maknute od izvora zracenja, infekcija....)a sada se postavlja pitanje jeli to vrijedi za sve dijelove radioloskog odjela i jeli to vrijedi i za rad u hitnoj sluzbi???.

Hvala unaprijed

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nic samo cu probat odgovoriti na neka pitanja... tražiti naknadno plaćeni dopust za vjenčanje po meni je jedino opravdano ako u to vrijeme uistinu radite ili ste na godišnjem (ali ako vam ravnatelj dopusti korištenje plaćenog dopusta nakon određenog vremena ili ako će prekidat očuvanju trudnoće da bi iskoristili plaćene dopuste, ne vidim razloga zašto ne?)... prema zakonu o radu stari godišnji se može iskoristi do 30.06 i ravnatelj nema pravo to svojom odlukom zabranjivati. Međutim, ne razumijem kako vi to mislite sve to izvesti: na očuvanje ste trudnoće, ali vratili bi se na radno mjesto da bi iskoristili godišnji i plaćeni dopust, tj. vratili bi se na posao ali zapravo ne bi bili na radnom mjestu niti jedan dan? (ponavljam, sve je moguće ukoliko to poslodavac ili ravnatelj odobri)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nic je napisao:

Postovani,

 

PS. Dalje me zanima specificno za poslove lijecnika u posebnim uvjetima rada (radiologija) dali je dopusteno da trudnica radi u hitnoj sluzbi (dolaze neprobrani/akutni pacijenti za raznim infekcijama i otvorenim ranama i sl., a ja kod UZV pregleda imam kontakt sa tim pacijentima. uostalome taj rad zahtjeva promptno djelovanje, tako da nije moguce planirati stanke. a cesto i nema stanka). U zakonu je taj problem dosta nejasan- pise da trudnice trebaju biti maknute od izvora zracenja, infekcija....)a sada se postavlja pitanje jeli to vrijedi za sve dijelove radioloskog odjela i jeli to vrijedi i za rad u hitnoj sluzbi???.

Hvala unaprijed

 

Zakon o zaštiti na radu - vi kao trudna osoba morate biti maknuti od izvora zračenja i drugih štetnih utjecaja iz okoline.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru

 

Hmm... dakle ja sam na komplikacijama u trudnoci i ne kanim se vratiti na radno mjesto dokle god ginekolog ne odobri. Medutim izgleda da se to nece ni desiti. Zato sam pitala jeli imam kakvu zakonsku osnovu da trazim GO. Dakle komplikacije u trudnoci se mogu prekinuti-uzmem GO- i nastavim istu komplikaciju u trudnoci. Ja na GO neidem, samo mi je veca placa na GO nego na komplikacijama. Dakle realno ja sam i dalje kod kuce na cuvanju trudnoce. Posto cu sljedecu godinu 30.6.2013 (ako sve bude u redu) biti na porodiljnom ja nemogu niti tada iskorisiti taj isti GO, dakle propalo bi mi 24 radna dana. A ja, posto me sef odjela "mobbingirao" cim sam mu rekla za trudnocu i namjerno stavljao na hitnu sluzbu raditi, ne zelim pokloniti niti jedan dan GO!!!

Nadam se da sam sada malo pojasnila:)

 

Dakle konkretno- jel se mogu pozvat na neki zakon da iskoristim taj moj GO do pocetka porodiljnog?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

E, pa to se nije ispostavilo tako jednostavno kako Vi to kazete. naime, ja sam trazila premjestaj na MR radno mjesto, sto meni namjerno nije bilo omoguceno, nego je stavljen kolega.

Za mene je rekao sef da ce "krpati rupe"- dakle radila sam na radioloskoj hitnoj sluzbi, gdje sam u kontaktu sa djecom i pacijentima u teskom stanju. Lijepo sam zaradila upalu disnih puteva (mozda i upala pluca-nezna se jer nisam radila rtg jer sam trudna) i zavrsila na antibioticima u ranoj trudnoci!

sada sam pisala mail hrvatskom zavodu za zastitu u radu i pravnoj sluzbi lijecnicke komore o pojasnjenju , no nnisam do sada dobila odgovor.

neznam jeli postoji kakva kategorizacija radnog mjesta radiologa u slucaju trudnoce, koji tocno definira gdje smijem raditi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

dobar dan..

trebala bi malu pomoć.do sada sam bila na porodiljnom koji mi istječe 23.6. a ugovor kod poslodavca 30.6. kojeg sam saznala da mi neće produžiti(koda poslodavca sam bila zaposlena 1.godinu a 1.godinu na porodiljnom).i sada zaposlila bi se na drugom poslu 30.6. znači ne bi bilo prekida radnog odnosa pa me zanimalo kad bi išla u 10 mjesec na komplikacije koliko bi mi iznosila naknada tokom komplikacija?fala unaprijed

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I ja trebam malu pomoć. Od 01.01.2011. sam na komplikacijama trudnoće do 13.08.2011. Od 14. 08 2011. koristim porodiljni dopust (koristit ću ga godinu dana), dakle vraćam se na posao 13.08.2012. Zanima me imam li pravo koristiti godišnji za tekuću, 2012. godinu, jer su me s posla obavijestili da nemam to pravo? Koji zakon to točno propisuje? Čak su mi neki i rekli da po novom zakonu imam i pravo korisiti godišnji odmor iz prethodne 2011.g, no to bih, prtetpostavljam, trebala prekinuti porodiljni prije 30.06. i koristit stari godišnji, ako uopće imam pravo na njega. No, mene više zanima godišnji za ovu godinu. Unaprijed zahvaljujem!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 mjeseci kasnije...

Vraćam s porodiljnog za par dana(sad sam na godišnjem) i sad sam na friško trudna(7 tjedana )....Moja firma forsa odmah na održavanje trudnoće(takav mi je posao)..e sad.. Pa kolika će meni naknada biti?? I kak mi se obračunava(šta mi se obračunava) u tu naknadu???Tvrde mi ovi kaj napol znaju informacije,ili nisu sigurni, da padam na 1600kn???Jel to točno?? Zadnjih 6 mjeseci sam dobivala 2660,00kn porodiljnog,a od 23.10.su me poslali na cjelokupni godišnji do 20.11. ,nakon toga bih trebala 21.11 početi raditi.Neznam što da radim.Ako padam na neki minimalac odradila bih bar kakva 3 mjeseca dok ne skuže kaj se događa.Dakle ponavljam .. šta mi se uzima u obračun za komplikacije??? Hvala

uređeno: od rubens
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Poštovani, molila bi informaciju...na komplikacijama sam od 27.06.2012., u 2012. godini nisam koristila niti jedan dan godišnjeg odmora. Termin poroda bi trebao biti 14.02.2013.god., prema tome sam na dopustu do otprilike 14.02.2014.god. Mene zanima što je sa mojim godišnjim od 2012. godine koji sam u biti zaradila? Da li ću ga moći poslije porodiljnog koristiti (iako mislim da ću tada koristiti već onaj iz 2013. godine)? Da li bi mi poslodavac trebao isplatiti godišnji za 2012. godinu ili on propada?! Hvala unaprijed

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija